Keynote на Apple беше разочарувачки, и тоа е добра работа

На 14 -ти, како што добро знаете, бидејќи сигурно го следевте кај нас во живо, се одржа новиот Apple Keynote во кој беа лансирани разни производи како нови. опсег на iPad, малку реновиран Епл Види и секако целиот опсег на iPhone 13, сепак, од многу причини оваа Главна тема беше вистинско разочарување.

Незадоволството генерирано од Keynote на 14 септември е популарно, но можеме да направиме позитивно читање за она што се случи. Настанот за презентација на iPhone 13 беше вистинско разочарување за многу корисници, па ... Зошто ова може да биде добро?

Реката не носи секогаш вода

Овој пат практично не носеше ништо. Летово верно го поминавме верувајќи во заблудите на onон Просер и Марк Гурман, како да се проповедници на Епл. Иако е вистина дека мора да им дадеме корист од сомнежот, бидејќи има многу прилики во кои тие беа успешни, ако имавме лист во Excel (Броеви за верниците на Apple) со статистичките пресметки на нивните предвидувања, би се дадовме на реалноста на лицето многу порано.

Нивното его ги натера да се фрлат во базенот повеќе од кога било оваа година и Епл успеа да учествува во него за да ги исмее со главна тема која нема или има никаква врска со очекуваното.

Како да ги разгледаме сите гласини дека аналитичарите од папие-маше се прикрадуваат кон нас ова лето?

 • IPhone 13 Pro би имал систем Секогаш на екранот слично на Apple Watch: Оваа гласина беше скоро никаде да ја прифати, во основа затоа што ќе видовме парчиња функционалност за време на различните бета верзии на iOS 15, нешто што никогаш не се случи.
 • Apple Watch ќе има брутален редизајн досега невиден: Размислете, не постои ниту еден целосно рамен и аголен паметен часовник на пазарот, тој е далеку од секаква логика бидејќи неговиот отпор и ергономијата би биле значително загрозени.
 • Трета генерација AirPods, на половина пат помеѓу AirPods Pro и AirPods: Можеби еден од најлогичните производи во презентацијата, меѓутоа, реалноста е дека и AirPods Pro и оригиналните AirPods беа презентирани во Keynote различна од онаа на iPhone, исто така со рецидивизам, веќе имаме најмалку две главни точки што чекаат нив.

Тим Кук мораше да се воздржи од смеење на Keynote

19:00 Пристигна шпанско време (10:00 часот во Купертино) и Тим Кук ја започна главната тема како да се брза, речиси без да се поздравиме додека пиевме пијалок од водата што го навлажнуваше грлото речиси два часа директно на YouTube, најдовме iPad. Да, токму iPad -от што толку многу аналитичари ветија дека нема да го видиме за време на оваа Отворена тема. И да беше iPad Pro, велите: „добро, ајде да одиме“, но ништо не е подалеку од вистината, Apple се обложуваше на 10.2-инчниот iPad, неговиот најосновен производ во опсегот на iPadOS кој добива нови 122º и 12MP FaceTime камера заедно со подобрувања на софтверот.

Потоа речиси несварено дека „сме измамени“, Apple во составот става iPad Mini, што е, накратко, минијатурен 8,5-инчен iPad Air, со целосна 5G конекција и Touch ID директно на копчето за вклучување. Да, зборуваме токму за тој iPad Mini што еден ден пред овие аналитичари уверуваа дека нема да излезе до крајот на годината и дека го проучува компанијата Купертино. Имавме едвај петнаесет минути Keynote и нашите глави веќе експлодираа, се плашевме од најлошото, и тоа беше.

Следно беше Apple Watch, а често и Apple Watch. Тоа беше само Apple Watch продавач на чад Со месеци н ass уверуваа дека нема да излезе. Без сензор за температура, без радикален нов дизајн што го изедначува со палетата на производи на iPhone, а камоли напредни технологии за мерење. Новиот Apple Watch Series 7 во суштина е мала еволуција на Apple Watch Series 6 во однос на предниот панел, намалување на рабовите и свиткување на екранот, нешто што Apple веќе го практикуваше на други уреди и знае добро да го направи.

Продолжуваме да бинго со iPhone 13 и неговиот опсег, барем тие нешто добро сфатија, но еј, имајќи предвид дека малите подобрувања се рефлектираа само во 20% потенок изрез, модулот на камерата со подобро снимање светлина и екран со повисоко освежување од 120 Hz за панелот моделите „Про“, не е дека ќе им ставиме медал. Се разбира, тие излегоа од контрола со Секогаш на екранот, друго ветување што падна во вода од борага за време на Keynote. Сериозно, Тим Кук веројатно мораше да сними стотици фотографии бидејќи се смееше.

Не губете верба, сега доаѓа Уште една работа, што ми кажа Стив Jobобс. Кредитите кружеа на екранот како да е завесата од „Војна на Starвездите“ додека ние бевме ојипломатични чекајќи ја таа фантастична објава, третата генерација AirPods.

Ние сме виновни, но тоа е добро

Да, и не носам колорао да кажам. Вината е моја, затоа што им дадов и доверба на овие аналитичари од Северна Америка, кои ни посетуваат толку многу, што ме возбудуваат како секој од вас, бидејќи тој што ги зачлени овие редови не е ништо повеќе од следбеник на Apple, во поголема или помала мера, но кој јаде на иста маса со вас. Тие исто така ме измамија, со отежнувачката околност дека сум дел од нивната работа, неволно, но консензуално, без намера, но со вина.

И така дојде 15 -ти септември, главен мамурлак и коментарите од нашата група Телеграм (придружете ни се, веќе сме повеќе од 1.100 корисници) ја посочија Keynote како една од најразочарувачките.

И сега ќе ве убедам зошто сето ова е добро. Одлична вест е дека Apple е спротивен на аналитичарите сакале или не, ова значи дека Apple конечно се врати на патот на тајност и добро завршена работа, без разлика што велат луѓето. продавач на чад и обележување на сопствениот пат. Ова е, било и секогаш ќе биде настава на Apple, и Благодарение на годинашната Keynote, следната Keynote ќе биде поспецијална, ќе биде како оние од претходно, бидејќи не знаеме што може да се случи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   xavi dijo

  Написот е фантастичен.
  Треба да додадам дека не е виновна личноста што го кажува тоа. Ако не сите веб -страници што собраа такви гласини, тоа НЕ се вест.
  Обвинете го за ширење.
  Исто така, морам да кажам дека оваа главна тема беше, според мене, едно од најголемите разочарувања во последните години, ако не и најлошото од сите.
  Мислам дека тоа беше единствениот Apple Keynote во кој на ниеден уред немаше додадено нешто ново.
  Тоа беше главна тема во која во сите уреди, единственото нешто што го направија е веќе забележаните подобрувања. НИШТО НОВО.
  Мислам дека не беше случајно. Искрено верувам дека оваа главна тема беше резултат, ниту повеќе ниту помалку, на пандемија што влијаеше врз работниот тек на Apple. Нормалното.
  С Everything беше повеќе исто. Ништо ново. На ниту еден уред.

 2.   ден dijo

  Така гледам, има години кога презентацијата и подобрувањата се разочарувачки, да имаме на ум дека не секоја година ќе доаѓа револуција во технологијата. За жал, или за среќа, бидејќи би завршиле заситени, тоа се случува само на секои неколку години.

  Ајде да видиме дали следната година е добра.