Револуцијата во полначите MagSafe пристигнува

Полначите MagSafe кои досега можеме да ги видиме на пазарот се многу монотоно и стандардизирано од Apple. Бел круг и метални граници (во некои случаи). Секогаш следејќи ја истата линија (барем за оние кои сакаат MFi сертификат). До сега.

Производителите на додатоци MagSafe отсекогаш ја покажувале својата фрустрација (а тоа е познато и потврдено од AppleInsider) за можностите што им ги дава Apple кога ги произведува MagSafe полначите со други бои или дури и материјали. Сите тие мора да имаат товарна површина изработена од силикон и бела, нешто што не е секогаш во согласност со дизајнот на производот воопшто или не мора секогаш да биде најестетско. Но, ова ќе се промени.

Како што AppleInsider успеа да потврди, Apple ги промени условите на програмата MFi воведување на нов MagSafe модул кој може да користи повеќе стил и различни материјали.

Секој производител кој сакал да се приклучи на програмата MFi при креирање на секаков вид додаток за Apple, мораше да ги следи строгите правила во користењето на компонентите и да следи процес на сертификација. На пример, за Apple Watch, модулот за полнење е обезбеден директно од Apple до продавачите за да можат да ги имплементираат и градат своите производи. Истиот процес се случува и кај Lightning конектори.

Apple потоа ги зема и ги тестира овие производи од трети страни поминете низ проверки за безбедност и перформанси пред да може да се сертифицира како производ MFi и да му се додели лична карта што подоцна овозможува производот да се идентификува во базата на податоци во Купертино.

На овој начин Apple и програмата MFi го обезбедуваат тоа Овие уреди се безбедни за нашите уреди и ги следат стандардите за квалитет на Apple. на ист начин како да сте купиле производ од самата компанија. Сите го имаат логото на Made for iPhone | iPad | iPod во неговото пакување.

MagSafe спаѓа во оваа категорија на производи за кои е потребно MFi сертификат и полначите мора да имаат бела боја, допир и површина за полнење слична на онаа наведена од Apple. Полначите што брендовите како Belkin или Anker можат да ги продаваат имаат идентичен дизајн со оној што самиот Apple би го произведувал токму поради оваа причина: да се добие сертификатот MFi.

Сега Apple воведе а нова компонента за MagSafe MFi сертификација. Ова значи дека се официјални,Поддржува брзо полнење, но Apple ви дозволува да ја покриете површината за полнење. Ова претставува нов свет во полначите бидејќи нема да мора да го имаат белиот круг со силиконот за да можат да работат со MagSafe и можат да бидат „покриени“ со многу повеќе материјали (може да биде од кожа, во темни облоги, со цртежи...).

Оваа промена на трендот е веќе видена во создавањето на производи од трети страни, како на пр ново лансираниот од Anker MagSafe Cube 3-во-1 кој се продава директно во продавницата на Apple, кој има темна завршница со магнетизиран прстен покриен со гума со уште потемни тон, со што се овозможува естетиката да продолжи низ целиот производ.

Досега овој од Anker е единствениот MagSafe полнач од 15 W со површина различна од белата што Apple ја предложи (и форсира) до овие промени во MFi сертификатот. Сигурно многу повеќе добавувачи ќе ги лансираат своите нови производи приспособувајќи ги на нивните стилови овозможувајќи нов свет на прилагодување во полначите MagSafe.

MagSafe не доби никаква нова функционалност со доаѓањето на iPhone 14 и, од официјалната Apple MagSafe батерија, не е добиен нов додаток за оваа функционалност на нашите терминали. Се надеваме дека овој нов потег ќе му помогне на Apple да продолжи да го отвора стандардот на нови начини и да видиме мноштво нови производи кои доаѓаат на нашите уреди со технологијата MagSafe. Се надеваме дека ова е почеток на револуција во додатоците на MagSafe, а не само за безжичните полначи за iPhone/AirPods.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.