Девет трикови за да го извлечете максимумот од вашиот iPad

IPad е производ кој, поради неговата употреба, обично содржи добар број на карактеристики што не ги знаеме, а уште повеќе со доаѓањето на iPadOS што вклучува неколку функционалности што го приближуваат уште повеќе до macOS и го прават исклучително продуктивен елемент. Сепак, како и со секоја платформа, ако не ги знаеме сите кратенки што ги вклучува, тешко дека ќе можеме да ги искористиме максимално нејзините можности. Она што ви го донесуваме денес е низа трикови кои ќе ви овозможат да го извлечете максимумот од вашиот iPad и да откриете сè што можете побрзо. 

Изберете и преместете повеќе датотеки одеднаш

Со iPadOS меѓу другото можеме да ги избереме датотеките и лесно да ги влечеме помеѓу апликациите и локациите, Ова беше нешто што многу искусни корисници на iPad го бараа и Apple се согласи да го додаде во нивната потрага да го направи iPad попродуктивен. Како што велиме, можете да изберете добар број датотеки во исто време и да ги влечете директно на нивната нова локација без никакви компликации.

Едноставно, треба да ги изберете овие датотеки со помош на копчето горе десно од екранот, и направете продолжено притискање за да ја преместите датотеката како да префрлувате некоја апликација, таа ќе се премести одеднаш на новата локација.

Погледнете две апликации на поделен екран

Мултитаскинг е голема предност на iPadOS во однос на iOS, за ова можеме да избереме две апликации за да ги отвориме истовремено и да го прилагодиме екранот во три дела, да можеме пропорционално да ја доделиме големината што ја доделуваме на секоја апликација.

За ова, треба само да отвориме апликација, повикајте се на долниот приклучок и изберете ја апликацијата што сакаме да ја отвориме во Сплит приказ со долго притискање и лизгање на левата или десната страна на екранот. Beе биде поделена на две половини и ќе ни овозможи брзо да ја прилагодиме големината на секој доделен дел.

Избор на текст на iPad

Една од предностите на 3D Touch или Haptic Touch е што тие ни овозможуваат лесно да избереме текст, можеме да се движиме помеѓу букви и зборови за да го замениме, бришеме или прилагодиме текстот брзо и лесно, Дали е таа функција на iPad?

Да, можеме да избереме текст прецизно на iPad, за ова треба да притиснеме само со два прста на тастатурата iPad и тоа ќе ни овозможи да се движиме како што работиме на iPhone брзо и лесно, ова ќе не направи попродуктивни кога пишуваме без сомнение.

Слајд над - лебдечка апликација на iPad

Ако не сакаме да го поделиме екранот со неколку апликации со Сплит Поглед затоа што сакаме да користиме апликација само неколку секунди и брзо да се ослободиме од неа Apple има решение и за нас на iPadOS. 

Slide Over ни овозможува да ја отвориме секоја компатибилна апликација на лебдечки екран и да ја направиме целосно функционална без да ја изгубиме содржината зад нас, на пример, можеме да ја отвориме App Store на мал начин за да преземеме апликација додека уредуваме текст и потоа да ја затвориме, за ова се повикуваме на Dock, ја избираме апликацијата што ја сакаме и оставете го на кое било место од екранот наместо да го фрлате на едниот крај од екранот. Slide Over е целосно компатибилен со Split View, така што би можеле да имаме до три апликации истовремено.

Споделете ги папките iCloud Drive

Облачно складирање Јаболко Широко се користи од многу нејзини корисници и сите имаме 5 GB бесплатно. Особено продуктивна е функционалноста за споделување папки, која поради некоја причина заостанува многу на iOS.

За споделување папка iCloud ние едноставно одиме во апликацијата Датотеки, изберете ја, притиснете го контекстуалното мени на удел и ќе стане соработка, ажурирање на сите промени брзо.

Трикови со тастатура IPad

Пишувањето на тастатурата на iPad понекогаш е кавга, особено хоризонтално и сега кога имаме стандардна големина од 10,2 инчи. Како и да е, не сте во право ако сметате дека iPadOS има можност само за тастатура. Ако кликнете на копчето со икона за тастатура од долниот десен агол, можете да ги изберете овие опции:

 • Сплит тастатура: Две мали тастатури по една на секоја страна од екранот со кои се пишува со една рака.
 • Пловечки: Мала пловечка тастатура со големина на iPhone што исто така ќе ни овозможи да пишуваме со помош на функцијата «swype» без да ги притискаме копчињата.

Лента за брзо движење

Уморни сте од лизгање на веб-страница? Дури и ако она што го барате е брз пристап до страницата 233 од PDF iPadOS има решение за вас, а тоа е дека иако многумина не го знаат тоа, имаме едно на располагање лента за брзо движење.

Кога лизгате, гледате мала лента од десната страна на екранот, Па, ако го оставите притиснато, можете брзо да се спуштите или да се искачите многу побрзо отколку што би правеле со вообичаеното движење на екранот, што мислите?

Гестови за лесно копирање и лепење

Друг трик што можеби не го знаете е дека можете брзо да копирате, залепите и исечете во која било апликација управување со датотеки со неколку едноставни гестови дека ќе ве оставиме следно:

 • Копирај: Притиснете со три прста на датотека
 • Залепи: Зумирајте со три прста на локација
 • Отсечен: Направете го гореспоменатиот гест за копирање двапати по ред

Повеќе не мора да ги користите кратенките прикажани на тастатурата, ова е покорисно ако имате мали прсти во случај да не користите 12,9-инчен iPad Pro.

Уредете го почетниот екран

iPad OS сè повеќе личи на macOS и поради оваа причина имаме можност да поправаме одредени предмети на отскочна даска. За ова, потребно е само во хоризонтален формат да се лизнеме одлево надесно.

Во менито на уредувајте додатоци Willе ни овозможи да ги поставиме овие на почетниот екран на iPad и ова ќе ни овозможи да пристапуваме до вашите информации во секое време и брзо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.