Кингстон Болт Дуо, заборавете на проблемите со капацитетот на вашиот iPhone

И покрај фактот дека капацитетот на паметните телефони се зголемуваше прогресивно и сега веќе имаме можност да имаме уреди со складирање до 1TB, iPhone-от уште од своето основање има карактеристика да нема можност за проширување на неговиот капацитет што значи дека она што го купувате е она што го имате, без можност за исправување.

Сепак, постојат опции кои ви помагаат да не страдате од бришење фотографии, видеа или апликации бидејќи вашиот простор е полн и Kingston DataTraveler Bolt Duo е една од најинтересните опции заради капацитетот што го нуди и цената. Ние го тестиравме и ви ги кажуваме нашите впечатоци.

Мал и здрав

Изгледот на оваа мала меморија за нашиот iPhone е изглед на конвенционалната USB меморија, но со две врски, USB-A на едниот крај и Lightning на другиот. Со металното тело и малата големина не треба да се плашите дека единицата ќе се скрши. со употреба или при превоз во кој било џеб. Вклучува и гумен капак што го штити и кој со прстен секогаш можете да го носите со вашиот приврзок со клучеви. Неговата тежина е смешна: 7,2 грама (14 грама со капакот).

И кога е поврзан со вашиот iPhone и со вашиот компјутер, тој е уред кој е добро фиксиран, не како другите што, особено кога сте поврзани на iPhone, даваат чувство на „танцување“ и тоа се рефлектира во несоодветните исклучувања. Memoryе можете да ја носите Bolt меморијата поврзана на вашиот iPhone додека ја користите, без страв дека ќе се исклучи. Јас лично, како сопственик на MacBook, повеќе би сакал да се одлучат за USB-C, но можеби е рано за овие додатоци да се префрлат на таа врска.

Многу едноставна и практична примена

Овој додаток е придружен со апликација за iPhone и iPad што може да се симне од App Store целосно бесплатно: Кингстон Болт. Производителот сакаше да ни даде лесна за употреба апликација што го има она што навистина ни треба, без никакви други одвраќања., и тој успеа. Прегледување на содржината на меморијата Болт, пренесување содржина или снимање фотографии и видео директно во неа, се трите опции што ги имаме и не ни требаат повеќе.

Можеме да чуваме во единицата Болт секое видео во кој било формат (3gp, avi, flv, m4v, mkv, mov, mp4, mpg, mts, wmv) и прегледајте ја од самата апликација, иако да, без можност за промена на аудио или превод. Но, видеата се репродуцираат многу непречено и благодарение на можноста за форматирање на единицата во ExFAT можеме да складираме датотеки од која било големина за да ги носиме нашите филмови насекаде и удобно да ги гледаме на нашиот iPad или iPhone. Ние исто така можеме да гледаме PDF документи или фотографии, и очигледно е дека е компатибилен со новите формати на Apple (HEIC)

Брзината на пренос на датотеки е многу добра (USB 3.1 Gen1) и можете да фотографирате и видео клипови директно на уредот Болт без проблеми, како и брзо да пренесувате датотеки од вашиот компјутер Гледам само еден дефект во апликацијата што лесно може да се реши со ажурирање што се надевам дека ќе пристигне наскоро: видете ги имињата на датотеките. Апликацијата ни нуди мозаичен поглед кој не ни ги покажува имињата на датотеките, што е проблем кога имате многу филмови, а не знаете кој е освен ако не погодете во игра.

Мислење на уредникот

DriveTaveler Bolt Duo уредот на Кингстон е ефикасно решение за оние кои имаат проблеми со складирање на својот iPhone. Може да пренесувате фотографии и видеа или да ги снимате директно во единицата Болт, како и да ги чувате вашите филмови за да не мора да зафаќате простор на вашиот iPhone или iPad. Ако купивте iPhone или iPad со мал капацитет и ви е доста од бришење фотографии и видеа, ова може да биде одлична алтернатива. Bolt Duo е достапен во различни капацитети по различни цени:

Кингстон Дата Травелер Болт Дуо
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
47 a 100
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Метален и компактен дизајн
 • Заштитна обвивка и транспорт
 • Многу лесна за употреба апликација
 • Снимајте фотографии и видеа директно во меморијата
 • Формат FAT32 и ExFAT за која било големина на датотека

Contras

 • Името на датотеките не се прикажува во апликацијата

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел Барсија Амаро dijo

  кој аудио систем можам да го користам со «Bolt Duo» на мојот iphone7