Го тестиравме детекторот за чад Meross за HomeKit

Го разгледуваме сензорот за чад Meross, компатибилен со HomeKit, до подобрете ја безбедноста на вашиот дом на многу едноставен начин и за малку пари.

Детекторот за чад може да биде разлика помеѓу страв и катастрофа, а за малку пари и со многу едноставна инсталација можете целосно да го имате дома компатибилен со вашата мрежа HomeKit, што значи дека ќе добивате предупредувања на вашиот мобилен телефон каде и да си. Во овој комплет Meross што го анализираме денес, вклучено е сè што е потребно за да го инсталирате од нула, вклучувајќи го и малиот мост или „хаб“ потребни за неговата конфигурација.

карактеристики

 • Фотоелектричен сензор
 • Работа со 2 заменливи AA батерии (1 година автономија)
 • Аларм од 85 dB
 • Чувствителност на температура 54ºC – 70ºC
 • Поврзување со Wi-Fi Hub од 2.4 GHz
 • Hub за поврзување до 16 уреди
 • Компатибилен со HomeKit и SmartThings
 • Содржина на кутијата: аларм, центар, 2xAA батерии, приклучоци и завртки за поправање, USB-A до microUSB кабел, USB-A полнач

Инсталација и конфигурација

За инсталација на детектор за чад неопходно е да се има Мерос хаб. Можете да го купите комплетниот комплет, како оној што го разгледуваме овде, или само детекторот за чад ако веќе имате центар (подржува до 16 уреди). Додека на хабот му треба близок штекер за да го поврзе со електричната мрежа (полначот и кабелот се вклучени во кутијата), детекторот за чад работи на батерии, кои се заменливи (2xAA) и имаат опсег до една година со нормална употреба.

Апликација за детектор на чад Meross

Конфигурацијата е направена од апликацијата Meross, прво се додава хабот, а потоа се додава сензорот за чад. Центарот е оној што го вклучува кодот HomeKit, додека додатоците што се поврзуваат со него автоматски се додаваат во HomeKit автоматски се додека се компатибилни. Процесот на конфигурација е многу едноставен, а апликацијата ви дава многу јасни упатства на шпански.

работа

Нема многу врска со детекторот за чад, само ставете го на вистинското место и оставете го да го направи своето. Важно е да го поставите на соодветно место: доволно блиску до секој можен елемент на ризик за да открие каква било несреќа што е можно поскоро. но доволно блиску за да предизвика лажни аларми. На пример, ако го ставиме веднаш над местото каде што готвиме, постојано ќе открива чад, што не е пожелно. Во мојот случај, го ставив веднаш над вратата од кујната, на околу 4 метри од местото каде што готвам.

Овој детектор за чад не го прави само тоа, туку детектира и пораст на температурата, понекогаш прекурсори на чад. Ако собната температура е превисока (54ºC до 70ºC) алармот ќе се вклучи, како да има чад. И ако додадеме неколку детектори за чад, кога алармот ќе се вклучи во еден од нив, ќе се вклучи во сите, за да се увериме дека целата куќа знае за опасноста.

детектор за чад во домашна опрема

Во случај на откривање чад или зголемување на температурата не само што ќе се огласи алармот, туку и ќе добиваме известување на нашите уреди во која ја имаме апликацијата Casa (исто така во апликацијата Meross). Тоа нема да биде нормално известување, тоа ќе биде едно од најважните што го прескокнуваат режимот „Не вознемирувај“ за да се увериме дека го добиваме. Нема многу повеќе да се направи во HomeKit со овој додаток, иако можеме да создадеме одредена автоматизација за да го подобриме алармниот систем, како што е вклучување црвено светло, на пример.

Мислење на уредникот

Meross ни нуди детектор за чад (и топлина) кој, како и конвенционалните, има интегриран аларм за да не предупредува на опасност, но има и интеграција со HomEKit, што значи дека ќе не предупредува каде и да сме, директно во нашиот iPhone, Apple Часовник, iPad или кој било друг поврзан уред со домашната апликација. Лесно се поставува, лесно се инсталира и со конвенционалните заменливи батерии, не може да барате ништо повеќе. Можете да го купите на Амазон (линк) од 49,99 € (со Hub) или 45,99 € (без Hub)

Детектор на чад
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
45,99 a 49,99
 • 80%

 • Детектор на чад
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 13 ноември 2022
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Издржливост
  Уредник: 80%
 • Завршува
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Дискретен дизајн
 • 2 заменливи AA батерии
 • Компатибилен со HomeKit
 • откривање на чад и топлина

Contras

 • Потребен е мост за работа

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.