Комплет SPC-Makeblock Neuron Inventor, забавен начин да започнете со роботика

Роботиката и програмирањето не мора да бидат комплицирани, тоа е веќе докажано многу пати, а играчките за деца дизајнирани да ги учат своите најосновни концепти стануваат сè попопуларни меѓу најмалите во куќата.

Ако сакате вашите малечки да започнат на овој свет и да научат што е тоа роботика и како да извршите основно програмирање, комплетите што Макеблок, дистрибуирани од СПЦ, ни ги нуди се идеални. Ние го тестиравме невронскиот инвентор комплет, кој има до 10 различни проекти, и можам да ве уверам дека моите деца го сакаа.

Тоа е детска работа

Кога реков „се обидовме“, навистина лажев, затоа што моите деца го пробаа. Со 8 и 10 години тие беа совршено автономни да ја разберат работата и да градат различни проекти што ги нуди комплетот. Благодарение на помошта што ја нуди апликацијата iOS, преку една од алатките што секое дете најдобро ги користи, iPad, можат самостојно да го реализираат секој од проектите, дури и оние класифицирани како многу тешки.

И, тоа е што овој пат не е детска играчка што родителите треба да ја соберат. Оние кои треба да го истражат секое парче од комплетот, да видат како се собрани на iPad и да продолжат со нивното склопување се децата, кои исто така уживаат да видат како успеваат да ја завршат задачата без потреба некој да им даде рака. Парчињата се исто така многу лесни за составување благодарение на Магнетни врски што можат да се спојат и одделат онолку пати колку што е потребно без страв дека нешто ќе се скрши.

Комплет невен за пронаоѓач

Кутијата вклучува сè што ви треба за да завршите до 10 различни проекти. Од една страна, «функционалните» парчиња се оние што вклучуваат сензори, кола, светла, звуци и главната батерија со прекинувачот за напојување, и кои се оние кои се магнетски прицврстени секој. Од друга страна, „структурните“ парчиња кои потсетуваат на ЛЕГО и кои го обликуваат проектот, а потоа и картон со цртежи кои го даваат последниот допир на проектот (диносаурус, робот, гитара, бомба ...). Десетте проекти што можат да се реализираат се:

 • Мачка со опашка: Мавта со опашката кога ќе ја допре главата
 • Диџеј маса: Репродукција на звук при вртење на дискот
 • Телеграф: Испратете кодови за морс со потчукнување на секоја боја
 • Деактивирајте ја бомбата: Отстранете ги правилните врски или ...
 • Робот на диносаурус: Грижа што гризе
 • Дома: Монтирајте го и оживејте го
 • Фабрика за пеење: Допрете ги лисјата за да ја слушате нивната музика
 • Звучен робот: Го менува звукот додека го поместувате
 • Електрична гитара: Играјте ги жиците во боја и уживајте
 • Светлосна палета: Нацртајте го екранот на бојата што ја сакате

Ако сакате да одите понатаму, благодарение на поврзувањето со Bluetooth на комплетот можете дури и да го направите Поставете задачи за програмирање од вашиот iPhone или iPad користејќи ја апликацијата MakeBlock Neuron користејќи многу едноставен интерфејс со кој децата можат сами да истражуваат различни функции. Грешка што мора да се коригира е дека апликацијата е на англиски јазик, што не е голем проблем затоа што е многу визуелно и децата многу добро се движат низ неа, но без сомнение станува збор за подобрување. И, ако сè што може да се направи со овој комплет ни изгледа малку, компатибилноста на „структурните“ парчиња со парчињата LEGO ќе им овозможи на најнапредните да создаваат роботи или инструменти што ги диктира нивната фантазија.

Мислење на уредникот

Комплет SPC-Makeblock Neuron Inventor е играчка за деца кои се заинтересирани за роботика и програмирање. Дизајнирано специјално така што децата, без никаква помош, ги градат проектите со помош на iPhone или iPad, огромните можности што ги нуди овој комплет гарантираат дека децата ќе се забавуваат со нова и продуктивна активност. Парчињата лесно се собираат и одвојуваат благодарение на нивните магнетни врски, така што нема да има проблем во составување и расклопување на различни проекти одново и одново. Го имате на располагање на официјалната веб-страница на Макеблок за 129,95 (линк) заедно со многу други различни комплети. Со иста цена можете да го набавите и на Амазон (линк)

Комплет СПЦ-Макеблок невронски пронаоѓач
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
129
 • 80%

 • Ракување
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Апликација
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Различни проекти што можат да се реализираат
 • Делови со магнетни врски
 • Интуитивна апликација за iPad и iPhone
 • Зголемување на цигли на ЛЕГО

Contras

 • Англиска апликација

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.