Вишок оптимизам или реалност? Apple бара повеќе компоненти за iPhone 7

iphone-7 реклами

Оваа година, „Епл“ молчеше кога станува збор за непосредна продажба по новите iPhone 7 и iPhone 7 Plus. Според компанијата, нерамнотежата помеѓу бројот на достапни единици и обемот на побарувачката, ќе придонесе за обезбедување на податоци што не одговараат на реалноста. Оваа ситуација, вообичаена секоја година, не беше незгодно во минатото да се објавуваат продажни записи со голема помпа. Одземањето е очигледно: ставот на Apple нè тера да се сомневаме дека продажбата на iPhone 7 нема да ги достигне, а уште помалку да ги надмине рекордите поставени од iPhone 6s и 6s Plus.

И покрај тоа, се чини дека продажбата може да биде поголема првичните очекувања Apple, барем тоа е она што се заклучува и од зголемувањето на нарачките за компоненти за iPhone 7 што компанијата веќе би ги направила со цел да ја нахрани нашата потрошувачка треска за Божиќната сезона што веќе се гледа зад аголот.

Очекувањата растат за iPhone 7

Според DigiTimes, кој се чини дека знае сè во последно време, Apple ги зголеми нарачките за делови и компоненти за сериите iPhone 7 и iPhone 7 Plus: конкретно, Нарачките за остатокот од годината би се зголемиле помеѓу 20 и 30 проценти над очекувањата пред почетокот на пазарот. Во Купертино тие мора да бидат дека не веруваат во тоа, како слуга, кој исто така ги гледа овие бројки со одреден скептицизам.

Повикувајќи се на извори од тајванската компанија General Interface Solution (GIS), подружница на гигантот Foxconn посветена на производство на допирни панели, Apple ги зголеми нарачките за последниот календарски квартал од 2016 година, што значи дека овој добавувач исто така ќе видете како вашиот приход расте значително над очекувањата. И со ова, веќе имаме две многу среќни компании.

Првичното побарување за новиот предводник на Купертино е големо, особено за моделот iPhone 7 Plus, со капацитет од 128 GB, во сјајна црна боја и двојна камера, која без сомнение е максимална. Толку беше побарувачката, или толку малку беше понудата, што времето на испорака веќе достигнува неколку недели, надминувајќи дури и еден месец за некои региони каде што веќе се продаваат новите терминали. И тука ќе ставам точка: искрено, отсекогаш мислев дека почетниот недостаток на iPhone е обична стратегија за маркетинг што ги поттикнува желбите на корисниците.

„Режимот на рачна граната“ може да биде клучот за овој неочекуван пресврт

За некои аналитичари, Еден од клучевите за ова неочекувано зголемување на продажбата ќе се најде во катастрофата во која се вклучени Самсунг и неговиот Галакси Ноут 7, уред што достигна десетина земји погодени од а сериски проблем во нејзината батерија што буквално направи да експлодира и да се зафати од пламен сè додека не формираше маса на материјали и компоненти кои повеќе личеа на играчка од бубачки. Многу од корисниците погодени од Note 7, би ги вратиле своите телефони и би се одлучиле да се префрлат на новиот iPhone 7 од Apple.

Вишок оптимизам или реалност? Apple бара повеќе компоненти за iPhone 7

Според едно онлајн истражување спроведено од SurveyMonkey, 26% од „извинете“ купувачи на Galaxy Note 7 планираа да ги вратат своите пари за да инвестираат во iPhone 7 или iPhone 7 Plus. Во меѓувреме, други 35% претпочитаа да не коментираат за уредот што на крајот би го набавиле.

Завршувајќи ја оваа анкета, 21 процент изјавија дека ќе преминат на поинаков модел на Самсунг, додека само 18 проценти изјавија дека планираат да набават замена за Галакси Ноут 7, и двајцата остануваат во недостиг.

Со спротивставување на ова истражување, Samsung тврди дека 90% од погодените сопственици на Galaxy Note 7 одлучиле да добијат директна замена, откако коригираните уреди се „широко достапни“. Досега, според Јужна Кореја, повеќе од 60% од дефектните уреди се заменети во САД.

Повикајте ме скептик, што сум јас, но самиот Самсунг не верува ниту во тие бројки, иако сметам дека стапката на прекинувачи на iPhone 7 ќе биде значителна. Веројатно, на среден рок ќе ги најдеме конечните резултати.

Како и да е, Испораките на iPhone 7 се очекува да достигнат 80-84 милиони единици до крајот на годината, во споредба со 85-90 милиони испорачани уреди iPhone 6s во истиот период во 2015 година. Секако, да беше така, падот немаше да биде како што се предвидуваше.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Gabi dijo

  во овој случај, недостатокот на залихи не е маркетинг, тоа е епско гомно.

  1.    Хозе Алфоцеа dijo

   Здраво Габи. Не се согласувам, всушност го ставам со ироничен тон. Недостатокот на залихи на iPhone се случува од година во година, одново и одново. Тоа е веќе традиција. Тоа се случи и со iPad, затоа, не е неуспех, тоа е стратегија што им овозможува на медиумите да зборуваат (ајде да разговараме) постојано за недостаток на залихи, давајќи впечаток дека побарувачката е незаситна и буди или охрабрува интерес на многу сомнителни корисници помеѓу купување или не, "ако истече со оваа брзина и сите го сакаат тоа можеби треба да го купат"

 2.   Претпријатие dijo

  Мој, оној што го резервирав 7 плус 128 GB, имам датум на испорака до крајот на декември, точно е дека тоа е стратегија што се повторува од година во година, но ова оди прекумерно, ќе го имам практично за кралеви, три месеци по неговото лансирање, закачка.