Да се ​​има вредност од 2 трилиони долари не е нешто што секој може да го каже

Конечно Apple успева да дојде до бројката што толку долго ја чекаше во однос на нејзината вредност на пазарот. Apple станува првата компанија од Северна Америка што достигнала бројка од пазарна капитализација од повеќе од две трилиони долари. И со ова, се става уште еден чекор во компанија која се бори на овој комплициран технолошки пазар од 1976 година, кога Стив Возниак и Стив sобс, 21 и 15 години, официјално, ја основаа компанијата по 5 години напорна работа и разни луди работи.

Apple станува компанија од 2.000.000.000.000 американски долари

Гледаме многу нули во овој мал наслов, но тоа е вредноста на компанијата во моментов и тоа е моментално секоја од нив Веќе фракционираните акции на Apple вчера попладне достигнаа цена над 468 долари и сега остануваат на нешто помалку од 463. Новите музички услуги со Apple Music, Apple TV + видео, облачните услуги во iCloud, профитот на App Store, добрата продажба на Mac и iPad за време на затворањето или спектакуларната продажба на iPhone заедно со добрата економска стратегија на компанијата во текот на овие години ги натера да ја имаат оваа вредност на пазарот.

Можеме да го кажеме тоа „Епл“ најави уште еден поделба на акции 4 на 1 за да ги направи своите акции подостапни на малите инвеститори и тоа се постигнува со делење на нивната цена на четири. Со целата оваа панорама, никој не можеше да помисли дека „Епл“ ќе успее да ја достигне оваа спектакуларна бројка на пазарот во текот на овие денови, но таа конечно пристигна. Сега останува да се види колку се силни iPhone 12 или различните модели на iPhone 12 и пред сè да се види еволуцијата на компанијата на пазарот сега откако го постигнаа овој импресивен рекорд. Честитки Apple!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.