Ние ги анализираме безбедносните камери на Ји за внатрешни и надворешни простории

Пристигнувањето на поврзани уреди и домашната автоматизација прават поставување ваш сопствен систем за надгледување на домот, на дофат на сите. Набавете свои уреди и не мора да зависите од компаниите кои наплаќаат високи месечни надоместоци За нешто што можете да го контролирате сами, тоа е опција што се повеќе ја користат корисниците, а цените се сè поконкурентни.

Ние анализираме денес две камери од брендот Ји кои станаа една од најинтересните опции за цена и перформанси да поставите сопствен систем за надгледување на домот. Вашата летна резиденција, вашето работно место или вашиот вообичаен дом, која било локација ќе биде совршено покриена со овие затворени и надворешни камери што ги тестиравме и прикажавме на видеото и во оваа анализа.

Клучни точки при избор

Кога сакате да го поставите вашиот систем за надзор, мора да бидете јасни за некои точки што се од суштинско значење за да избегнете лажни чекори. Првиот од нив е да ја користите истата платформа за сите ваши уреди. Со огромните недостатоци кои HomeKit ги нуди кога станува збор за управување и контрола на надзорните камери единствениот излез е да и верувате на истата марка за да можете да ги користите фотоапаратите од истата апликација и, каде што е соодветно, истата претплата. Лудо е да имате неколку апликации за различни фотоапарати, па затоа оваа точка се чини суштинска при одлучувањето.

Како последица на оваа прва точка доаѓа втората: брендот што го избравме мора да има каталог на уреди доволни за да се прилагоди на она што ни треба. Внатрешни и надворешни камери, да бидат поставени на тавани, wallsидови или на мебел, со квалитетот на сликата што ја сакаме и карактеристиките што ги бараме, како што се сигнали за ноќно гледање или движење, како и автоматско снимање. Не е лесно да се најдат брендови кои ги исполнуваат сите овие барања, бидејќи некои имаат само неколку модели, па дури и само еден, кој во многу прилики е идеален за поставување во затворено, или што не може директно да се обеси од wallид или таван.

Третата клучна точка е апликацијата што ќе ја користиме за контрола на камерите и добивање на предупредувањата. Откако пробав различни модели и брендови, најдов сè, од фантастични и лесни за употреба апликации до вистински погубни и толку заматено што е навистина мрзливо да го отворам за да видам снимено видео. Едноставни, директни, високо визуелни и со јасни опции за конфигурација се барањата на апликацијата., покрај тоа што овозможува далечински пристап секако од каде било преку нашиот паметен телефон и / или таблет.

Овие три клучни точки можат да бидат придружени со други аспекти, како што се дизајнот на камерите, или ако сакаме да се определиме за модел за претплата што ќе ни даде мир во умот дека нема да пропуштиме ниту едно видео, или ако, напротив, не сакаме да плаќаме никакви такси и се одлучивме да ги зачуваме снимките на картичката microSD. Како што можете да видите, има многу точки што треба да се разгледаат пред да се одлучите за бренд да го организира нашиот систем за видео надзор. Зошто конечно се одлучив за камерите на брендот Ји? Потоа можете да го проверите.

Спецификации

Надворешната камера Ји ќе го издржи секое лошо време без проблеми, спротивставувајќи се на дождот, сонцето и температурните промени, карактеристични за надворешноста на куќата. Нејзините 3 метри кабел ви овозможуваат да го приклучите во внатрешноста на куќата доколку е потребно, или да го однесете во надворешен приклучок. Снимање од 1080p со агол од 110º, ноќно гледање, откривање на движење, аларм за движење, микрофон и звучник што овозможуваат двонасочни разговори и слот за microSD со капацитет до 32 GB за локално складирање на видео. Монтажата на wallидот на фотоапаратот ви овозможува да ја ротирате и да ја поставите во идеална положба за да имате најшироко можно видно поле.

Внатрешната камера Yi Dome 1080p е многу слична по одликите, но нема отпорност на прашина и вода на другиот модел во замена за други предности. Резолуција од 1080p, ноќно гледање, агол на гледање 112º и мотор што го прави фотоапаратот да ротира хоризонтално 345º и вертикално 115º, овозможувајќи ви практично покриеност од 360º во просторијата каде што ја поставувате. Моторот му овозможува да следи автоматски детектирано движење, многу корисно е да се снима целата низа. Вклучува и слот за microSD до 32 GB, а во овој случај microUSB кабелот може да се отстрани, што не е случај со надворешната камера. Неговиот дизајн овозможува да се постави на таванот, wallидот или на површината. Иако не ги известува звуците, тоа го прави кога мислите дека тоа е крик на бебе, па може да се искористи дури и за следење на малото во куќата.

Добро направена апликација

Основен елемент што може да го направи најдобриот производ речиси бескорисен е апликацијата. Во овој случај, ние сме пред добра трска и добра примена. Како што реков на почетокот, тоа е визуелно, директно и едноставно, без повеќе важничене. Опциите за конфигурација се јасни и се на дофат на секој што има минимално знаење за тоа што е да се користи паметен телефон. Известувањата ве водат кон кратка секвенца од откриеното движење, што ако сакате подоцна можете да го проширите со подолга низа што е зачувана на локалната картичка или во облакот.

Сите камери ќе се појават на главниот екран, а гледањето во живо на секоја од нив се постигнува со кликнување на него, без дополнително разбирање. Известувањата имаат свое јазиче, каде што можете да ги видите сите или да изберете само оние од одредена камера. Поставките се конфигурирани за секоја од камерите од апликацијата, и од вашиот профил и од вашата сметка за складирање облак може да се управува и плаќа. Ништо не можете да направите од апликацијата, а исто така и на прилично едноставен и визуелен начин.

Има само еден недостаток, кој исто така може да се поправи и кој се надевам дека ќе го извршат наскоро: известувања според локацијата. Во моментов, ако сакате да престанам да ве известувам, мора директно да ја исклучите камерата или да ги оневозможите известувањата. Ако излезете од дома и сакате повторно да бидете известени, мора да ги активирате известувањата. Тоа е нешто прилично рудиментирано и лесно решливо, всушност веќе има и други апликации од други брендови кои ги прават, а доколку сте дома имате можност автоматски да ги деактивирате известувањата, кои се активираат автоматски кога ќе излезете од дома. Да, можете да поставите часови на работа, но ми се чини дека локацијата е важен недостаток.. Можеби единствената важна во инаку добро направената апликација. Препознавањето на луѓе и животни или други предмети е нешто што никогаш не ми било премногу важно, па затоа не ми недостасува.

Локално складирање или облак

Секогаш е поволно да се биде во можност да се одлучат за неколку алтернативи, без да бидат принудени на една опција, и во овој случај ние сме доволно среќни да да можете да изберете помеѓу облак складирање што ви ги одзема грижите во замена за прифатлива месечна претплата или локално складирање за да не мора да плаќам никаков вид на надоместок, без оглед колку е низок.

Yi Cloud е услуга за складирање на облаци што ја нуди брендот и за цени кои се движат од 2 € месечно или 20 € годишно можеме да ги зачуваме нашите видеа во вашиот облак без грижи. Во зависност од бројот на денови што сакаме да ги чуваме и камерите што ги имаме, цените варираат, може да ги видите различните опции од веб-страницата на производителот (линк).

Опцијата за локално складирање ако не сакаме да платиме никаков вид на надоместок е идеална за оние кои не сакаат нивните видеа да бидат на кој било сервер. Секоја microSD картичка од типот 10 наваму и до 32 GB FAT32 ќе важи за камерите. Додека Yi Dome 1080p камерата има видлив слот за microSD на задната страна, во надворешната камера ќе мора да го отстраниме малиот капак на дното со одвртување на малите завртки благодарение на шрафцигерот вклучен во кутијата. Картата може да се форматира од самата апликација со внесување на поставките на предметната камера.

Мислење на уредникот

Yi Dome 1080p и Yi Camera за надворешни камери ни ги нудат истите карактеристики како и другите камери со многу повисоки цени, вклучувајќи снимање FullHD, ноќно гледање, известувања за движење, па дури и следење на движење во случај на затворена купола. За разлика од другите брендови, овие фотоапарати ни нудат можност за користење на облак складирање по многу прифатливи цени (од 20 € годишно) или бидете во можност да чувате видеа на картички microSD, без да ги менувате останатите карактеристики помеѓу една и друга опција. Покрај тоа, неговата примена е многу добро дизајнирана и е многу лесна за употреба. За сето ова, тие ни се чини една од најинтересните опции за цена и перформанси ако сакаме да поставиме сопствен систем за видео надзор дома. Камерите се достапни на Амазон од следниве врски:

Контактиравме со производителот и тие ни понудија купон за попуст за нашите читатели што ќе важи само до 7 август (купола Ји) и 9 август (камера на отворено) 2018 година и со кои ќе заштедите неколку евра. За какви било прашања, можете да пристапите до нивната страница на Фејсбук (линк)

Ји безбедносни камери
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
59,99 a 79,99
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Предности
  Уредник: 90%
 • Апликација
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 100%

Добрите

 • Различни модели за различни локации
 • Локално или облачно складирање, изборот е ваш
 • FullHD 1080p со сензор за ноќно гледање и движење
 • Многу интересни цени со високи перформанси
 • Многу ниски цени за складирање на облак
 • Добро дизајнирана и лесна за употреба апликација

Contras

 • Нема известувања засновани на локација

Добрите

 • Различни модели за различни локации
 • Локално или облачно складирање, изборот е ваш
 • FullHD 1080p со сензор за ноќно гледање и движење
 • Многу интересни цени со високи перформанси
 • Многу ниски цени за складирање на облак
 • Добро дизајнирана и лесна за употреба апликација

Contras

 • Нема известувања засновани на локација

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Франциско dijo

  Здраво Луис.

  Прво на сите ви честитам за написот и видеото.

  Ги имам овие камери дома и нешто се случува во Апликацијата што видов дека ја имате во вашата и во мојата не е можно. Јас ја имам верзијата на iPhone исто како тебе.

  На дното на главниот екран на апликацијата, гледам три опции, а вие четири. Она што не ми се појавува е оној обележан со starвезда (омилени). Мислам, не можам да зачувам омилени места од мојот фотоапарат. Дали знаете која е причината?

  Благодарам

  1.    Луис Падилја dijo

   Па, не знам со сигурност ... Можеби е затоа што немате меморија за облак? Го имам

 2.   Адријан dijo

  Купонот вели дека не е валиден ... Барем YIDOMOYI. Дали знаеш зошто?

  1.    Луис Падилја dijo

   Контактирав со производителот, купоните важат од 15:00 часот. Извинете за непријатностите.

  2.    Луис Падилја dijo

   Веќе се активни

 3.   Хуан Франциско dijo

  Да, имам складиште во една од коморите.
  Малку сум разбеснет за ова прашање.
  Ви благодариме за одговорот.

  1.    Луис Падилја dijo

   Па, не знам ... Не направив ништо за да се појави. жал ми е

 4.   Алберто dijo

  Не сум во можност да ги видам купоните за попуст

  1.    Луис Падилја dijo

   Ги имате на крајот од статијата

 5.   Бубо dijo

  Добар напис. Почнав со години со овие камери кога беа со Xiaomi, тие ги продаваа само оние од Кина и кратко откако ја продадоа меѓународната верзија. Имам кинеска и меѓународна и воодушевен сум, покрај тоа, имам и аларм на Xiaimi и е како камерата, добра, убава и ефтина.

  Порчиерто во Алиекспрес некои продавачи ја имаат куполата за околу 36 € приближно. Може да погледнете овде за да видите како се договарате.

  Моите фотоапарати се внатрешна ји камера и сакам наскоро да се проширам со купола. Ако имате деца, тие доаѓаат раскошно додека гледате бебиња

 6.   Алваро dijo

  Дали треба да бидат поврзани на Wi-Fi мрежа за да работат? Ако е избрана опцијата за складирање на облак, таа е очигледна, но во SD? Може да се конфигурира без да се стави и што се зачува на картичката? И можно е да се воспостави директна врска помеѓу мобилните телефони и фотоапаратите преку wifi креиран од неа, како и Yi Action? Ми се чини нешто основно да ги знам овие работи, бидејќи надворешната камера 90% од времето нема да има интернет-врска ...

 7.   Мигел dijo

  Промотивниот код што го наведовте не може да се примени на оваа набавка.

  Ова ми доаѓа кога сакам да го купам Ји за екстериери

 8.   Зурон dijo

  Му купив еден во Амазон премиер за 25 €, тоа е одличен кампер, јас сум многу задоволен од тоа. Јас го надгледувам своето бебе од iphone преку апликацијата што е многу комплетна

 9.   Даниел Родригез Хименез dijo

  Здраво Луис Падиillaа, промотивниот код за надворешниот Ји што важи до 9 август НЕ работи, дали знаете кој е проблемот ??? Благодарам

 10.   Јован dijo

  Гледам проблем само откако го купив, што му треба надворешен приклучок што обично го немаме. А напојувањето е надворешно и УСБ-врска, со која треба да направите изуми за напојување, морам да земам друг кабел од надворешните светилки и да ставам УСБ-приклучоци што се фатални за камера што можеше да вметне трансформатор внатре. И на тој начин да може да се храни од надворешните светлосни точки на куќата. USB конектор дава проблеми.