Графичкиот мотор Unity 5 ќе го подобри графичкиот квалитет на игрите со iOS

Заедно со Unreal Engine, графичкиот мотор Единство 3D е уште една што е присутна во многу игри денес. Неговата разноврсност им овозможува на развивачите да создаваат игри со многу успешен визуелен дел и исто така да ги земат предвид и другите фактори, како што е употребата на физика за оние мали детали што се она што го носи реализмот во целина.

Деновиве се одржува Конференцијата за развивачи на игри (ГДЦ) и тие ја искористија можноста да покажат Единство 5, нова верзија на графичкиот мотор што носи интересни новости за развивачите и кои се зафатени со видеото што го води овој пост.

Најзабележителни се ефекти на осветлување во реално време благодарение на технологијата Ray-Tracing или постоењето на нови засенчувачи кои овозможуваат елементи на играта, како што се карактери и околини, да бидат пореално прикажани. На ниво на физика, Единството 5 го користи PhysX 3.3 на Nvidia, кој е еден од најнапредните системи и за 2Д и за 3Д развој.

Конечно, лиценцата за користење на Unity 5 изнесува 1.500 американски долари, релативно мала бројка што ќе ги охрабри нискобуџетните студија да развиваат игри од секаков вид со алатки со несомнен квалитет. Покрај тоа што е компатибилен со iOS, Unity 5 овозможува развој за други оперативни системи како што се Android, BlackBerry, Windows Phone, OS X, Windows, Linux, PlayStation, Xbox, WiiU и веб-прелистувачи благодарение на поддршката на WebGL.

Иако моменталниот тренд во App Store е развој на едноставни и зависни игри, може да го видиме непарниот наслов што се обложува на овој нов графички мотор за извлечете максимум од хардверот што го има iPhone 5s, iPad Air или оние од иднината iPhone 6 за кој веќе знаеме некои од неговите спецификации.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   светилиште номе dijo

    Кој се грижи за ѓубрето на IPhone ??