Виртуелниот асистент на Spotify започнува да пристигнува на iOS

Spotify асистент

Во случај да немаме доволно достапни виртуелни асистенти на нашиот iPhone, на Siri, Alexa и Google Assistant треба да додадеме нов, оној што Spotify ни го нуди во рамките на својата апликација. Шведската фирма Спотифај започна распореди нова улога во форма на виртуелен асистент што ни овозможува интеракција со апликацијата преку говорни команди.

Да се ​​биде асистент на апликација за пуштање музика, единственото нешто што можеме да направиме е да го замолиме тоа од вас пушти песна, плејлиста, специфичен албумСè додека апликацијата е на екранот. Како што е наведено од GSM Arena Оваа одлика, која беше во бета фаза, започна да се шири меѓу корисниците на iOS и Android.

до комуницирате со асистентот на Spotify Треба да ги изговорите зборовите „Еј Spotify“ (веројатно на шпански јазик ќе биде „Hey Spotify“, но не успеав да го потврдам ова бидејќи оваа функција сè уште не е достапна за време на објавувањето на статијата)

Оваа функција е стандардно оневозможено, така, ќе мора да пристапиме до Поставките на апликацијата (со притискање на тркалото за запчаници лоцирано во горниот десен агол на главната страница), да пристапуваме до Гласовните интеракции и да го активираме прекинувачот Hey Spotify / Hey Spotify, според 9to5Mac.

Оваа функција е во прилог на онаа што корисниците на платената верзија на Spotify веќе ја имаа, функција што дозволува пребарување користејќи говорни команди во апликацијата. Разликата со асистентот е во тоа што не треба да комуницираме со терминалот.

Најновите вести поврзани со Spotify може да се најдат во Музичка услуга со висока верност Willе започне подоцна оваа година, услуга за која сè уште не знаеме колку ќе чини, но најверојатно ќе биде многу слична по цена со она што моментално го нуди „Тидал“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.