Децата кои користат слушалки можат да страдаат од губење на слухот

Се повеќе деца се користете слушалки редовно за да слушате музика, да гледате видеа на YouTube или да играте игри. Употребата на паметни телефони и други преносни плеери, како и популарноста на игрите за разговор, како што се Fortnite или PUBG, и широкиот спектар на слушалки достапни и за преносни уреди и за видео конзоли се виновниците за оваа ситуација.

На ова мора да го додадеме и тоа родителите исто така често ги „принудуваат“ на тоа за да не им пречат на остатокот од семејството, и како резултат на тоа, најмладиот од куќата може да поминува неколку часа на ден со овие додатоци во најобвинетите случаи. И ова може да има важни последици врз вашите слушни способности, според неодамнешно истражување.

Предметната студија е спроведена кај примерок од 3.000 деца на возраст од 9 до 11 години и заклучува дека кај деца кои користеле преносни музички плеери (со слушалки) постои трипати поголем ризик од страдање од губење на слухот во споредба со оние кои не ги користат овие уреди. Загубите беа и во високиот опсег, што е токму оној тип на кој најмногу влијае изложеноста на силни звуци.

Во Европа постои закон со кој се бара ограничување на звукот на плеерите под 85 децибели, не толку во Соединетите Држави, каде што е спроведена студијата, така што не знаеме какви податоци би добиле доколку користевме примерок од 3.000 деца Европејци. Но здравиот разум нè принудува да ги земеме предвид овие податоци и, покрај ограничувањето на употребата на слушалкиHaveе мора да ги научиме малите како да ги користат и да знаат кој е точниот волумен на кој треба да слушаме музика. Да се ​​започне да се губат способностите за слух на 9-годишна возраст не се препорачува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.