Го тестиравме новиот Eve Aqua, контролорот за наводнување за HomeKit

Производителот на додатоци HomeKit Eve го ажурираше својот контролер за наводнување Eve Aqua со нов, потивок дизајн и компатибилност со конец, поради што исчезнува нејзината единствена слаба точка.

Домашната автоматизација пристигна не многу одамна со намера да ни го направи животот поудобен и ако зборуваме да ни ги олесни работите, контролорот за наводнување е од суштинско значење за оние од нас кои имаат градина или растенија дома. Сепак, оваа категорија не блеска поради разновидноста на достапните производи, но тоа не е голем проблем бидејќи единствениот контролер компатибилен со HomeKit (барем единствениот за кој знам) повеќе од ја исполнува својата мисија. Новиот Eve Aqua пристигнува со нов дизајн, практично тивко и го решава она што беше негов голем проблем, опсегот на неговата поврзаност, благодарение на неговата компатибилност со Thread.

Ева Аква контролер за наводнување

Дизајн

Новиот Eve Aqua целосно го менува својот дизајн. Иако обликот останува ист, коцка со заоблени агли, големината е многу помала и ако ја споредите новата Eve Aqua со претходните модели, сфаќате дека тие имаат мала или никаква врска со тоа. Сепак Не ми се допадна една од промените: тие го сменија алуминиумското тело за пластика. Добро е изграден, обоен за да симулира алуминиум, но е пластичен. Претходниот имаше поробустен и премиум изглед. Ниту тоа не е некој голем проблем, не е аксесоар што ќе го допирате премногу, или ќе го преместите.

Но, остатокот од промените беа на подобро. Тој е нешто покомпактен, и исто толку дискретен. Единствениот елемент што треба да се истакне однадвор е централното копче за активирање на рачно наводнување.. Нема што друго да се допре, целата ваша контрола, освен рачното наводнување што го спомнавме, се врши преку апликацијата Eve (линк), вистинско чудо за HomeKit што може совршено да ја замени Home апликацијата на вашиот iPhone, бидејќи ви овозможува да контролирате кој било додаток на HomeKit, без разлика на брендот.

Исто како што ја истакнавме негативната промена, ќе привлечеме внимание на позитивната промена што најмногу ми се допадна: конецот за поврзување со чешмата е метален. Сигурно некогаш сте се бореле со пластичен конец кој на крајот бил оштетен од лошо завртување. Па сега тоа не е проблем, и тоа е големо олеснување. Навртувањето е побезбедно, полесно и го правите тоа со поголем мир на умот.

Нов и стар модел на Eve Aqua

Контролерот е составен од два дела кои можат да се одвојат: предната обвивка и телото во кое се сместени се што е важно. За да ги поставите батериите (2xAA) мора да ги одвоите двете парчиња, што првиот пат кога ќе го направите може да чини малку, но е навистина едноставно. Откако ќе се постават батериите, останува само да се навртуваат чешмата и гумата за наводнување на Eve Aqua и да се започне со процесот на конфигурација за да се додаде во нашата мрежа HomeKit.

Конфигурација и управување

Целиот процес на конфигурација може да се направи со апликацијата Casa или директно во апликацијата Eve. Тоа е класичен процес на кој било додаток на HomeKit со скенирање на QR-кодот и кој нема ни најмала сложеност дури и за оние кои никогаш не го направиле. Само треба да ги следите чекорите наведени на екранот и за помалку од една минута ќе имате сè подготвено да почне да се справува со него. Секој пат кога поставувам уред на Alexa сфаќам колку е лесно да се постави на HomeKit.

Ако за почетната конфигурација апликацијата што ја користите не е важна, за нејзината работа можете да продолжите да ги користите двете, но апликацијата Eve ќе ви понуди многу повеќе опции. Casa е многу лесна за употреба апликација, но недостигаат понапредни опции за некои уреди, а ова е пример за тоа. Со Casa можеме да го активираме или деактивираме наводнувањето, да го поставиме неговото времетраење и да го видиме нивото на батериите што му останале. Па, можеме да направиме повеќе работи со автоматики, околини и кратенки, но тоа ќе го видиме подоцна.

Инсталирана е Eve Aqua

Со апликацијата Eve ќе најдеме опции за конфигурација послични на оние што би ни ги понудил „конвенционалниот“ контролер за наводнување, но многу понапредни. Можеме да конфигурираме до шест различни програми за наводнување, а во рамките на секоја програма можеме да конфигурираме до 7 различни периоди на наводнување.да Можеме да воспоставиме фиксни распореди или да воспоставиме наводнување кога сонцето заоѓа или кога изгрева. Ќе можеме да знаеме и проценка на потрошената вода при наводнување. Многу малку контролори за наводнување ви ги нудат сите овие опции.

Нешто што ми недостига е интеграцијата со систем за временска прогноза што овозможува наводнувањето да варира во зависност од очекуваниот дожд или дождот што паднал. Ева делумно се осврнува на ова во нејзината апликација со можност да креирајте кратенки (апликацијата ги прави за вас, не грижете се ако кратенките не се ваша работа) прекинете го наводнувањето ако очекуваните врнежи ја надминат границата што сте ја поставиле.

на автоматиките ви овозможуваат да го интегрирате наводнувањето со други додатоци, за да можете да го конфигурирате наводнувањето да се активира во одредени периоди од денот или ситуации. Така, можете да го поставите наводнувањето да се активира ако не сте дома, бидејќи кога сте дома сакате да го правите тоа сами, или можете да создадете средини што активираат неколку контролери заедно или светлата да се исклучат кога се активира наводнувањето. ... вие ја поставивте границата

Ако го имате претходниот модел, една работа што ќе ви го привлече вниманието кога оваа нова Eve Aqua ќе почне да работи е тоа не прави бучава. Магнетниот систем е одговорен за контролирање на вентилот што се отвора и затвора за да го активира или деактивира наводнувањето. Претходниот модел беше доста бучен, нешто што не е проблем кога ќе го поставите надвор од дома, но може да ви пречи ако го ставите внатре.

Нова Ева Аква

нишката менува сè

Во мојата анализа на оригиналниот модел имаше негативна точка што го замати инаку извонредниот додаток. Имајќи Bluetooth конекција за заштеда на енергија (работи на батерии) опсегот на уредот беше ограничен, а за производ наменет во повеќето случаи да биде во градината, тоа беше премногу важно ограничување. Но, ова радикално се промени во овој нов модел.

Поврзана статија:
HomeKit, Matter and Thread: сè што треба да знаеме за новата домашна автоматизација што пристигнува

Оваа нова Eve Aqua е компатибилна со Thread, протоколот што ќе ја промени целата домашна автоматизација каква што ја знаеме досега. Нема повеќе проблеми со поврзувањето, бидејќи самите додатоци за домашна автоматизација ќе дејствуваат како повторувачи на сигналот, а контролерот Eve Aqua нема да треба да се поврзе со вашиот HomePod или Apple TV, бидејќи може да се поврзе со блиска сијалица, паметен приклучок или кој било друг додаток со овозможен Thread.

Мислење на уредникот

Нов дизајн, практично нечујно, напредни опции за контрола на наводнувањето на вашите растенија и компатибилност со протоколот Thread се новитети на целосно обновен производ што ќе ве натера да заборавите на наводнувањето на вашите растенија. Вистина е дека немаме повеќе опции за контролери компатибилни со HomeKit, но и тие не ни се потребни. Новата Eve Aqua е достапна на Амазон за 149,95 евра (линк).

Аква аква
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
149,95
 • 80%

 • Аква аква
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Издржливост
  Уредник: 80%
 • Лесно ракување
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Компактен и дискретен дизајн
 • Лесно ракување
 • Напредни опции за конфигурација
 • Тивок

Contras

 • Пластично тело

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.