Две гласини за Apple Watch: Touch ID и серијата 2 остануваат без watchOS 7

Допрете го ID на Apple Watch

Две нови гласини за Apple Watch. Обично нема многу на Apple Watch. Со истиот дизајн од првичниот изглед и истиот прицврстувач на ременот, компанијата тешко го менува дизајнот на уредот што со многу бавно почетно стартување сега е во полн ек.

Значи, гласините обично не доаѓаат поради неговата надворешна промена, туку поради новите функции што ги носи со секое ажурирање. Денешните се однесуваат на отклучување од Допир проект (време е да го ажурирате застарениот ПИН-запис) и следно ажурирање на вашиот фирмвер во watchOS 7.

Два нови извештаи презентирани од ажурирај y Верификаторот Тие зборуваат за две нови вести во врска со Apple Watch. Се чини дека Apple сака да го ажурира препознавање на корисникот што сега се прави со внесување на ПИН-код од друг систем на Touch ID. Компанијата работи на два различни системи.

Едно би било да се интегрира сензорот за отпечатоци во дигиталната круна. Друг систем би бил додавање на отпечатоци од прсти под екранот. Проверувачот посочува дека еден од овие два система ќе биде подготвен за серијата 7 на Apple Watch од 2021 година.

Земајќи ја предвид малата контактна површина што ја нуди дигиталната круна и која веќе го вклучува сензорот за правење електрокардиограми, тоа е направено многу комплицирано сметајте дека може да содржи и сензор за отпечатоци. Можеби опцијата за хостирање на речената Touch ID под екранот е многу поизводлива.

Активирање на сензорот за кислород во крвта во watchOS 7

Надвор од препознавање на корисникот, Apple сака активирајте го сензорот за кислород во крвта дека тие веќе го имаат сегашниот Apple Watch и дека сè уште не работи од бирократски причини со американското здравје. Ова, заедно со следењето на спиењето, ќе биде ново во watchOS 7.

И, зборувајќи за новиот фирмвер, се верува дека Apple Watch серија 1 и серија 2 кои го делат истиот процесор тие повеќе не би биле компатибилни со следниот watchOS 7. Главно само овие ќе бидат вести за следниот Apple Watch, според овие два извештаи. Во теорија, фирмверот ќе биде претставен на главниот глас на јуни WWDC, а новата серија ќе се појави подоцна оваа година, или во 2021 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.