Вака Apple сака да ги уредувате пораките откако ќе ги испратите

Апликацијата за iPhone Messages, попозната како iMessages во одредени земји што зборуваат англиски, е апликација за инстант пораки која не е далеку од другите како што се WhatsApp или Facebook Messenger. Во Шпанија не сме многу запознаени со оваа апликација и имаме тенденција да се определиме за оние кои не се мајчин јазик, дури и да комуницираме со луѓе кои користат iOS, сепак, Apple постојано обложува на тоа бидејќи има прилично голема низа на корисници. Корисниците на пораки ја пропуштаат можноста за уредување на пораките, сепак, Apple веќе размислува како да ги имплементира.

Во оваа прилика AppleInsider Тој погледна околу списокот на нови патенти во Соединетите Американски Држави и најде патент поврзан со употребата на Пораки, што е доста curубопитно. Во овој патент на корисничкиот интерфејс на „Пораки“ можеме да видиме како со држење на „Хаптик тач“ на порака, се отвора контекстно мени што ќе ни овозможи да извршиме неколку опции, меѓу нив ги наоѓаме не само вообичаените, туку и можноста за елиминирање пораката и функцијата „Покажи уредувања ...“. Несомнено, ова се однесува на можноста да се види список на уредувањата направени на порака, нешто што е достапно подолго време на Фејсбук на пример.

Дефинитивно Пораки е една од најдобрите мајчин апликации за iOS и сепак малкумина од нас ја даваат употребата што ја заслужуваат, јас прва. Како и да е, Како и со FaceTime, неговото главно ограничување е дека може да се користи само помеѓу корисници кои имаат iOS или macOS уреди, И тоа во земја каде што уделот на пазарот на Apple е прилично мал, стои како голем камен на сопнување од кој не можеме лесно да се ослободиме. Во секој случај, овој нов начин на интеракција со Messages е плус за Apple и неговиот развој.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.