Стража за вода на Ева, компатибилен детектор за истекување на вода HomeKit

Зборувањето за HomeKit практично зборува за Ева. Германскиот производител има богат каталог на производи исклучиво компатибилни со HomeKit и неодамна е проширен со нов додаток кој ќе ни помогне да избегнеме оштетување на нашата куќа или на соседите. Eve Water Guard е детектор за истекување на вода што може да ни заштеди повеќе од една главоболка. Ние го тестиравме и ова се нашите впечатоци.

Многу практично и едноставно

Да се ​​има детектор за истекување на вода е толку корисно што е тешко да се разбере зошто во секој дом нема еден (или повеќе). Тоа е многу едноставен уред кој се состои од главна единица што треба да се вклучи (вклучува адаптери за приклучоци од различни земји) и кабел што е оној што ќе ја фати влажноста во случај на истекување. Овој кабел е долг два метра, па можеме да го прошириме за да заземе голема површина. Овој кабел е покриен со текстилен материјал кој е оној што ќе ја зафати влажноста во случај на истекување, комуницирајќи ја до главната основа што ќе биде таа што ќе го вклучи алармот.

Ако ни треба подолга должина на кабелот, можеме да купиме дополнителни единици, по два метри и да ги поврземе едни со други додека не се покрие посакуваното продолжение. Според Ева, можеме да го продолжиме кабелот до 150 метри, што претставува вистински бес. Со еден детектор можете, на овој начин, да ја покриете целата кујна за да откриете истекување на вода од кој било апарат што обично се наоѓа во таа просторија: машина за перење, машина за миење садови, фрижидер ... 100dB звучен аларм и трепкачко црвено светло ќе ве известат дека водата достигнала во областа покриена со детекторот, покрај соодветното известување што ќе пристигне на вашиот компатибилен уред HomeKit.

Интеграција со HomeKit

Благодарение на интеграцијата со HomeKit гарантиравме дека процесот на конфигурација е исклучително едноставен, дека е загарантирана приватноста на нашите податоци и дека компатибилноста со сите наши уреди со iOS, tvOS и macOS е компатибилна без потреба да инсталирате било каков вид на вештина или треба да почекате за преводи на нашиот јазик. Секако, мора да имаме предвид дека овој водач на вода Ева мора да биде поврзан со центарот за додатоци во нашата куќа и дека има поврзување со Bluetooth, па затоа неговиот опсег е ограничен.

Поврзана статија:
Eve Extend, проширувајќи го досегот на вашите уреди Eve HomeKit

Ако во нашиот случај оваа Водна стража е премногу далеку од центарот за додатоци, ќе мора да ги набавиме повторувачот што Ева го лансираше минатото лето и ви овозможува да поставите додатоци за Bluetooth на големи растојанија од централното, бидејќи овој повторувач ќе се поврзе преку WiFi со контролната табла и преку Bluetooth со предметниот додаток. Имаме преглед на нашиот блог и можете да пристапите до него преку врската веднаш над овој пасус.

Откако ќе се конфигурира, можеме само да почекаме да не извести за протекување, или поточно, дека никогаш не треба да не извести. Како и секогаш кога зборуваме за Ева, ние сме должни да се истакнуваме нејзината фантастична бесплатна апликација, компатибилна со сите уреди што сте ги додале домаБез оглед на брендот, и тоа е одлична алтернатива за оние што Casa de iOS не завршува со полнење на нивните очи. Можете да го преземете бесплатно од овој линк.

Мислење на уредникот

Истекувањето на вода е многу честа, и иако едвај може да се избегне, можеме да ги избегнеме нивните последици ако наскоро сфатиме дека се случиле. Ова е местото каде што детекторот за истекување може да ви заштеди многу пари и главоболки бидејќи веднаш ќе ве извести за оваа мала несреќа, спречувајќи ја да стане катастрофа. Леснотијата во конфигурацијата, автоматското работење, без интервенција на корисникот и практично нула одржување, благодарение на неговото директно поврзување со приклучок, го прават овој Eve Water Guard суштински додаток во секој дом за да се избегнат поголеми зла. Неговата цена е 79,95 евра на Амазон (линк)

Вода чувар на вода
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
79,95
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Едноставна инсталација
 • Продолжува до 150 метри
 • Визуелен и аудитивен аларм
 • Без батерија или батерии

Contras

 • Ограничена Bluetooth конекција што може да се поправи со продолжувач

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.