Владеењето на AirPods се чини дека губи пареа

AirPods Pro

Сето ова како што е објаснето од фирмата Контрапоинт Рисрч. Се чини дека AirPods нема да имаат толку големо значење во продажбата во текот на третиот квартал од оваа година и иако прогнозите за продажбата се добри, не се чини дека ќе бидат најдобри. Во 2019 година Apple со своите AirPods зеде практично половина од целата продажба на безжични слушалки, Можно е оваа година бројот на продадени уреди да се зголеми на 82 милиони единици, но доаѓањето на други поевтини слушалки и со карактеристики „слични“ на AirPods може да го разниша владеењето на Apple во овој производ.

Конкуренцијата станува се потешка за AirPods

Вистина е дека кога влегуваме во екосистемот на Apple со iPhone, iPad, AirPods, Macs и сл., Тешко е да се погледне подалеку од нивните производи бидејќи имаме сè што е потребно за да можеме да уживаме во комплетен екосистем, но цените на овие производи не се премногу прифатливи и во случај на слушалки со потпис не е исклучок ниту. Вистина е дека ги имаме AirPods за околу 179 евра, но Pro веќе изнесуваат малку повеќе, опасно близу 300 евра и логично овие цени се веќе повисоки. Да се ​​има безжично полнење во полето AirPods е опционално и можеме да заштедиме многу пари на тоа, но конкуренцијата се заострува и за 179 евра има некои алтернативи што би биле еднакви или подобри од сопствените слушалки на Apple.

Ова ќе има вкус, но борбата на пример со Галакси пупките што тие ги покажуваат MacRumors е сè повеќе избезумен и за цената на AirPods имаме пупки со откажување на бучавата, нешто што не е достапно во слушалките на Apple ако не одите на Pro. На крајот на краиштата, тоа е пазар кој е сè построг и од Xiaomi со втор место на пазарот на слушалки, до кинески брендови од сите видови, тие го прогонуваат тронот на AirPods на Apple. Seeе видиме дали фирмата Купертино е способна да ја промени оваа ситуација со изминување на месеците и со претпоставениот AirPods Lite или нови модели на овие по поскапи цени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   JL dijo

  Иднината (и веќе сегашната) е технологија за пренесување на коските. Помалку нападно и побезбедно за физички активности. Или ќе ги стават батериите или луѓето ќе бараат алтернативи со еднаков квалитет и пониска цена (титаниумот Aftershokz Tres е одлична алтернатива). Јас веќе направив. Ги имам и двата AirPod, но конечно за работа во канцеларија и физички активности завршив за оваа технологија што ми овозможува да присуствувам надвор додека слушам музика.

 2.   Умберто dijo

  За мене тие не беа огромно разочарување. Проблемот со дизајнот во микрофонот, кој по неколку месеци употреба предизвикува неподнослив звук на пукање во режимот на откажување на звукот, ме присили да ги променам веќе двапати. И бидејќи еден од слушалките веќе започна со истиот проблем, следната недела ќе биде уште една посета на услугата за да ги смени повторно. И така ќе бидам додека не истече гаранцијата. Претпоставувам дека тогаш ќе ги оставам во нивниот случај, ќе го ставам куќиштето во кутијата, ќе ја обојам и украсам кутијата и ќе имам прекрасна тежина од хартија од U $ S 430, бидејќи тука во Уругвај продажната цена е помеѓу U $ S 400 и U $ S 500. Во животот повторно купувам слушалки од Apple. Нарачав HomePod и истрчав да ја откажам нарачката. Ви благодарам и збогум.