Вработените во Apple наскоро ќе се вратат во канцелариите

Театар Стив sобс

Информациите доаѓаат директно од добро познатиот медиум Блумберг и во нив, како што се случува денес со Фејсбук, Гугл, па дури и со Тесла, се зборува за враќање на работата на вработените во Епл. Да, телекомуникациската работа ќе биде единствената опција за многу од нив да изберат и Apple ќе продолжи да ја дозволува оваа опција за нив, но огромното мнозинство ќе се врати на работа во заврши овој месец. Значи, јуни и јули може да бидат клучен датум за многу вработени во „Епл“ да се вратат во канцелариите.

Во случајот на Фејсбук и Гугл, не се очекува да се вратат во канцелариите до почетокот на јуни, оние што сакаат исто така ќе можат да продолжат да си ја вршат работата од дома. Тесла, од своја страна, вчера објави враќање на работа на своите вработени на масовен начин и повеќе од 10.000 што ги имаат на нивниот платен список веќе се вратија. Ова може да биде проблем за властите во земјата кои имаат дилема со компанијата на Маск, тој рече дека мора да се вратат да или да, од друга страна властите продолжуваат да затвораат бизниси кои го прескокнуваат правилото „не отворај“ и Тесла тој го предизвикува нив со неговиот извршен директор напред велејќи директно «Ако треба да спречиш некого за отворање, нека дојде и ќе ме земе".

Apple, од своја страна, не планира да ги отвори вратите на своите канцеларии, ќе почека до јуни или јули, иако е точно дека не го поминува својот најдобар момент во врска со ова, бидејќи многу работници проблеми со пристапот до внатрешни системи на компанијата како што е објаснето од медиумите Wallурнал Streetурнал. Секако, доверливоста е многу важна за „Епл“ и на тоа може да влијае и теле-работата, каде што контролите на доверливите информации се помалку тешки за извршување. Сигурно многумина се сеќаваат на тој инженер на компанијата кој ја поканил својата ќерка на ручек во Центарот за посети на Епл и ја прашал го покажа начинот на плаќање со Apple PayПодоцна, таа го објави на мрежи и стана вирално бидејќи никој не знаеше како работи „Епл пеј“ до денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.