„Книгите на Google Play“ го олеснуваат читањето навечер

гугл-плеј-книги

Отсекогаш се коментираше дека уредите на Apple, било да е тоа iPhone или iPad Тие не се соодветни уреди за читање книги во услови на слаба осветленост, бидејќи и покрај намалувањето на осветленоста до максимум, екранот продолжува да нуди премногу светло за темната средина во која се наоѓаме, што долгорочно може да го оштети погледот. Многумина од нас сигурно погледнале во својот уред пред да заспијат за да го видат својот Твитер профил, Фејсбук или да прочитаат поглавје од омилената книга.

Гугл е свесен за овој проблем, некако да го наречеме и штотуку ја ажурираше апликацијата Книги за да го подобри искуството, во случај пред да заспиеме сакаме да прочитаме некои страници од нашата омилена книга, додавајќи го режимот Ноќно светло. Од Гугл уверуваат дека ова новата функција го подобрува читањето што го правиме целосно во мракот пред да заспиеме, менувајќи ја бојата на позадината на книгата покрај осветленоста.

Кога го активираме режимот Ноќно осветлување, апликацијата автоматски додава филтри на сликата, нудејќи ни потопла средина, со портокалова позадина како што минуваат часовите. Ноќната светлина се прилагодува на количината на сончева светлина што се наоѓа надвор од нашиот дом за да понуди повеќе портокалови или помалку бои, нудејќи ни поудобно опкружување за нашите очи.

За да го овозможиме овој режим на читање, треба само да ја отвориме апликацијата со соодветната книга и да ја овозможиме опцијата преку менито. Откако ќе се активира, секогаш кога ќе ја отвориме апликацијата, автоматски ќе се прилагоди на условите за надворешно осветлување така што читањето навечер без светлина навистина не стане задача да се опуштиме и да ни помогне побрзо да се одмориме.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.