Дали безжичното полнење е лошо за вашата батерија?

По долго чекање и кога го вклучија скоро сите модели од висока класа, Apple конечно одлучи да вклучи безжично полнење на своите уреди. IPhone 8, 8 Plus и X се приклучија на списокот на уреди компатибилни со Qi стандардот, најшироко користен од производителите на мобилни телефони и додатоци за полнење. Тие претходно го тестираа Apple Watch, кој користеше слична технологија, но не беше компатибилна со неофицијални полначи.

Но, како што често се случува со сè што Епл ќе допре, полемиките секогаш се служат. Ако порано беше критикувано дека не дава можност за користење на оваа технологија, сега е критикувана затоа што таа технологија е штетна за батеријата на нашите уреди. Мислења, тестови од сите видови, претпоставки ... факт е дека идејата дека безжичното полнење не е добро, станува сè пошироко распространето, и тоа воопшто не е јасно. Ние ви ги кажуваме мислењата на експертите.

Против безжично полнење

Сето ова започна со артикл на ZDNet од кој е еден наш член на разговор Телеграма сподели со целата група. Во него, во случај да не сакате да го прочитате на англиски јазик, уредникот на статијата уверува дека по неколку месеци користејќи безжично полнење Откривте дека циклусите на полнење на вашиот iPhone се зголемија повеќе отколку да сте користеле полнење со кабел. Врз основа на фактот дека Apple осигурува дека батериите на нашите уреди се дизајнирани да траат со добри перформанси околу 500 циклуси, авторот смета дека кога се користи безжично полнење, животот на нашите батерии ќе се намали со достигнување на тие 500 циклуси на полнење порано. .

Теоријата што тие ја тврдат во статијата е дека „Додека со полнење кабел, iPhone се напојува директно од енергијата што доаѓа преку него, со безжично полнење тоа го прави преку батеријата“. Тоа е изјава дека веднаш по читањето генерираше многу сомнежи. Без да ги имам потребното техничко знаење за да можам да одлучам дали е тоа така или не, ми се чини чудно тоа да се случи, особено кога писателот на статијата не објасни на што ја темели таа изјава, детал што би биле многу важни за поддршка на неговата хипотеза. Потпирајќи се на чисто лично искуство, сите технички податоци што ја поддржуваа таа изјава ќе служеа за да му дадат поголем кредибилитет на вашата статија.

Барајќи информации за тоа на Интернет, најдов многу интересна статија во ComputerWorld во која прецизно ја споменуваат оваа статија на ZDNet и во која уверуваат дека откако контактирале со експертите за iFixit, одговорот што го добиле е дека резултатите и заклучоците на авторот се „многу ненаучни“, осигурувајќи дека деградацијата на батериите зависи од употребата што им ја даваме, а не од методот на полнење што го користиме.

Што навистина ја троши нашата батерија

Ова е многу интересна дебата и во која сите експерти не се согласуваат 100%, но откако ќе прочитаат написи на оваа тема, можеме да заклучиме дека повеќето се согласуваат за два елементи како најодговорни за деградацијата на вашата батерија. полнете ја батеријата до 100% и одржувајте ја максимално и извршете целосни циклуси на полнење и празнење или обратно. Овие две навики што обично ги прават многу луѓе се оние кои навистина ја оштетуваат батеријата, се додека ние правиме нормална употреба. Постојат и други агресивни агенси како што се високи температури, влажност и сл., Но сметаме на правилно користење на нашиот уред и со овластени полначи и кабли.

Полнењето на уредот до 100% и одржувањето со тоа полнење е една од најголемите агресии што можеме да ја извршиме на нашата батерија, според експертите. Но, не треба да се грижиме, бидејќи системите за управување со оптоварување кои уредите ги подобрија многу точно за да можат да го поправат овој проблем. „Кога уредот ќе ни покаже дека е наполнет 100%, ние навистина не знаеме колкав процент на полнење има всушност“. Така вели Ден Стингарт, вонреден професор на Катедрата за воздушно инженерство на Универзитетот во Принстон, во една статија објавена во Медиум. Производителите на уредите ги поставуваат своите системи за управување со полнењето за да го минимизираат овој проблем, воспоставувајќи рамнотежа помеѓу полнењето на батеријата и нејзиното најмалку оштетување. Како го постигнуваат ова? Само затоа што вашиот iPhone е поврзан со полначот, или преку кабел или безжична основа, не значи дека тој постојано се полни.

Другата најштетна агресија за нашите батерии е целосно испуштање, од максимум до минимум, или обратно. Да, што пред да ни кажеа дека тоа е најдобриот начин да се грижиме за батеријата на нашиот телефон, сега се покажа како многу штетна активност што значително го намалува просечното траење на батеријата. Ова го наведува Мено Треферс, од Конзорциумот за безжична моќност, кој уверува дека иако циклусите на полнење се класично оние што го дефинирале просечното траење на батеријата, извршувањето циклуси на полнење од 50% од батеријата го прави нејзиниот живот подолг, дури и пораст до четири пати повеќе отколку ако циклусите се завршени. Имено, Ако не дозволиме вашиот iPhone да се испушти под 50%, батеријата ќе ни трае во оптимални услови подолго..

Безжично полнење го олеснува грижата за батеријата

Безжичното полнење е многу удобно, иако има недостатоци како што е неможноста да го користите уредот за време на полнењето или да ви одземе повеќе од жичените полначи. Безжични полначи има во многу кафулиња и центри за забава, бидејќи не мора да се грижите дали вашиот уред е iPhone или Android, ако има приклучок Lightning, microUSB или USB-C. Покрај тоа, конекторот не е оштетен со вметнување и вадење на приклучокот и ви овозможува да користите водоотпорни капаци и истовремено да можете да го полните уредот. Да пристигнете во собата ноќе и да не морате во темница да го барате кабелот и дупката на iPhone е исто така детал што треба да се земе предвид.

Повеќе батерија за iPhone X од 2018 година

Но, ако обрнеме внимание и на тоа што велат експертите што ги споменавме, безжичното полнење помага секогаш да го имаме нашиот iPhone со скоро целосно полнење. Пристигнувате на работа и го ставате iPhone на основата, го земате ако ви треба, одите, стигнувате до автомобилот и го ставате на основата што веќе ја вградуваат многу модели, дома ја оставате на страничната маса во дневната соба, на вашата масичка.ноќ ... Ако обрнеме внимание на фактот дека е добро батеријата секогаш да биде над 50%, безжичните полначи се идеални за тоа.

Нешто многу важно е да користите сигурни полначи. Ако не сакате да ги потрошите трошоците за овластен полнач од Apple, како што е Belkin или де Mophie, секогаш можете да се свртите кон признати брендови како што се xstorm или слично. Нешто што многу ги влошува сегашните батерии е високата температура. Квалитетните фондации го контролираат ова, но оние ефтини темели што можат да се имаат по смешни цени може да ви создадат проблеми.. Не треба да се грижите дека вашиот iPhone е врел кога го вадите од подножјето, тоа е нормално, надворешната температура може да биде висока, но не и внатрешната. Користењето на бренд со признаен квалитет е секогаш гаранција што го прави да вреди да се троши малку повеќе на додаток што нема да трае долго и ние ќе го користиме на дневна основа.

Прво на сите, уживајте во вашиот уред

Без оглед на вашите преференции и начинот на кој го користите уредот, најважно е да уживате во него. Да се ​​купи нешто за да му биде роб е апсурдно, а страдањето од тоа како и кога го полните вашиот уред е апсурдно. Ставајќи се во најлошо сценарио и дека треба да ја смениме батеријата на нашиот iPhone по две години ... Дали навистина вреди да сте биле робови на тапани за тоа време? Официјална промена на батеријата во „Епл“ чини 89 евра, во неофицијален центар многу помалку. Јас лично претпочитам да вложувам време и напор во други задачи отколку во страдање од батерија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Раул Авилс dijo

  Ви благодариме за статијата Луис. Пред се за одење кај вистински експерти со докажани тестови и не само со сензации ...

  Со почит

 2.   Хулио dijo

  Добар напис и добар заклучок, што го споделувам на секој начин. Немаме врвни мобилни телефони за да ги заклучиме во кутија и да ги ставиме во фиока. Сè додека работите што лесно се заменуваат се понижувачки ... не вреди да не му се дава употребата што навистина сакаме да му ја дадеме.

 3.   алтергејк dijo

  Нема да дознаам од објава, извинете. Секој е слободен

 4.   ижаки dijo

  Прекрасна статија. 10/10. Тоа покажува дека пишувате со задоволство и задоволство е да ве читате.

 5.   Sergio dijo

  Многу добра статија, целиот мој живот размислував поинаку. Повеќе не знаете на кого да обрнете внимание. Па, треба ли да го полнам мојот Apple Watch секоја вечер?
  Поздрав до целиот тим за новости на iPhone

 6.   ижаки dijo

  Тоа е, најдоброто нешто за литиумските батерии е да поминат најмалку време што е можно во крајности (под 10% и над 95%).

 7.   Jordорди Гилберга dijo

  Многу добра статија, токму со безжичното полнење, пристапот до полнењето ќе се олесни во кое било време од денот и батеријата ќе биде во скоро сите случаи над 50% избегнувајќи целосно полнење и празнење, што, како што велите, е она што влијае најмногу. до животот на оваа компонента. За статијата ZDnet, оној што го пишува не може да потврди работи што не се точни, бидејќи калемот за примање на безжичното полнење што е внатре во кој било телефон што е компатибилен со Qi не е поврзан директно со батеријата, туку со pcdb, исто како и приклучокот за молња прави!

 8.   Цезар Г. dijo

  одлична статија ви благодарам многу целосно се согласувам со вашето мислење.

 9.   Александар dijo

  Ја сакам оваа страница и нејзините коментари, деградацијата на батеријата и нејзината опсесија ни ги дава падот на перформансите што Apple ги направи на своите процесори кога здравјето опадна.
  Во последно време сум загрижен затоа што купив втор iPhone x со животен процент од 90% и 400 циклуси за 400 евра, ако требаше да ја сменам батеријата за 89 евра во телефон 1300 кога ќе излезе, што би претпоставил ако Имам краставица иако iphone 11 веќе е таму? тие ни го ставија тој страв со батериите.
  Имав белешка 3 и морав да ја менувам официјалната батерија на секои 6 месеци. 25 € Apple трае од две до 3 години.
  Поздрав до оние што ја објавуваат оваа објава и особено до оние кои прават подки и велат дека Начо не е истиот откако го отстрани Христос од неговата соба. хахаха поздрав луѓе !!!

 10.   Смејте се dijo

  Многу корисно и практично

 11.   Rosa dijo

  Добро попладне, имам едно прашање и би сакал да знам дали можете да дадете одговор. Сакам да знам дали е препорачливо секогаш да се остави уредот да се полни 100%, односно да речеме дека го имам на 70%, дали е подобро да го оставам да достигне 100% или се претпочита да се отстрани во помал процент? И не мислам само на Iphone туку и на Apple часовникот.

  1.    Луис Падилја dijo

   Apple веќе вклучи систем кој го избегнува токму тој без да морате да правите ништо. И iPhone, Apple Watch и AirPods го имаат овој систем што ја штити батеријата.