Dynamic Island: спортски резултати во живо благодарение на iOS 16.1

Активности во живо на iOS 16

Оттогаш помина нешто повеќе од еден месец Apple ги објави новите iPhone 14 Pro и 14 Pro Max со нов елемент, исто толку познат во светот на паметните телефони, бидејќи е вознемирувачки: Dynamic Island. Во него ќе можеме да најдеме нов начин за интеракција со нашиот iPhone, да го видиме статусот на активностите во позадина во моментот и, една од најочекуваните функции, да имаме информации за активноста во живо (Активности во живо за Apple) како и спортските настани.

Сепак, овие активности во живо и за несреќа на сите корисници, тие не пристигнаа по официјалното лансирање на iOS 16, но Apple го одложи на iOS 16.1. Сега, скоро итно објавување на оваа нова верзија на iOS потврдува дека пристигнувањето на Live Activities ќе стигне до Dynamic Island (покрај тоа што може да го имате на заклучениот екран за терминали кои не се 14 Pro и Pro Max на кои е инсталирано ажурирањето на оперативниот систем.

За време на фудбалски натпревар во Ла Лига, ќе можеме да го видиме резултатот од натпреварот што го посочуваме во посветената апликација директно на Dynamic Island, со ажурирања на головите на пример во живо. Исто така, ќе овозможи интеракција со семафорот, каде, на пример, можеме да кликнеме на неа и да го видиме изминатото време или главните моменти од натпреварот.

Исто така, кога ќе го заклучиме уредот, ќе се отвори лепливо известување на дното на екранот каде ќе го имаме резултатот од натпреварот, времето или најновите настани за да ги гледаме на едноставен начин без да мора да пристапиме до апликацијата. Активностите во живо несомнено ќе го променат начинот на кој комуницираме со нашиот iPhone и ќе им донесе сосема ново искуство на корисниците на моделите Pro и Pro Max со протагонистот на Dynamic Island.

Во моментов, Активностите во живо сега може да се тестираат со iOS 16.1 бета, отворање на апликацијата Apple TV и кликнување на „Следи“ на кој било спортски настан што моментално ја поддржува оваа функционалност. Во моментов, тој е достапен за MLB за корисници од САД, Канада, Австралија, ОК, Бразил, Мексико, Јапонија и Јужна Кореја или за преглед на НБА и Премиер лигата за корисници од САД и Канада.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.