Производството на iPhone 13 ќе започне во Индија во февруари

Индија

Откако Трамп почна да ги попречува американските компании така што престанете со производството во Кина, Apple почна да го преиспитува. А дефинитивниот притисок дојде на почетокот на 2020 година, кога виде дека поради пандемијата, погоните на нејзините кинески добавувачи беа привремено затворени без да можат да се санираат.

Таму тој одлучи дека треба да ги диверзифицира своите добавувачи со производствени погони надвор од Кина. Или со истите фирми како Foxconn или други различни, поентата е дека многу уреди на Apple веќе се произведуваат надвор од азиската земја. А Индија е една од нив. За неколку месеци во таа земја ќе започне масовното производство на iPhone 13.

Economic Daily News штотуку објави a пријавите каде објаснува дека за следниот месец од Февруари, Apple ќе започне со масовно производство на iPhone 13 во Индија. Неколку нови производствени погони веќе ќе бидат оперативни меѓу јануари и февруари 2022 година.

Како што се објаснува во извештајот, намерата на менаџерите на Apple е да постигнат производство на 30% од вашите уреди надвор од Кина. Тоа веќе го прави во неколку земји, а сега е на ред Индија со iPhone-и.

Тој исто така објаснува дека првите тестови за производство на iPhone 13 веќе започнале Група Хон Хаи. во Ченаи, Јужна Индија. А доколку резултатите се позитивни, масовното производство на ваков уред ќе започне во февруари.

Производството ќе оди во целост за Сопствениот пазар на Индија, а идејата на компанијата и на самиот производител е да може да извезува 20 или 30 проценти во други земји кога е во полн ек.

Ќе ги направат мини iPhone 13 и iPhone 13

Во моментов Hon Hai Group веќе го произведува iPhone 11 и iPhone 12 се продава во Индија. Почнувајќи од февруари, ќе ги произведува и iPhone 13 и iPhone 13 mini, кои се двата најпродавани модели во таа земја, од сегашната палета на iPhone 13.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.