Ние го тестиравме Olloclip за iPhone 6: рибино око, широк агол и макро

Оваа недела успеавме темелно да го тестираме нов модел на Олоклип подготвени за приклучување со iPhone 6 и iPhone 6 Plus и можеме да предвидиме дека не само што го одржува квалитетот на претходните модели, туку и решава некои од неговите проблеми во користењето.

За оние кои веќе не го знаат, Олоклип е збир од леќи што се приклучува на iPhone за додавање 4 леќи: рибино око, широк агол и макро 10x и макро 15x. Резултатите се неверојатни, ако сакате фотографија тоа е основен додаток.

olloclip iPhone 6

Рибино око

Рибиното око на Олоклипот ни дава а 180º агол на гледање, така што ништо да не избега: фотографии одблизу, згради, архитектура, покривање на голем пејзаж или снимање видеа од екстремни спортови.

Бидете внимателни затоа што во замена за ова чудо на слики ќе имаме а кружна деформација на слики и одредена хроматска аберација, деформацијата може да се отстрани со апликацијата Олоклип, но абер може да се сокрие само со уредување на фотографијата; Ако не сте лепенка за фотографирање, тешко дека ќе ја забележите.

Широк агол

Со широкиот агол, исто така, ќе можеме да снимаме поголем агол на гледање, но не толку голем како оној на рибиното око. За возврат ќе избегнеме кружна деформација за кои претходно разговаравме.

Тоа е леќа што ја цените со текот на времето, прво рибиното око го привлекува вашето внимание, а потоа откривате дека широкиот агол прави подобри фотографии и не ги деформира.

 

Макро

Две макроа се појавуваат кога ќе ги одвртите леќите широк агол и рибарски очи, еден 10x и еден 15x - импресивен.

El детали што ќе го постигнете со овие макроа е едноставно неверојатно. Отпрвин е тешко да се направи добра фотографија, треба да бидете многу блиску до предметот за да бидете фотографирани и да се обидете да имате добар пулс за да не се приближувате многу далеку.

Проблеми што ГО ГИ ГО ГО ГО ОДНОВА верзијата iPhone 6

 • El транспорт. Претходните верзии беа „тешки“ за носење со вас, секогаш постоеше страв да не ги изгубите. Верзијата за iPhone 6 доаѓа со клип каде што го прикачувате вашиот Olloclip и ви овозможува да го носите удобно, тој исто така доаѓа во разни бои.
 • Сега е конечно компатибилен со предна камера на iPhone. И исто така е компатибилен, додека едниот леќа е прикачен на задната камера, а другиот е истовремено прикачен на предната страна.

Проблеми што верзијата на iPhone 6 НЕ ги поправа

 • Продолжете да ги покривате блиц, не можете да фотографирате со блиц и леќа.
 • Сè уште не е компатибилен со корици, иако да со заштитници на екранот.
 • La деформација кружни и аберација хроматско во рибното око.

цена

Можете да го купите на официјалната веб-страница на Apple за 79,95 евра плус превозот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   бициндарио dijo

  Можете исто така да споменете дека, тој ја гребе површината на iPhone-от кога го ставате и го соблекувате.

  1.    Гонзало Р. dijo

   Да го изгребав мојот iPhone ќе го споменав секако, но не ми се случило за 10 дена употреба.
   Ме изненадува тоа што пластика помека од iPhone ја гребе, но со тоа колку е нежен овој iPhone, не би бил изненаден да беше.

 2.   плоча за суета onatонатан dijo

  Го имам од јануари и не е изгребано.

 3.   Jonона Ерера Дијаз dijo

  И мојата и на мојата колешка, го купивме на официјалната веб-страница, ја гребе површината на стаклото. Уште повеќе, тој дури и ја изгребал алуминиумската обвивка. Доколку сакате, ние ќе ви ги испратиме фотографиите. Мојот, на пример, ми го однесе заштитникот на екранот.

  Што се однесува до остатокот, импресивен, но гарантирам дека му недостасуваа детали за да има некаков кадифе внатре.

  Утре ќе ви ги испратам фотографиите. Поздрав

 4.   Пепе dijo

  Не е компатибилен со заштитниците на екранот, веќе ви велам дека го продавам ...