D-Link HD Mini, мал по големина и цена

Новиот пристап на Д-Линк кон системите за видео надзор е јасен: мала камера, со прифатлива цена и неколку интересни карактеристики. Ова е она што заедно може да ги сумира спецификациите на новата HD Mini камера (DCS-8000LH) што заедно со новата апликација MyDlink Pro овозможува генерирање автоматизација и формирање на прилично комплетен систем за видео надзор по ниска цена.

Сензори за движење и бучава, ноќно гледање, можност за бесплатно снимање на облак, Видео со 720p и агол на гледање од 120 степени во камера што ја тестиравме и од кои ви ги кажуваме нашите впечатоци.

Спецификации

Една од работите што најмногу импресионира кај фотоапаратот е нејзината мала големина. Во споредба со Omna HD камерата од истата марка што исто така ја разгледавме во оваа статија, таа навистина е минијатурна. Со висина од само 9 сантиметри и ширина од 3 см и цилиндрична форма Beе ви биде многу лесно да го скриете на која било полица. Само мала LED диода ќе ве извести дека фотоапаратот работи неправилно.

Камерата има безжична поврзаност со Bluetooth и WiFi N, а квалитетот на снимањето е 720p, нуди добра слика, иако недостасува резолуција од Full HD (1080p) кога го гледате видеото на iPad или компјутер на цел екран. Има ноќно гледање до 5 метри, со добар квалитет на слика. Аголот на гледање е широк, 120 степени, повеќе од доволно за снимање на слики во просторијата, се додека го поставите во стратешка позиција. Сензорите за движење и бучава ќе ја разбудат камерата и микрофонот ќе го фати звукот, но нема звучник за да може да воспостави двонасочна комуникација со него.

Апликација и поставки за MyDlink

Процесот на поставување на камера Mini HD е многу едноставен, многу сличен на секој уред на HomeKit, со скенирање на QR-код. Иако за ова мора да креирате сметка на порталот Д-линк (ако сеуште немате), нешто што ќе биде од суштинско значење и за пристап до апликацијата на вашиот мобилен и за порталот за пристап до вашите уреди од компјутерот.

Апликацијата MyDlink е многу слична на апликацијата iOS Home, а нејзината цел е иста: групирајте ги сите уреди со D-Link заедно за „паметен дом“, не само камери, туку приклучоци и други сензори за движење, детектори за чад ... Марката сака да можете да ги контролирате сите нејзини уреди и добра идеја е ако земеме предвид дека не е компатибилна со HomeKit. Интерфејсот е прилично интуитивен, а времињата на одговор се многу добри, дури дозволуваат визија на неколку камери истовремено.

Како и со HomeKit, апликацијата што ни ја нуди D-Link овозможува автоматизација помеѓу различните уреди и ова нуди огромен плус што го разликува од другите слични апликации. Дури и со еден уред како оваа камера можете воспоставете автоматизација така што кога ќе открие бучава да ви испрати известување или автоматски да снимате видео клип во облакот за да можете да го гледате кога ви треба. Тоа е ефикасен начин да ги убедите купувачите да купат повеќе уреди од иста марка, бидејќи интеграцијата меѓу нив ќе биде непречена.

Сепак, има нешто што ми недостига и мора да се стави на списокот на недостатоци на апликацијата: не ја користи локацијата на уредот за да дефинира дали сте дома или не. Можете да креирате автоматизација што ја прави така што кога сте во случај да не започнува известувања или снима, и кога сте надвор да, но промената од една во друга држава мора да биде рачна. Нешто што е лесно решливо со ажурирање на софтвер и што се надеваме дека Д-Линк го испланира во блиска иднина, бидејќи тоа ќе додаде многу важен плус на своите камери и други уреди за паметниот дом.

Иако нема интеграција со HomeKit, таа е компатибилна со други услуги како што се Amazon Alexa или Google Assistant, покрај тоа што е интегрирана во IFTTT платформата, така што можностите за оние кои ги користат овие услуги се множат. MyDLink бара претплата бесплатно што овозможува прегледување и снимање во живо 24 часа, покрај тоа што можете да додадете до три камери на вашата сметка. Во моментов не постои можност за други "премиум" претплати, но тоа е нешто што ќе се додаде наскоро и ќе овозможи снимање со денови, недели или месеци.

Мислење на уредникот

Со навистина мала големина и многу прифатлива цена, камерата D-Link Mini HD е многу добра алтернатива за оние кои сакаат да постават систем за надгледување на домот контролиран од една апликација. , нешто многу да се земе предвид. Со некои недостатоци, како што е снимање со 1080p или има звучник, не можеме да заборавиме дека станува збор за камера со цена од само 65 € во Амазон, и дека има многу добро развиена апликација со која можете да извлечете многу од неа.

Д-линк Mni HD
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
65
 • 80%

 • Д-линк Mni HD
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Сликата
  Уредник: 70%
 • Апликација
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Многу прифатлива цена
 • Многу мала големина
 • Апликација со многу опции
 • Ноќен вид 5 метри

Contras

 • Не е компатибилен со HomeKit
 • Нема звучник
 • Апликацијата не ја открива локацијата автоматски

Добрите

 • Многу прифатлива цена
 • Многу мала големина
 • Апликација со многу опции
 • Ноќен вид 5 метри

Contras

 • Не е компатибилен со HomeKit
 • Нема звучник
 • Апликацијата не ја открива локацијата автоматски

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.