Долго очекуваната верзија на iOS 14.5 сега е достапна за сите корисници

Оваа нова верзија додава добри вести во споредба со претходните верзии и пред се додава една што многу ја очекуваат корисниците на iPhone и Apple Watch во овие тешки моменти со пандемијата COVID-19 што сè уште не притиска. По неколку недели и неколку бета верзии кои чекаат на пристигнување на оваа верзија на iOS 14.5 и watchOS 7.4, Apple ги објави и двата пред неколку минути.

Отклучување на iPhone со Face ID без отстранување на маската

Лична карта

Ова е несомнено најочекуваната новина во оваа нова верзија. Apple додава во верзијата на iOS 14.5 во опцијата отклучете го вашиот iPhone користејќи Face ID со вклучена маска, нешто незамисливо за многу корисници кои дури побараа враќање на Touch ID за да можат да го отклучат уредот без да ја отстранат маската.

watchOS 7.4 има многу врска со оваа опција. И, новата верзија на оперативниот систем на Apple Watch е потполно неопходна за да може ова да работи, така што и двете ажурирани верзии се потребни за работа.

За да ја активирате оваа функција Треба да одиме во поставките на iPhone, да пристапиме до делот за лозинка, а потоа Face ID и кодот. Таму ќе ја најдеме опцијата за отклучување на iPhone со Apple Watch, па затоа мора да го имаме активен.

Запомнете дека оваа опција не се користи за плаќање преку Apple Pay, пристап до апликациите на вашата банка, а не за некои апликации за кои е потребен Face ID, како што е 1Password, она што е јасно е дека за отклучување на телефонот ќе биде од голема корист нема потреба да ја отстранувате маската или клучот во кодот.

Контролерите PlayStation и Xbox компатибилни со iPhone

iPad Pro 2018

Ова е уште една од одличните опции што се додаваат во верзијата на iOS 14.5 и тоа е тоа Контролорите на PlayStation и Xbox стануваат компатибилни со iPhone-ите. За извршување на активирањето на овие контроли, потребен е пристап до Bluetooth и со притискање на копчето Play Station и опциите, тие лесно може да се спарат како што гледате на видеото направено од нашиот колега Луис Падиillaа.

Дека овие контроли се компатибилни со iPhone ни дава многу игра, никогаш порано подобро кажано. Оваа опција е исто така достапно сега од објавувањето на iOS 14.5.

Опцијата „додавање предмети“ во апликацијата Барај

Apple AirTag

AirTags, некои модели на електричен велосипед или Chipolo, меѓу многу други, се додатоците што се компатибилни со опцијата „Барај“ на Apple. Овој нов Опција "Додади предмети" Исто така, ни овозможува да даваме предупредувања или да откриваме изгубени предмети на нивната последна локација, нешто трансцендентално за доаѓањето на AirTags.

Близу до 200 нови емотикони кои се додадени за да можете да уживате во нив, нови гласови за Сири (во САД) што ни овозможуваат да го смениме гласот на асистентот или пристигнувањето на 5G во двојната SIM-картичка на iPhone што беше ограничено на LTE, покрај другите корекции на грешки и откриени неуспеси во уредите, се неколку од многуте подобрувања што се додаваат во оваа нова верзија лансирана пред неколку минути.

Лично и јас предупредив дека ја немам инсталирано оваа верзија на iOS 14.5 во бета верзија, па многу од овие новости ќе ми бидат изненадување денес. Ова замислувам дека ќе ми се случи мене и на многу други корисници кои се во иста ситуација како мене, затоа не чекајте повеќе и преземете ја оваа нова верзија што Apple ја објави само за iPhone и Apple Watch.

Видео резиме на новините на iOS 14.5

Пред неколку недели имавме достапно видео на нашиот YouTube канал во кое ви ги прикажавме сите новости за iOS 14.5, но тоа беше за корисниците кои имаа бета верзии, сега можеме да кажеме дека оваа долгоочекувана верзија сега е достапна за секого.

Не чекајте повеќе и ажурирајте ги вашиот iPhone и Apple Watch што е можно поскоро да ги добиете сите овие новости имплементирани од Apple во новиот iOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јави dijo

  Ми дава грешка: Не можам да воспоставам комуникација со Apple Watch.

  Совршено е поврзано ...

 2.   Даниел П. dijo

  Дали сум единствениот што по ажурирањето на HomePod во верзија 14.5, контролите на јачината на звукот (- +) секогаш се вклучени на горниот панел?
  Не беше вака во минатото. Сега тие секогаш остануваат вклучени кога се во режим на подготвеност.

 3.   Лоренцо dijo

  Здраво на сите, новитетот за отклучување со маската ми успеа само дома, со wifi и bluetooth поврзани на iPhone 11 pro и серија на часовници 4. Двата уреди се ажурирани на најновата верзија на ios.
  Штом сум на улица, тоа веќе не работи на кој било начин.
  Ти се има случено ?? .. дали си го пробал ?? Прашајте дали можете да ми помогнете ... благодарам