Активирајте ги ограничувањата на вашиот iPad

IPad е уред за целото семејство. Наспроти она што може да се случи со iPhone, во домот е нормално секој да го користи, а тоа има свои опасности. Не е прв пат да ги најдете сите неуредни апликации, дури и избришани или да го пронајдете малото како игра нешто несоодветно за неговата возраст, замислете дали имате GTA: Заменик град и го зема младиот човек од куќата. За овие случаи, ако немаме jailbreak, постојат ограничувања што доаѓаат во поставките на iOS, не е дека тие се целосно решение, но тие можат да ви заштедат необична главоболка.

Ние мора да одиме во Поставки> Општи> Ограничувања и да ги активираме. Usе ни побара 4-цифрена лозинка, која мора да ја повториме. Не заборавајте затоа што ќе ви треба за да ги деактивирате кога и да посакате, затоа подобро да бидете клуч што често го користите.

Откако ќе ги активирате можете да изберете што дозволувате, а што не. Запомнете дека она што е „во сино“ е дозволено, а она што е „во бело“ не. Опциите се многу, од инсталирање или отстранување апликации, пристап до iTunes, камера или FaceTime, до употреба на Siri или дозволување експлицитен јазик.

Можете исто така да ограничи филмови, избирајќи до која возраст им е дозволено да се репродуцираат. Оние што се погодни за возрасни на таа возраст ќе исчезнат од библиотеката на iPad, иако не се избришани, кога ќе го отстраните ограничувањето, тие повторно ќе се појават. Многу корисно за оние од нас кои имаат поглавја од Walking Dead на нашиот iPad.

Можете да прелистувате низ сите опции што ви дозволуваат да ги ограничите и да ги оставите по ваш вкус. Кога веќе не сакате ограничувањата да стапат на сила, вратете се на Поставки> Општо> Ограничувања и деактивирајте ги, повторно внесување на клучот што го ставивте на почетокот. Запомнете дека ако ги ограничите апликациите, тие ќе исчезнат од вашата отскочна даска, но не се деинсталирани, тие повторно ќе се појават кога ќе ги дозволите повторно, па не паничете ако видите дека немате AppStore.

На пример, ги ограничив Safari и FaceTime и тие исчезнаа од мојот приклучок за iPad. Како што реков на почетокот, не е совршено решение, и исто така има недостаток, а тоа е апликацијата што ја ограничувате и исчезнува, кога ќе го дозволите повторно, се појавува надвор од местото каде што сте го имале, не ја почитува старата локација на истата. И друга работа што би се подобрила, е тоа што не се сеќава на ограничувањата од време на време, мора да ги избирате еден по еден рачно секој пат кога ќе ги активирате.

Повеќе информации - Grand Theft Auto: Vice City за iOS, вратете се на 80-тите години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Xavier dijo

  Ова веќе го знаев и е многу добро, но како да ги променам ограничувањата за пристапниот код ???

  1.    Луис Падилја dijo

   Деактивирајте ги и повторно активирајте ги

 2.   Моника dijo

  Како можам да избегнам наплата за работи што не сум ги купил?

 3.   Марија Кристина Бариос Мартинели dijo

  Ми наплатуваат нешто што не одговара, што да правам ???

 4.   Хуан Г Гомез dijo

  Тие ми ја наплатуваат мојата кредитна картичка за претплата што ја откажав пред повеќе од еден месец се вика моето полу јаболко. Ве молам, помогнете ми. Благодарам

 5.   луцила dijo

  Здраво, само што ја видов оваа информација која датира од поодамна и бидејќи не го гледам датумот, не можам да проверам дали парите што тие се согласија да ми ги надоместат се веќе запишани на мојата сметка.
  Сакав да ги замолам да го потврдат или да ми дадат датум на враќање за да го потврдат
  Го ценам разгледувањето!
  Лусила