AirTags: Сите трикови, поставки и поставки

El Airtag Apple е уред што создаде доста thatубопитност меѓу различните корисници на технологија воопшто. Нема да бидеме искрени, Apple не измисли ништо со AirTags, го направи она што најдобро го прави: Земете постоечки производ и претворете го во најдобриот на пазарот.

Toе ги разгледаме AirTags и ќе ви кажеме за најдобрите трикови, комунални услуги и поставки што ќе ги најдете. за овој необичен уред. Како и секогаш, во „Актуелидад iPhone“ сакаме да ви помогнеме да извлечете максимум од производите на „Епл“.

Како и секогаш, нашиот колега Луис Падиillaа го отклучи и анализира AirTag директно на нашиот канал на YouTube, па ако сè уште не сте го виделе, ве покануваме да го посетите нашиот канал и да се претплатите за да ни помогнете да продолжиме да растеме.

Како работи AirTag на Apple?

AirTag е производ со дијаметар од 3,19 см, со бела пластична предна страна и класичен заден дел од нерѓосувачки челик. Вкупно е дебела 0,8 см и вкупната тежина, вклучувајќи ја и батеријата, е 11 грама Да служи како уред за лоцирање на Airtag Има неколку безжични технологии со ниска моќност во истиот уред.

 • Опсег: 100 метри со користење на Bluetooth LE 2,4 GHz
 • U1 чип со ултра широк опсег
 • НФЦ

Започнуваме со Bluetooth LE (ниска енергија) што ќе ви овозможи да се поврзете со кој било уред на Apple компатибилен со апликацијата за пребарување, како што се iPhone, iPad или нашиот MacBook. Како предност, AirTag не прави разлика помеѓу сопствениците, односно автоматски се поврзува со кој било уред на Apple. Благодарение на Bluetooth LE технологијата, овие AirTags комуницираат со уреди преку 128-битни шифрирани идентификатори, така што во теорија приватноста е целосно загарантирана, нешто вообичаено кај производите од компанијата Купертино.

Како да поставите AirTag

Proceedе продолжиме со првиот контакт директно за да го отстраниме нашиот „пакет“ Airtag и со тоа да се фатиме за работа. Откако ова ќе биде готово, можеме да преминеме кон повлекување на малата странична пластика, ова избегнува контакт помеѓу батеријата и уредот за да не влијае на автономијата. Уредот ќе се активира автоматски штом го отстраниме пластичниот филм, Ова ќе го знаеме затоа што ќе емитува звук за потврда преку неговиот мал целосно интегриран звучник. Сега е време да се фатиме за работа со поставувањето.

Beе биде доволно да го приближиме нашиот iPhone до AirTag и тој ќе го открие користејќи ја комбинацијата помеѓу Bluetooth и NFC. Тоа ќе покаже дека имаме AirTag да конфигурираме како што се случува со AirPods и можеме да избереме помеѓу две алтернативи:

 • Брзо: Ние ќе избереме од список серија функционалности што можеме да ги доделиме на AirTag и системот ќе биде одговорен за доделување на име и икона.
 • Обичај: Во овој случај, ние мора да доделиме име, емоџи за да го идентификуваме и малку друго.

Од овој момент AirTag ќе биде трајно поврзан со нашиот Apple ID, За да го елиминираме, ќе мора да одиме во поставките на уредот на нашиот Apple ID и да го направиме тоа рачно. Ова нема да се ресетира дури и ако ја отстраниме батеријата, па затоа не може да се „форматира“ однадвор.

AirTag во апликацијата за пребарување

Нашиот уред AirTag ќе се појави директно во апликацијата Барај, епицентарот на овој необичен систем за локација. ИВажно е да имаме инсталирано верзија 14.5 на iOS или iPadOS за да го видиме новиот таб Објекти во која сите наши AirTags ќе се појават на уреден начин. Само тогаш ќе можеме да комуницираме со нив, па затоа е време да се ажурира во далечинскиот случај сè уште не сте го направиле.

Сега ако кликнеме на Airtag што сакаме да го видиме особено, ќе се појави ново мени со опции, но прво ќе се фокусираме на оние што се појавуваат:

 • Додадете нов објект: Во случај AirTag да не се појави автоматски кога ќе му пријдеме преку NFC, можеме да ја искористиме оваа функционалност. Сепак, тоа исто така ќе ни овозможи да конфигурираме други „пребарувачи“ кои имаат лиценца за MFi или се компатибилни.
 • Идентификувајте го пронајдениот предмет: Ако сме многу близу до AirTag, или наш или странец, можеме да кликнеме на „идентификување на пронајдениот предмет“, за да можеме да бидеме јасни за тоа кој е сопственик на тој AirTag, деталите за контакт или какви било релевантни информации.

Како се користи AirTag

Ако кликнеме на AirTag во апликацијата за пребарување, таа веднаш ќе ни ја покаже нејзината локација на мапата. Сепак, имаме некои други можности што ќе ги расипеме врз основа на копчињата што се појавуваат на екранот:

 • Репродукција на звук: Ако не ни е јасно каде е AirTag, со притискање на ова копче ќе се искористи вградениот звучник на AirTag и ќе се испушти чист звук, доволно за да се најде.
 • Барај: Ако го притиснеме ова копче, ќе биде овозможен познатиот систем што ќе не води директно до AirTag. Реалноста е дека работи нешто непрецизно, лесно ја губи врската и работи само ако сме навистина близу до AirTag.
 • Изгубен режим: Оваа функционалност ќе ни овозможи да ги предупредиме уредите во близина дека AirTag во близина на нив е „изгубен“. На овој начин, тие ќе можат да ги видат нашите информации за контакт на нивниот екран кога ќе ги детектираат. Ова е можеби една од најрелевантните функции на сите што ги сместува нашиот AirTag.
 • Компас: Ако кликнете двапати на иконата за навигација под «i» во екранот за пребарување, таа ќе изврши калибрација што ќе ни овозможи точно да идентификуваме кон која насока се соочува AirTag.

Покрај ова, во ова мени ќе можеме да го наб toудуваме горниот лев дел количината на батерија што ја остави AirTag. Батеријата ќе трае околу една година и е од класичен стандард за овој тип на уреди. На ист начин на дното ќе можеме да го преименуваме AirTag или трајно да го избришеме.

Ова е сè што треба да знаете за вашиот нов AirTag, за да можете да го извлечете максимумот од вашиот овој чуден производ на „Епл“ што можете да го купите од 35 евра на веб-страници како „Амазон“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.