Дали вреди да се купи дополнително складирање на iCloud?

icloud

Заедно со iPhone 6s и новиот iOS 9 наоѓаме уште една од новитети од Apple, а тоа е дека момците од Купертино решија значително да ги намалат цените на нивните планови за складирање за iCloud, максималната намера е да имаат корист за оние корисници кои Тие се одлучуваат за 16 GB верзија на производите на Apple и секако ги искористуваат максималните перформанси на нивните софтверски услуги во облакот како што се Apple Music и неговата услуга iCloud Photo Library, без сомнение, бесплатните 5 GB што Apple ги обезбедува на своите корисниците се очигледно недоволни за ништо друго освен за зачувување резервни копии. Дали вреди месечна претплата за складирање на iCloud што вреди?, Во „Актуелидад Ајфон“ го имаме истото сомневање и ќе ви дадеме рака.

5 GB е премногу краток

Сите корисници на iOS добиваат 5 GB простор за складирање бесплатно со нивната сметка iCloud, која првично ќе ја искористиме за зачувување на резервните копии на нашите уреди, но кои логично, тие се недоволни за кој било корисник Бидејќи користите услуга над овие резервни копии, на пример, веднаш штом зачувате две или три резервни копии, можете да се збогувате со библиотеката со слики iCloud, брзото и автоматско складирање на Apple што работи доста добро.

Што ми нуди Apple?

Интернет-библиотека на ICloud

Apple значително ги намали цените на претплатата, оставајќи ги со навистина конкурентна цена, исто како што тоа го стори со Apple Music во своето време, Apple одлучи да постави прилично ниски цени за сите свои корисници да можат да уживаат во iCloud. Ова се цените и складирањето:

 • 50 GB iCloud: 0,99 € / месец
 • 200 GB iCloud: 2,99 € / месец
 • 1TB iCloud: 9,99€ / месец

Покрај тоа, со доаѓањето на iOS 9, се појави и апликацијата iCloud Drive, што во голема мера го олеснува управувањето со датотеките во рамките на нашиот уред, со ова мало упатство Ние ви покажуваме како да го натерате да се појави на SpringBoard

Дали вреди да се ангажира план за складирање?

Интернет-библиотека на ICloud

Зависи, навистина, ако користите само резервни копии, секако не, затоа што нема малку корисници што имаат планови за бесплатно складирање со доволен капацитет на други видови сервери, како што се Google Drive или Dropbox, особено ако немате конфигурирана библиотека за слики iCloud и нема повеќе уреди на Apple во вашата околина. Меѓутоа, ако сте редовни производи на Apple, ви се допаѓа iCloud Photo Library и целосно оптимизирано управување со датотеки за вашиот уред, без сомнение дека претплатата од 50 GB е ваша доколку не сте во професионално опкружување.

За едно евро месечно, можете да зачувате 50 GB датотекиПокрај тоа, iCloud Photo Library ќе ја оптимизира големината на фотографиите така што поставките на iCloud да заземаат помалку простор на вашиот уред, а да не ги спомнуваме целосната интеграција и синхронизацијата помеѓу различните уреди на Apple. Како стандарден корисник на Apple, јас лично ја хранам претплатата од 50 GB iCloud Drive во комбинација со 60 GB бесплатна меморија за Dropbox. Значи, ако ви треба простор, претплатата за едно евро нема да значи никаква загуба во вашата економија и ќе ве ослободи од многу главоболки.

Како и да е, нагласувам дека ако немате комплетен пакет Apple, iCloud Drive не треба да биде вашата прва опција, со Dropbox на пример ќе имате брз и мултиплатформен систем за управување со датотеки, а Google Drive има Google Photos што исто така ни овозможува автоматски управувајте со нашите фотографии во облак.

Кои планови за складирање ги нуди конкуренцијата?

гугл-фотографии

Прво на сите имаме Dropbox:

 • Dropbox Pro 1TB: 9,99 € / месец или 99,99 € / година.

Од друга страна директна конкуренција, Google диск:

 • 15 GB: Бесплатно
 • 100 GB: 1,99 € / месец
 • 1 ТБ: 9,99 € / месец
 • 10 ТБ: 99,99 € / месец
 • 20 ТБ: 199,99 € / месец
 • 30 ТБ: 299,99 € / месец

И, конечно OneDrive од Мајкрософт:

 • 100 GB: 1,99 € / месец
 • 200 GB: 3,99 € / месец
 • 1 ТБ: 7,00 € / месец

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кеко onesонс dijo

  Отсекогаш мислев дека можам да ги имам сите мои фотографии во iCloud за да не зафаќам простор на мојот iPhone, но излегува дека не е така, фотографиите се уште на мојот iPhone зафаќаат простор (се претпоставува дека помалку простор затоа што се оптимизирани, но зафаќаат). И едно не ми е јасно ... Која е употребата на 1TB во iCloud ако мојот iPhone е 64Gb? Се враќаме на истото, ако не можам да ги зачувам моите фотографии во iCloud без да бидам на iPhone, тоа е апсурдно, бидејќи никогаш нема да можам да поставувам повеќе од 64 GB фотографии на iCloud.

  Дали навистина има толку голема разлика во големината помеѓу оригиналната и оптимизираната фотографија? Идеален би бил, на пример, за лице кое купува iPhone 16 GB, да може да ги зачувува фотографиите во iCloud без да зафаќа простор на iPhone (без разлика колку се оптимизирани), па ако го ангажирате планот од 50 GB, имајте 50 GB за фотографиите и видеата и «16 GB» за апликации.

  1.    Жозе dijo

   Ми ги извадивте зборовите од устата. Се чини дека луѓето не го сфаќаат овој глупав и масен неуспех што го има iCloud на Apple. Јас би го сакал истото, да можам да ги поставувам без да создавам простор на мојот iPhone, како што прават Onedrive или Google Photos. Сакам нешто 100% слично на овие два последни услуги, но веќе, мислам, во iOS 10.

  2.    Луис V dijo

   Колку е корисно 1TB во iCloud ако вашиот iPhone е 64 GB? Знаете дека можете да ја користите истата сметка за да ги синхронизирате и резервните копии на iPhone, iPad, iTouchs и Apple TV, нели? И не само мултимедијални податоци како што се фотографии или видеа, туку и многу повеќе работи (Поставки -> iCloud). Ако не сте знаеле, веќе знаете.

   Она што се спроведува денес, сакале или не, е да креирате резервни копии во режим на огледало (т.е. локално на уредот секогаш ќе го имате истото како во облакот и обратно). Ова е направено затоа што токму за тоа се заштитени копии. Она што го предлагате е да го користите облакот како „дополнителен“ директориум од кој можете да пристапите на вашиот мобилен телефон, а тоа може да го направите со јајце на апликација. Се разбира, кога сакате да преземете слика, ќе мора да ја преземете, нема да можете да гледате видеа и фотографии во „стриминг“ од облакот.

 2.   Давид77н dijo

  И така да го оставите стариот Мегааплод кој сега се вика Мега. Ви нуди 50 GB бесплатна меморија со неколку опции, едната влегува во апликацијата со безбедносен код, со отпечаток од прст или автоматско поставување датотека.

 3.   Јас;) dijo

  Никогаш не сум разбрал како да управувам со iCloud, само знам дека тоа го заштедува она што го имам на мојот iPhone, но немам идеја како да додадам дополнителни работи или да ја прегледувам мојата содржина од Интернет на компјутер.

  1.    Луис V dijo

   Единственото нешто што можете да направите од компјутер е да ја видите поштата на вашата сметка iCloud и сите податоци што сте ги синхронизирале (белешки, потсетници, контакти или датотеки од пакетот Office на Apple). Може да користите и „Најди го мојот iPhone / iPad“ за локација, сигнали и далечинско бришење на изгубени терминали.

 4.   Цезар Адријан dijo

  Но, со каква глупост, Луис V за почеток, ако одите на iCloud.com или имате Mac со Јосемит или повисок, или преземате iCloud на компјутер, ќе имате опција наречена iCloud Drive, со која ќе ги влечете сите видови на датотеки, документи, креирање папки, итн, точно виртуелна папка и отворете ги тие документи на сите уреди што ги сакате или преземете ги на кој било компјутер. Прекинувачот iCloud со оваа опција iCloud Drive ми се чинеше одличен. Треба да го знаете тоа пред да коментирате без да знаете.

  1.    Луис V dijo

   Иронично е што ми одговараш на начинот на кој одговараш и ми велиш да ги знам работите пред да коментирам, кога го правиш истото. Одговарав на корисникот „Јас;)“ на функциите до кои се пристапува при користење на iCloud.com, кои, како што велите, не се исти како кога користите iCloud Drive .... но тоа не е она на што мислев, но за пристап до прелистувачот. Па, да видиме дали го подобруваме разбирањето за читање и одиме на без кофеин, за да не изгледаме повторно смешно, „убаво“ ...

 5.   Тие додаваат dijo

  Луис V дознајте малку ... iCloud Drive е целосно компатибилен од компјутер со Виндоус и од прелистувачот, не само за фотографии, туку и како единица за складирање како Dropbox.
  Другарот Цезар е апсолутно во право, ако не знаете како да ги правите работите, барем не ставајте паметни критикувајќи го она што го игнорирате.

  1.    Луис V dijo

   Друг што не открива дека од компјутер (патем, дека компјутерот не е Mac) не можете да пристапите до сите опции на iCloud Drive од прелистувачот, но можете да пристапите само до оние што ги кажав. Ако сакате да имате целосен пристап, мора да ја преземете и инсталирате програмата 'iCloud за Windows'.

   Ајде, прочитајте малку овде ... или, исто така, ќе кажете дека веб-страницата на Епл кажува само лаги?

   https://support.apple.com/es-es/HT201104

   1.    Тие додаваат dijo

    Одете диво, откријте малку подобро, дека за доста време, iCloud може да се пристапи од прозорците (ако е многу добро компјутер) од вашиот прелистувач без да инсталирате ништо, или ако сакате, инсталирајте програма и пристапувајте како друг стил на паѓање во папка .
    Повторувам за да можете да го разберете ... ако користите компјутер со WINDOWS и неговиот EDGE истражувач, МОANЕ ДА ПРИСТАПИТЕ ИКЛУД ДРИВО и останатите негови услуги, точно исто како и од Mac.

    1.    Луис V dijo

     Ве повикувам да влезете во iCloud.com со Windows од прелистувач и да се обидете да испратите која било датотека. Е видите дека не можете.

     1.    Ентони dijo

      Агрекан е во право, тоа може да се направи подолго време, пред да не може.

      1.    Луис V dijo

       Гледајќи дека толку многу луѓе велат дека не сум во право, го направив тестот со други компјутери и прелистувачи. Како што сите рековте, до системот за складирање на диск може да се пристапи од прелистувачот. Сепак, јас исто така потврдувам дека од Windows XP SP2 и Internet Explorer, опцијата Drive не се појавува, не знам зошто (и токму поради истата причина реков дека не работи, всушност, го пробав пред да коментирам ) Се извинувам што дадов погрешни информации, но не им го правам тоа на оние кои ме оценија како лажго и со лошо однесување кога не сум лажела во ниту еден момент.

       Честитка.

 6.   Маркос dijo

  Извинете, но дали знаете дека можете да го синхронизирате само со една сметка? И со единствена сметка, се сомневам дека ќе му го дадете целиот потенцијал што треба, бидејќи со опциите „Во семејство“ не можете да го споделите договорениот простор со останатите корисници во семејството.

 7.   Тик__Тај dijo

  Не ми е гајле што останувам со MEGA, во неговата апликација ги оставам и ги поставувам сите мои фотографии и имам 50 гигабајти.
  Тешко дека сум заинтересиран да зачувувам податоци во iCloud од моите игри.
  И сè уште имам хард диск од 2 ТБ и друга резервна копија, но ејоооо.

 8.   Abyy :) dijo

  Еј здраво, сакам да знам дали ми помага купувањето 50 GB во iCloud, тие ми купија iPhone од 8 GB повеќе и ништо навистина не работи или во секој случај ќе остане без простор ако можеш да ми одговориш дека би бил скапоцен камен