Веќе не е можно да се спушти на iOS 14.6

За многу корисници, вклучително и мене, iOS 14.6 беше вистинска главоболка во врска со траење на батеријата. Со iOS 14.6.1 и iOS 14.7, проблемот беше надминат, но со новата верзија на iOS 14.7.1, повторно се соочувам со истиот проблем.

Оставајќи го проблемот со перформансите на батеријата (жалејќи се, јас нема да решам ништо), мора да зборуваме за iOS 14.6, верзија која со објавувањето на iOS 14.7.1, престана да биде достапна на серверите на Apple, што е да се каже, дека ако не сте ажурирале досега, веќе немате можност да го сторите тоа.

Процесот да престане да потпишува стари верзии на iOS е вообичаен, бидејќи Apple сака сите негови клиенти секогаш да ја користат најновата верзија на iOS, така што тие се заштитени од слабости што се закрпени во новите верзии што се лансирани на пазарот.

Освен во ретки прилики, Apple обично во рок од 2 недели Пред да престанете да ги потпишувате претходните верзии, повеќе од разумно време, така што во случај на откривање на проблем со новата верзија, корисниците можат да се вратат на претходната верзија без да мора да одат во Apple Store.

Со објавувањето на iOS 14.7.1 оваа недела, речиси можевме да го потврдиме тоа Завршува животниот циклус на iOS 14, бидејќи ова ќе биде вашето последно ажурирање, ажурирање што реши многубројни грешки откриени во последните недели.

Некои медиуми сугерираат дека тие биле поврзани со Софтвер Pegasus од израелската компанија NSO се користи за шпионирање на сите видови луѓе, без да мора да инсталирате софтвер на нивниот уред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.