Ги прегледавме слушалките Jabra Elite 85T, сензационални во секој поглед

Анализираме некои нови слушалки кои Тие не се натпреваруваат со AirPods Pro, тие ги надминуваат практично во секој погледНа Jabra Elite 85T се едноставно неверојатни во секој поглед, а ние ви кажуваме зошто.

Ги искористив летните одмори за темелно да ги тестирам овие слушалки Jabra True Wireless, и тоа беше прв пат воопшто да не ми недостасува AirPods Pro, кои досега беа секогаш во мојот џеб. Супериорен квалитет на звукот, екстремна удобност, одлична автономија и фантастична апликација за производ од десет.

Спецификации

Слушалките во мода веќе долго време се „Вистински безжични“, речиси веќе не се замислени со bluetooth слушалки што имаат кабел што ги поврзува. Овие Jabra Elite 85T имаат Bluetooth 5.0 конекција за да постигнат стабилна врска, без мешање. Ги чуваме во нивниот случај кога не ги користиме, што ќе послужи не само за исклучување, туку и за полнење. За да ги вклучите и поврзете со нашите iPhone, iPad или Mac, само треба да ги отстраните од куќиштетоНа Со нешто повеќе од 50 грама вкупна тежина и големина многу слична на онаа на AirPods Pro (футрола + слушалки), тие се навистина удобни за носење насекаде во секој џеб.

Нејзината автономија е одлична: повеќе од 5 часа автономија користејќи намалување на бучавата и вкупно 25 часа ако ги земеме предвид дополнителните трошоци што ни ги нуди случајот. За да го наполните, можеме да користиме USB-C (кабелот е вклучен во кутијата) или Qi база. И покрај малото стапало на случајот, совршено се полнат на која било основа компатибилна со стандардотНа Предно светло означува надополнување и преостанатото полнење со промена на бојата.

Тие се сертифицирани за IPX4, така што можете да ги користите со дожд, но не многу друго. Тие не се слушалки дизајнирани да вежбаат спорт, ако тоа е вашата намера, претпочитаат други модели на брендот. Имаат шест микрофони (три по слушалки) за поништување на бучава и за телефонски повици, се компатибилни со Siri и Alexa (која е инсталирана во самите слушалки)На Физички контроли, врска со повеќе уреди, брзо полнење, автоматска пауза ... долга листа на спецификации што ќе ги анализираме во оваа статија.

Практичен дизајн со добри резултати

Дизајнот на овие Jabra Elite 85T нема да освои никакви награди, но тоа не е проблем. Функционален, практичен и добро завршен, на што ја додаваме неговата голема удобност, без да се чувствувате уморно по неколку часа употреба. Овалната форма на нејзините силиконски влошки (имаме неколку големини за прилагодување на нашите уши) помагаат во оваа удобност, бидејќи можеме да ги носиме без страв од паѓање, се разбира, без ненадејни движења (веќе рековме дека не се наменети за спорт) На

Контролите на допир се многу модерни и привлекуваат око, но изборот на физичко копче за контрола на слушалките изгледа како мудар потег. Избегнувате случајни допири кога ги ставате слушалките, а исто така многу е полесно да притиснете копче отколку да допрете површина благодарение на повратните информации што ви ги нуди пулсацијата. Многу важен детал е решетката што ја вклучува секоја силиконска подлога, која спречува нечистотијата да влезе во самите слушалки и го прави чистењето многу полесно.

Целосни контроли од самите слушалки

Секоја слушалка вклучува едно копче што го зафаќа целиот надворешен дел од слушалката, откако ќе се стави на увото. Со овие две копчиња можеме да ги контролираме практично сите функции што ни ги нудат овие слушалки, а кои се многу. Започнете или паузирајте ја репродукцијата, прескокнете ги песните, активирајте режим за поништување на бучава или транспарентност, јачина на звук нагоре и надолу и повикајте Siri или AlexaНа Изгледа неверојатно што со две копчиња можете да направите толку многу работи, но тоа е така. И со опции за прилагодување.

Супериорен квалитет на звукот

Главниот аспект на слушалките е неговиот квалитет на звукот. Понекогаш производителите ги полнат со функции што ги покриваат нивните недостатоци во однос на квалитетот на звукот, но тоа не е случај со овие Jabra Elite 85T. Неговиот квалитет на звук е многу добар, несомнено супериорен во однос на оној на AirPods ProНа Имаат моќен бас, удираат без сомнение, но не забораваат на средните и високите фреквенции. Можете да ги согледате звуците на сите фреквенции, гласовите на пејачите, инструментите ... и басовите им помагаат на песните да имаат поголема сила. Мене лично ми се допаѓа ова изедначување, но ако не е ваш случај, нема проблем, бидејќи можете да го измените по ваш вкус од апликацијата.

Профилите што можете да ги креирате со апликацијата Jabra Sound + ви овозможуваат да комбинирате различни изедначувања со откажување на бучава или режим на транспарентност. Покрај тоа, може да се регулира поништување на бучавата, како и режимот на транспарентност. Со сето ова на крајот се чини дека имате неколку различни слушалки бидејќи звукот радикално се менува во зависност од профилот што го активирате. Откажување и моќен бас за слушање музика во метрото, режим на транспарентност и порамен профил за слушање подкаст додека сте на улицаНа Можете исто така да го активирате секој профил од додатокот што можете да го додадете.

Откажувањето на бучавата на Elite 85T е фантастично. Поставете на максимално ниво ја елиминира буквално секоја бучава околу васНа Совршен за употреба на бучни места како што се транспортни средства и со тоа избегнувајте да морате да ја зголемите јачината на звукот за да уживате во вашата музика. Така е и режимот на транспарентност или „Hearthrough“ како што го нарекува abабра, со кој ќе слушате што сакате без да се изолирате од она што е околу васНа Нема да морате да ги отстраните слушалките за да можете да слушнете кој ви зборува.

Одлична апликација

Не можеме да го заборавиме совршеното дополнување на слушалките од ова ниво: неговата примена. Abабра Звук + (линк) ви овозможува да извлечете максимум од овие слушалки за да ги слушнете до максимум. Покрај функциите што веќе ги споменавме, можеме да направиме и тестови за звук за да видиме дали влошките добро се вклопуваат во нашето уво, дури и можеме да направиме прилагодување на звукот што се прилагодува на нашите слушни способности, така што ќе го слушнеме најдобриот звук што нашето уво може да го перцепира.

Тешко е да се наведат сите функции што ги има апликацијата, но не можеме да ги оставиме без означување можноста да ги лоцираме нашите слушалки на мапата што ја прикажуваат последната позиција во која беа поврзани со нашиот iPhone. Контролирајте ја конфигурацијата, ажурирањата на фирмверот, инсталацијата на гласовниот асистент ... Најкомплетната апликација што можете да ја најдете на слушалките.

Мулти-уред

Кога ги тестирате слушалките како корисник на AirPods Pro, секогаш имате чувство дека ништо нема да ве убеди, а најголемиот дел од вината е во „магијата“ на Apple со слушалките. Автоматската промена на уредот е нешто од кое не можете да се откажете откако ќе го пробате. Овие Jabra Elite 85T ја немаат таа магија, но речиси. Можете да поврзете два уреди и автоматски да се префрлите од еден на другНа Го слушате вашиот iPhone, паузирајте и вклучете го на вашиот iPad, и вашиот Jabra автоматски се поврзува со iPad. Никогаш не би помислил дека производителот може да се доближи толку до магијата на Apple, како што тоа го направи abабра.

Мислење на уредникот

Кога некој спаѓа во категоријата на слушалките од висока класа очекуваат извонреден производ, и овие Jabra Elite 85T се со регистарска табличка. За квалитетот на звукот, автономијата и поништување на бучавата, тие се супериорни во однос на AirPods Pro. На ова додаваме прилагодливо изедначување, автоматска промена на уредот и одлична апликација, а резултатот е производ кој вреди колку што чини. Неговата цена е 229 евра на Амазон (линк).

Елита 85Т
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
229
 • 80%

 • Елита 85Т
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 13 септември на 2021
 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Сензационален квалитет на звукот
 • Одлична автономија
 • Активно откажување на бучавата
 • Фантастична апликација

Contras

 • Лев мобилен телефон роб на десно

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.