ИОС 14.7.1 и iPadOS 14.7.1 Објавени за да ја поправат грешката за отклучување на Apple Watch

14.7.1

Apple побрза да ја поправи грешката за отклучување на Apple Watch. Требаше само една недела да се објави ново ажурирање на IOS за да се реши проблемот. Браво.

Ако го ажурирате вашиот iPhone сега со новата верзија што беше објавена пред само еден час, тогаш iOS 14.7.1, Веќе нема да имате проблеми со отклучување на вашиот Apple Watch со iPhone. Со претходната верзија, 14.7, ова отклучување престана да работи.

Пред еден час Apple објави нова верзија на iOS 14.7.1 за iPhone и iPadOS 14.7.1 за iPad-и. Само една недела откако беше објавен iOS 14.7. Компанијата побрза да ја поправи грешката при отклучување што ја вклучуваше оваа верзија.

iOS 14.7 беше објавен пред една недела, носејќи неколку забележителни промени кај корисниците на iPhone: Поддршка на MagSafe Battery Pack за iPhone 12, поддршка за комбинирање сметки на Apple Card, нова опција за управување со тајмер за корисниците на HomePod за апликацијата Home, итн.

Проблемот е што во ова ажурирање имаше и грешка: модели на iPhone со Touch ID не можеше да го отклучи Apple Watch спарено со користење на функцијата "Отклучи со iPhone". „Бубачката“ брзо беше откриена од компанијата, а со денешното ажурирање се решава.

iOS 14.7.1 и iPadOS 14.7.1 исто така го поправаат голем проблем на ранливост пронајден пред неколку дена. Значи, Apple препорачува ажурирање што е можно побрзо.

Ажурирањето е направено како и обично, преку ОТА. Ако го имате автоматски, тоа ќе се направи вечерва. Ако сакате да го присилите, тогаш како и секогаш: Settingsе се појават поставки, Општо, Ажурирање на софтвер и IOS 14.7.1.

Исто така, ве потсетувам дека ако видите дека преземањето на ажурирањето е бавно, тоа се должи на големата побарувачка на „нетрпеливите“ кои не можат да чекаат. Направи го после вечера, и ќе видите дека ќе оди многу побрзо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лурд dijo

  Претпоставувам дека е поврзано со ова ажурирање на 14.7.1, но откако ќе се инсталира на мојот iPhone и на мојот iPad, ниту еден од двата уреди повеќе не ми ја полни батеријата. не знам што да правам

 2.   Момче dijo

  Мојот ipad престана да работи кога го инсталирав ова ажурирање….