Елгато Facecam, веб камера за креатори на содржини

Елгато ја лансираше својата прва веб камера со цел да ги засака в creatубените креатори на содржини, особено оние фокусирани на светот на преносот во живо, и го постигнува ова со речиси совршена комбинација на хардвер и софтвер.

Кога зборуваме за создавање содржини за платформи како што се YouTube или Twitch, постои еден бренд што се издвојува над сите други: elgato. Додатоци за осветлување, хрома, загради, видео рекордери, тастатури ... листата на додатоци е огромна, но посветеноста на брендот сега оди директно на креирање на самата содржина, и за ова ја лансираше, меѓу другите додатоци, новата веб -камера „Камера“. Веб -камера што доаѓа со фантастична апликација Со што креирањето на нашите видеа, без разлика дали се во живо или снимени, ќе биде многу полесно и поквалитетно.

 

Спецификации

Новата Facecam снима видеа со квалитет 1080p 60fps, некомпресирано и со многу мала латентностНа Објективот е дизајниран од elgato (elgato Prime Lens), а внатре има сензор Sony STARVIS CMOS. Има отвор f / 2.4 и фокусна должина од 24mm со опсег на фокус од 30 до 120cm, со видливо поле од 82º. Фокусот е фиксен, нешто што ќе ви овозможи да ги доближите предметите до камерата без да излезете од фокусот или смирено да се движите низ целото негово поле на гледање без камерата да полуди обидувајќи се да се фокусира. Има внатрешна флеш меморија и задна решетка за вентилација за да се расфрла топлината.

Поврзувањето со нашиот компјутер се прави со помош на USB-A до USB-C кабел (долг два метри) што можеме да го замениме и што треба да се поврземе со USB 3.0 порта. Од првиот момент кога ќе ја поврземе камерата со нашиот компјутер, таа ќе се препознае без најмал проблем и можеме да го користиме во апликации како што се OBS, Zoom, Chrome, Safari и QuickTime. За да го поставиме, можеме да користиме интегрирана поддршка, која е компатибилна со секој монитор што можете да го замислите, дури и со најтенките како iMac на кој го инсталирав. Но, ако ви треба друг вид поддршка, има конец од 1/4 за да можете да користите стативи или други потпори како што е elgato Multimount. Конечно, има капак што можете да го ставите за да бидете сигурни дека никој не може да ве види кога не го користите.

Не заборавивме да зборуваме за микрофонот, затоа што овој Елгато Facecam не го вклучува. Отпрвин, тоа е нешто што изненадува, бидејќи сме навикнати да бидеме вклучени во веб -камери, некои дури имаат и LED диоди за осветлување. Ако мислите дека некои LED диоди за осветлување на вашето лице вградени во веб камера се целосно бескорисни, не помалку бескорисен е интегриран микрофонНа Не е препорачливо да го користите микрофонот на веб камерата или за видео конференција, а уште помалку да креирате содржини што сакате да ги емитувате на YouTube или Twitch. Пожелно е дури и да го користите микрофонот на вашите AirPods, иако секогаш ќе биде подобро да инвестирате пари во микрофон со повисок квалитет, како што се Wave: 1 или Wave: 3 од elgato.

Софтвер: Центар за камера

Како што веќе рековме, Facecam работи од првиот момент кога ќе го поврзете со компјутерот, но за да го добиеме својот целосен потенцијал, мора да го инсталираме бесплатниот софтвер Camera Hub што можеме да го преземеме од неговата веб -страница (линк) компатибилен и со Windows и со macOS. Тој е специјално дизајниран за камерата FaceCam, така што нема да работи со која било друга, и тоа е основен фактор во оценувањето на вашето купување.На Со оваа апликација, која останува во лентата со мени на нашиот Mac, можеме да ја контролираме камерата, менувајќи карактеристики како што се зум, експозиција, баланс на бела боја, обработка на слика, контраст, заситеност и острина ... и вредности како што се ISO или брзина на блендата. Исто така, има опции за да се избегне треперењето што го создаваат некои светла и можеме да го смениме квалитетот на снимањето, од 1080p 60fps до 540p 30fps.

Одлично е што можете да ги прилагодите сите овие параметри на веб -камера, како да е SLR камера, и најдобро од с, додека прилагодувате параметар, можете да видите во живо како влијае на сликата, па затоа е многу едноставно да добиете што вие барате. Квалитетот на снимање е искрено добар, дури и во услови на слаба осветленост како што покажувам во видеото на врвот на статијата, каде што исто така ја исеков сликата за да зумирам и отстранам елементи од просторијата од видеото што не ме интересираа. Можете сами да процените во споредба со сликите снимени од Sony Alfa 6300 со кои го започнувам видеото, кое исто така се снима на 4K.

Ви препорачувам да потрошите неколку минути за да пробате различни поставки додека не го постигнете квалитетот и осветленоста на сликата што ја барате. Автоматскиот режим не постигнува оптимални резултати, и бидејќи ракувањето со параметрите е едноставно како повлекување налево или надесно, добивањето добри резултати е детска игра. Откако камерата е конфигурирана, можеме да ги снимиме поставките на самиот уред, така што тие се складирани и ако ја поврзете камерата со друг компјутер, дури и без софтверот Camera Hub, дефинираните параметри ќе се чуваат.

Мислење на уредникот

Веб камерата на Елгато со Facecam е идеална за создавање содржини за платформи како што се YouTube, Twitch, па дури и за оние кои сакаат добра камера да се користи во видео конференции. Со исклучок дека ќе ви треба микрофон, нешто препорачано дури и кај оние што имаат вграден микрофон, и дека содржината е снимена во максимум 1080p, да, на 60 fps. И покрај тоа што не е 4К, квалитетот на сликата е искрено добар, а неговиот софтвер за Windows и macOS ни нуди можност за прилагодување на параметрите како што се ISO и обработка на слика (меѓу другите) што ни овозможуваат да добиеме добри видеа дури и при слаба осветленост. За сето тоа Тоа е една од најдобрите опции за пренос и снимање, иако тоа значи плаќање висока цена: 199 евра на Амазон (линк).

Фацекам
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
199
 • 80%

 • Фацекам
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Квалитет на слика
  Уредник: 80%
 • софтвер
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Премиум објектив и сензор
 • Софтвер за конфигурирање на параметрите на камерата
 • Фиксен фокус
 • Поставките се зачувуваат во камерата
 • Добар квалитет на слика дури и при слаба осветленост

Contras

 • Ограничено на 1080p

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.