Бен Кијгран, водечки дизајнер на новиот Apple TV, го напушта Apple

бен-Кигран-се откажува од јаболкото

По три долги години чекање, Apple конечно го претстави долгоочекуваниот обнова на новиот Apple TV, претворајќи го уредот во повеќе од само уред за консумирање содржина и видете ги сликите и видеата од нашиот iPhone и iPad на телевизија во нашата дневна соба. Новата четврта генерација на Apple TV ни донесе свој App Store и управувана е од новиот оперативен систем наречен tvOS, многу сличен на iOS, во кој можеме да ги инсталираме нашите омилени игри за да уживаме во игрите на нашиот iPhone во голема мера или iPad .

Пред четири години, Apple ја купи компанијата Chomp, создадена од Бен Киграм, кој стана дел од персоналот на момците од Купертино. Кијграм продолжи да игра многу релевантна улога во развојот на новиот оперативен систем Apple TV четврта генерација tvOS, развивајќи го визуелниот и функционалниот аспект на истиот, но сега според публикацијата Re / code штотуку објави дека ќе ја напушти компанијата за да се етаблира повторно, сè до моментот кога беше купен од Apple.

tvOS е многу голем чекор во споредба со третата генерација на Apple TV и сет-топ боксови воопшто, благодарение на воведувањето на Siri за контрола на работата и сопствената App Store за инсталирање на секаков вид на игра или апликација. Покрај Кијграм вклучи елементи за пребарување и откривање што ги создадовте со вашата стара компанија.

За време на развојот на tvOS, Кијгран работеше под надзор на Бил Бахман. За возврат, Бахман му пријавил на Роберт Кондрк, потпретседател на содржината на iTunes, кој на тој начин се јавил кај Еди Кју. Кијгран не сакаше да ги соопшти вистинските причини за неговото заминување од „Епл“, Единственото нешто што тој го потврди е дека сака да рекреира нов соло проект како до моментот кога неговата компанија беше купена од Епл.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.