Шефот на Apple Music, ги презема Beats

Кога „Епл“ ги купи „Битс електроникс“ и „Битс мјузик“ во 2014 година (да ја започне својата услуга за стриминг музика една година подоцна), Лук Вуд се приклучи на компанијата на Тим Кук за да се однесува како шеф на новиот Beats во рамките на Apple, нов Beats кој, од датумот на купување, едвај има лансирано нови производи на пазарот.

Јон Просер, ЈуТјубер на каналот Front Page Tech, пред неколку недели изјави дека Apple не гледаше иднина за брендот Beats, бидејќи градеа нова палета на звучни производи, без воопшто да сметаат на „Битс“, изјави што не беа засновани на какви било докази или гласини што го поддржуваат.

Сепак, се чини дека брендот Beats сè уште има иднина во рамките на Apple, барем според Еди Кју. Кју, постар потпретседател на „Епл“ за софтвер и услуги на Интернет, испрати е-пошта до вработените во „Епл“, а до него беше пристапен Cnet, каде најавува заминување на Лук Вуд, марш што ќе се одржи официјално на 30 април.

Неговото место ќе го заземе Оливер Шусер, кој стана Раководител на Apple Music во 2018 година. Благодарение на Оливер, Apple Music забележа значителен раст во последната година, според Кју во истата е-пошта. Најновите официјални бројки на претплатници на Apple Music датираат од јуни минатата година, до кога Apple Music има 60 милиони претплатници.

Apple го претстави новиот Powerbeats 4 кон средината на март и оваа недела, FCC објави некои нов Powerbeats ProБезжични слушалки за кои во моментов не знаеме кога би можеле да ја видат светлината, но доколку поминале низ американското регулаторно тело, веројатно е дека тоа ќе го сторат во наредните месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.