Вака Apple ги заштити тајните на својот софтвер овој WWDC 2021

iOS 15, детално

Големи протекувања на производи и софтвер за јаболка тие се едни од слабите точки на компанијата. Не само за Apple, тоа е проблем, туку и за сите компании кои имаат свои производи под висок степен на тајност за да избегнат протекување од секаков вид. Минатата година протече целосна верзија на iOS 14 што откри одлични карактеристики и конечно беше претставена на WWDC. Сепак, Оваа година на WWDC 2021 пристигнавме со малку информации и многу малку развиени за новостите за iOS и iPadOS 15. Ова може да се должи на новиот систем што го користи Apple за да го ограничи прикажувањето на вестите преку индивидуални профили за пристап.

Вака Apple ги заштити iOS и iPadOS 15 за WWDC 2021

Момчињата и девојчињата од 9to5mac го анализирале изворниот код на првата бета верзија за развивачите на iOS 15 како и во секоја од верзиите објавени од Apple. Сепак, тие пронајдоа необична чуда што не ја виделе претходно. Големото јаболко додаде уникатен идентификатор на новите функции во iOS и iPadOS 15. Тоа е, секој пакет со одлики или индивидуални одлики е мапиран на ID кој се пристапува преку ограничен пристап.

Поврзана статија:
watchOS 8: повеќе тренинзи и важност за личното здравје

За да може да ги покаже тие ограничени функции е потребно имаат индивидуален профил способен да ги отклучи. Тоа е, одредени функции се отклучуваат и се прикажуваат кога iOS открива дека користениот профил е точен. На овој начин, Apple може обезбедете пристап до одредени делови на iOS и iPadOS на некои инженери криење на други функции на кои не треба да работат. Ова работи изолирано на функциите и спречува секој да има пристап до целиот нов оперативен систем.

На некој начин, ова веќе се случува на глобално ниво со ажурирања од App Store во зависност од видот на iOS што го имаме и дали Apple ќе одлучи или не да ги ажурира тие информации. Сепак, ограничувањето на функциите дојде до софтверот да остане со цел да ги чуваат вестите за нивните оперативни системи во најдискретна тајност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.