Вака работи режимот на мирување на iOS 14

Еден од она што е ново во iOS 14 е режим на мирување и следење додека спиеме благодарение на iPhone и Apple Watch. Објаснуваме како е конфигурирано, како работи и што значат информациите што ни ги нуди.

Важноста на спиењето

Apple прави понатамошен чекор во својата грижа за здравјето на своите корисници, и да ја следи нашата физичка активност и да го контролира срцевиот ритам и откривањето на атријална фибрилација, сега треба да додадеме промовирање на добри навики за спиење. Убаво спиење е од суштинско значење за да можеме адекватно да ги извршуваме нашите секојдневни активности, но исто така е од суштинско значење за нашето физичко здравје. Се повеќе студии го поврзуваат недостатокот на сон со дебелина, висок крвен притисок или депресија, а сепак тоа е аспект за кој не се грижиме премногу.

Следењето на спиењето што ни го нуди Apple не е наменето да ни даде исцрпни информации за тоа како спиеме, туку напротив да нè направи свесни за тоа колку спиеме и да поставиме цели што се обидуваме да ги исполниме. Повеќе е „едукативна“ задача да ги подобриме нашите навики отколку правилното следење., бидејќи немаат податоци како што се квалитетот на нашиот сон или часовите на длабок сон и лесниот сон, што други апликации од трети страни ни ги нудат. Со хардверот што го има Apple Watch, особено новата Серија 6 со својот сензор за сатурација на O2, чувството е дека Apple може да влезе подлабоко во овој мониторинг, но во моментот не е така. Можеби по претставувањето на новиот iPhone 12 ќе имаме новости во овој поглед, или можеби треба да почекаме за iOS 15.

Не вознемирувај режим vs. Режим на мирување

Првото нешто што би сакал да го разјаснам е разликата помеѓу режимот „Не вознемирувај“ и режимот на мирување. Првиот е со нас подолго време, иако за многу корисници е потполно непознат. Режимот „Не вознемирувај“ е едноставно функција што не тера да не вознемируваат повиците или известувањата во одредени периоди што ги дефинираме или кога ги активираме рачно. Режимот на мирување оди многу подалеку, и е она што ќе го објасниме во овој напис, а меѓу неговите повеќе опции е онаа поврзана со режимот „Не вознемирувај“, но тоа е само една од неговите карактеристики.

Режим на мирување во iOS 14 и watchOS 7

Неговото активирање во iOS 14 и watchOS 7 може да биде рачно, но суштината е во тоа што го конфигурираме да се активира автоматски. За конфигурацијата, мора да одиме во делот Спиење на здравствената апликација и таму можеме да ги дефинираме параметрите што ќе ги користат нашите iPhone и Apple Watch за да се следат самите себе кога спиеме. Првото нешто е да се дефинира целта за спиење, бројот на часови што сакаме да спиеме секој ден. Возрасно лице треба да спие помеѓу 7 и 9 часа на ден, иако ова е нешто што може да варира во зависност од секоја индивидуа. Штом ова е направено, она што се бара од нас е да создадеме шема во која ќе дефинираме во кое време сакаме да спиеме и во кое време сакаме да се вклучи алармот.

Тука можеме да поставиме повеќе распореди за секој од деновите во неделата. Опциите се многу, од секој ден подеднакво конфигурирани, до сосема поинаков распоред за секој ден од неделата. Во мојот случај, јас дефинирав распоред за работните денови (од понеделник до петок) и друг за викенди. Овие модели ќе бидат оние што ги обележуваат вашите рутини на дневна основа но секогаш можете да го промените алармот за следниот ден, промена што ќе стапи на сила само за тој ден, а потоа продолжете со утврдената шема. Thisе се вратиме на оваа тема подоцна.

Времето за будење ќе го означи времето кога алармот ќе се вклучи, а времето за спиење ќе одреди кога е активиран режимот на мирување. Што прави режимот на мирување на нашиот iPhone и Apple Watch? Да почнеме со iPhone, во кој режимот на мирување ќе предизвика заклучениот екран на нашиот iPhone оди темно, известувањата престануваат да се прикажуваат и режимот „Не вознемирувај“ е активиран. Можеме да го отклучиме iPhone за да го користиме, но ќе мора да направиме повеќе чекори од вообичаеното. На тој заклучен екран ќе се појават информации за оптоварувањето на нашиот Apple Watch или времето во кое е поставен алармот и директен пристап до кратенките што ги додадовме.

Овие кратенки може да се конфигурираат во менито за спиење на апликацијата Здравје или во апликацијата Кратенки. Кои кратенки можеме да додадеме? Секој што го имаме во апликацијата Кратенки на нашиот iPhone. Идејата е да создадеме кратенки за функциите што ги користиме само кога ќе спиеме, како кратенка што ги исклучува сите светла во куќата или што го репродуцираме подкастот што обично го слушаме во кревет. Исто така, ја гледаме опцијата за промена на алармот, како што посочив и претходно, за мене е многу корисна затоа што тоа е брз начин да го смените алармот за следното утро без да мора да ја менувам утврдената шема.

И на Apple Watch? Па, се случува нешто слично на она што се случува на нашиот iPhone. Екранот се исклучува, дури и на модели секогаш вклучени и Кога ќе го допрете, тоа ги покажува само тековното време и времето на алармот, а тоа го прави и со минимална осветленост, за да не го вознемируваме нашиот партнер во кревет. Се разбира, режимот „Не вознемирувај“ е исто така активен и ако сакаме да го отклучиме „Епл часовник“, ќе мора да ја свртиме круната за да го сториме тоа. Кога екранот повторно ќе се исклучи, тој повторно ќе биде заклучен.

Релаксирај го режимот

На сето ова што се случува кога режимот на мирување е активиран, мора да го додадеме режимот на релаксација. Тоа е опција што можете да ја активирате или не, и која се состои од напредувајте го режимот на мирување на вашиот iPhone и Apple Watch пред времето што сте го дефинирале за да одите на спиење. Колку напред? Што укажувате, во мојот случај 45 минути. Ефектите се исти како режимот на мирување, а целта е да поставите период на исклучување пред спиење.

Следење на спиењето

Распоредот што го воспоставивме ќе служи за нашиот iPhone да нè извести дека одиме во кревет, друга работа е дека ние обрнуваме внимание на тоа или не. Следењето на спиењето нема да започне додека не спиеме, така што иако имаме конфигурирано дека во 12 часот наутро легнуваме, само спиењето ќе смета кога навистина ќе одиме до него. Како што прави тоа? Користење на сензорите на нашиот iPhone и Apple Watch.

IPhone се користи за да се дефинира колку долго сме во кревет, додека Apple Watch се користи за да се дефинира колку долго спиеме. ова е прикажано на графиконите со две бои: светло сина за времето кога сме во кревет, темно сина за времето кога спиеме. За цело време додека го користев режимот на мирување, вистината е дека морам да кажам дека совршено откри кога спиењето е прекинато, дури и ако станав и го зедов iPhone-от што ми го обележа. Со овие податоци, апликацијата Здравје ни нуди информации за тоа колку сме спиеле, кој е нашиот тренд, неделни резимеа, отчукувањата на срцето итн. Ние исто така можеме да гледаме дневни или месечни информации и можеме да се движиме низ историјата.

Apple Watch, клучно парче

Можете да го користите режимот на мирување само со iPhone, но тој ја губи скоро целата благодат. Apple го создаде на таков начин што вашиот часовник игра многу важна улога, не само да ги дефинира часовите во кои навистина спиеме, туку и да го извлечеме максимумот од оваа функција. Ако си легнеме со вклучен Apple Watch, алармот ќе се огласи на нашиот часовник, не дури и на iPhone можеме да избереме аларм што користи само хаптичен мотор (вибрации) за да не го вознемируваме оној што спие со вас. За да го искористиме ова, ќе треба да преземеме само претпазливост да го ставиме нашиот Apple Watch на тишина кога ќе спиеме.

Толку е важен Apple Watch што Apple го зема здраво за готово дека ќе го носите цела ноќ, дури и ако Apple Watch пресмета дека нема да имате доволно батерија за да ја издржите ноќта кога ќе ви испрати известување пред спиење за да ве потсети да го полни часовникот. Одамна сум навикнат да го полнам својот Apple Watch кога ќе се вратам дома попладне, додека подготвувам вечера и гледам телевизија некое време и ја ставам кога ќе легнам со 100% полнење. Ова е уште полесно со Серија 6, чија батерија не само што трае подолго, туку се полни побрзо.

Уште еден чекор да се грижиме за нашето здравје

Многумина ќе пропуштат некои одлики во овој режим на мирување, особено во споредба со другите апликации од трети лица кои ги разложуваат часовите во кои спиете, во зависност од тоа дали се слаби или длабоки, и дека тие ви зборуваат за „квалитетот на спиењето“. Овој вид извештај отсекогаш ми се чинеше „чин на вера“, не знам со какви параметри ќе ги извршуваат овие пресметки, без оглед дали носите Apple Watch Series 3, 4, 5 или 6. Но, дали што ви се допаѓа е таа информација, во моментов овој режим на мирување не е тој што го барате. Како што реков на почетокот на статијата, оваа функција ви помага да знаете колку спиете и поставувате цели за подобрување на овој аспект основен во вашата секојдневна активност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Bartomeu dijo

  Здраво, направив тестови и би сакал да го избришам првиот ден, дали знаете дали можете?
  Со почит

  1.    Луис Падилја dijo

   Не го гледам начинот ... нема идеја