Го губи Apple Watch во Disney World и плаќаат 40.000 долари со неговата картичка

Disney World во Соединетите Американски Држави или Disney Land во Европа треба да бидат места каде магијата се прелева на сите четири страни, меѓутоа, веста што не носи овде денес е многу потурбулентна отколку што некој можеше да замисли во куќата на Мики Маус.

Корисничка тврди дека го изгубила својот Apple Watch во Disney World, подоцна тврдејќи дека добила 40.000 долари за плаќање со Apple Pay. Овој настан ја доведува во прашање безбедноста на Apple Pay, но приказната има многу празнини и Дизни не ја коментирал.

Очигледно, настанот се случил во Дизни Ворлд, лоциран во Орландо, округот Оринџ, Соединетите Американски Држави. Минатиот април, што се совпаѓа со Велигден, корисникот се качи на атракцијата Морињата со Немо и пријателите, носејќи го својот луксузен Apple Watch Hermès, едно од најскапите изданија на Apple Watch што можете да го купите, во овој случај 1.300 долари. Сепак, и покрај тоа што е атракција дизајнирана специјално за најмалите, па брзината и е прилично мала, тој изјавува дека неговиот Apple Watch бил отпуштен.

Нејзиниот сопруг се обидел да го врати часовникот, но брзо бил пресретнат од обезбедувањето на Disney World, кое ја потсетило на безбедносните протоколи и ја уверило дека на крајот на денот ќе може да го земе својот Apple Watch од изгубени и пронајдени. да се најде.таму. И покрај тоа, Дизни не го најде часовникот, а корисникот тврдеше дека биле наплатени со Apple Pay во вредност од 40.000 долари.

Приказната се извртува ако се земе предвид дека часовникот на Apple се заклучува кога ќе го извадите од зглобот, па единствената можност тие да плаќале со нивниот уред е токму нивниот код бил премногу едноставен и „злосторникот“ го погодил. “, или што Тоа е само многубројната приказна за измама на осигурителните компании во историјата на САД.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Al dijo

  Постои прилично далечна шанса да се отклучи часовникот без да се знае кодот
  За да се направи тоа, мора да се исполнат одредени услови.
  Првата е дека часовникот не е во изгубен режим
  Втората е дека часовникот е конфигуриран да се отклучува со iPhone (нешто прилично вообичаено). Тоа би се состоело од тоа што лицето кое го „нашло“ часовникот го става на зглобот и доволно се доближува до вистинскиот сопственик. Тој ќе мора да почека доволно блиску за да го отклучи неговиот iPhone. Во тој момент, часовникот би поверувал дека е на зглобот на легитимниот сопственик и би се отклучил дозволувајќи да се плаќа.