Дали вашиот Apple Watch работи бавно? Поправете го со овие трикови

Apple Watch Тој е еден од производите што ги симна најдоброто во последните години во компанијата од Купертино, станувајќи од ниша уред со прилично просечни перформанси, до референца на пазарот на уреди за носење. Секако, веќе не е невообичаено да се видат корисници на Apple Watch насекаде, успехот е извонреден.

Сепак, како и кај сите уреди, Apple Watch може да стане бавен и донекаде тежок за користење со текот на времето. Ви пренесуваме неколку едноставни трикови со кои можете да го натерате вашиот Apple Watch да ја врати флуидноста.

Очигледно чуда не постојат, многу функции во Apple Watch од минатите генерации, особено ако зборуваме помеѓу оригиналниот Apple Watch и Apple Watch Series 3, ќе бидат нешто побавни и помалку ефективни отколку кај уредите од најновата генерација. Сепак, не се откажувајте од вашиот Apple Watch, можете да му дадете втор живот со подобрување на неговите перформанси, плус овие трикови се за секого. Епл Види и ќе ја подобрат својата автономија и брзината на извршување на задачите, затоа не ги пропуштајте.

Рестартирајте го Apple Watch од време на време

Тоа може да биде наједноставното и во исто време логично решение за огромното мнозинство на вашите мобилни уреди. Рестартирањето на уредот ќе ослободи некои процедури кои можеби трајно останале да работат поради софтверска грешка, па дури и ќе ја ослободи RAM меморијата. Затоа ви препорачуваме периодично да го исклучувате и вклучувате или рестартирате Apple Watch, На овој начин ќе видите како неговите перформанси се подобруваат речиси веднаш.

Многу е едноставно, само треба да го притиснете и држите копчето Home на вашиот Apple Watch неколку секунди и да чекате да се појави менито за итни случаи и исклучување. Сега само повлечете ја функцијата за исклучување на часовникот од лево кон десно и почекајте да се исклучи. Откако ќе се исклучи, можете да го вклучите едноставно со притискање на кое било од копчињата неколку секунди. Ќе можете да проверите како по рестартирањето Apple Watch се движи понепречено.

Отстранете ги апликациите од Dock

Apple Watch Dock ни овозможува брзо и лесно пристапување до добар број апликации за да го прескокнеме чекорот од списокот и на тој начин да ги извршиме без проблеми. Сепак, ова може да предизвика мал проблем кога станува збор за перформансите, бидејќи овие апликации се генерално активни во позадина и затоа ги трошат тие вредни ресурси што ни е потребно за нашиот Apple Watch да работи правилно.

За да отстраните апликации од Dock едноставно притиснете го копчето Home на Apple Watch за да го повикате и кога ќе се прикаже списокот со апликации, повлечете ја споменатата апликација од лево надесно за да се прикаже копчето „избриши“. Ова е истиот гест што се користи во бројни апликации низ интерфејсот на iOS, па ни е прилично познат.

Избришете ги тие бескорисни апликации

Нема да се залажуваме, многу апликации на watchOS се бескорисни и непотребни, бидејќи немаат додадени функции. За жал, можно е да сме ја активирале функцијата што автоматски се инсталира во нашата Епл Види оние апликации кои ги имаме инсталирано на нашиот уред, а тоа не ни дозволува да избираме доволно брзо, но не грижете се, лесно можете да се ослободите од досадните и бескорисни апликации кои го забавуваат вашиот iPhone.

За да ги отстраните апликациите, следете ги овие чекори: Притиснете на дигиталната круна за да го отворите менито со апликации, притиснете и задржете на која било апликација (како на iPhone) додека не се појави „X“ на секоја апликација, а сега притиснете на споменатата апликација за да отворите порака што ни кажува дека ќе прашајте дали сакате да ја отстраните апликацијата.

Можете исто така да го направите ова директно од iPhone, Едноставно треба да отидете во апликацијата Watch, да ги прелистувате апликациите што сме ги инсталирале на Apple Watch и да го лизнете прекинувачот што покажува „прикажи на Apple Watch“, штом ќе го ставиме на ИСКЛУЧЕНО, автоматски ќе се деинсталира од нашиот Apple Watch.

Оневозможи освежување во заднина

Ова е нешто за што зборувавме долго во iPhone News за други уреди на Apple, очигледно е ажурирањето во позадина трошење на ресурси, мобилни податоци и батерија. Не велиме дека ажурирањето во заднина е бескорисно, но треба да го користиме одговорно и да ги оневозможиме оние апликации чие освежување нема никаква смисла, не мислите?

Оневозможувањето на освежување во заднина на iPhone е релативно лесно. За да го направите ова, едноставно одете во апликацијата Settings на Apple Watch, внесете го делот General и одете до опцијата за ажурирање во позадина. Во овој случај, ако вашиот Apple Watch е бавен, само исклучете го, ќе заштедите батерија и ресурси.

Помалку компликации, помалку ресурси

Вистина е дека компликациите и изгледот на часовникот се токму поентата во корист на Apple Watch пред конкуренцијата, исто како што е точно дека постојаното ажурирање на компликациите е нешто што ја прави флуидноста на нашиот Apple Watch сериозно сомнителна.

Затоа, ви препорачувам да имате два главни Watchface, еден по ваш вкус и победи со сите компликации кои ви се допаѓаат и ви требаат, а друг што е прилично едноставен, покажува време и малку повеќе информации, на овој начин не само што ќе ја проширите автономијата на уредот, туку и ќе ја подобрите неговата флуидност во моменти конкретни.

Деактивирајте ги функциите што не ги сметате за корисни

Со помалку карактеристики, повеќе перформанси и автономија, ова нема многу мистерија, затоа Ви правам листа на она што ги сметам за најпотрошни карактеристики на iPhone.

 • Исклучете го тајмерот за миење раце: Поставки > Миење раце > Исклучено
 • Исклучете ги потсетниците за обука: Поставки > Тренинг > Потсетници за обука
 • Исклучете ги услугите за локација на Apple Watch: Поставки > Приватност > Услуги за локација
 • Исклучете ја синхронизацијата на фотографии: Поставки > Фотографии > Синхронизирај
 • Намалете ги анимациите > Поставки > Пристапност > Намалете го движењето

И, конечно, механизмот што обично не откажува е да го ресетирате вашиот Apple Watch и да започнете како ништо да не се случило.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.