Ставете напреден дрон во вашиот џеб за помалку од 300 евра благодарение на PhoneDrone од Ethos

фондрон

Ние веќе ви кажавме во претходна пригода за фантастичната кампања на XCraft, компанија посветена на беспилотни летала, која имаше идеја за претворете ги паметните телефони во беспилотни летала, и дали ако паметен телефон веќе има добри компоненти, моќни процесори и повеќе од пристојни фотоапарати, зошто да потрошиме толку голема сума пари на дрон ако треба да му дадеме крилја само на оној што го носиме во џеб?

И така, тие ни презентираа кампања за нивниот нов производ фондрон, додаток за паметни телефони (Android и iOS) што им овозможи да станат автентични беспилотни летала и имаа сè, брзина, добра големина, преносливост и пред се безбедност, а тоа е што вградува секундарен систем способен да ни го донесе нашиот паметен телефон безбеден и звук во случај нешто да не успее во воздухот.

PhoneDrone од Етос

Ајде да разговараме малку за беспилотното летало, ова се продава како додаток компатибилен со Андроид и iOS и овозможува 4 пропелери, повеќе од 4 системи за заштита (од дефекти, електричен вишок, вибрации, па дури и удари во висина) и додаток што му овозможува на камерата на нашиот телефон, променете го аголот на гледање, накратко, со овој додаток и паметен телефон што го имаме цел професионален дрон што дури може да се контролира и од Apple Watch.

Дизајн

фондрон

Дизајнот на овој уред е изненадувачки, а тоа е што многу електроника е заштедена со тоа што не е потребен нервен центар за уредот, наместо тоа е овозможен простор за да го претставиме нашиот паметен телефон или кој било * што носи Android или iOS и тој е Тие веќе го кажуваат добро, ако не верувате да го ставите вашиот паметен телефон во воздух, постојат компатибилни телефони со Android за 50 € (како што е Bluboo XFire), благодарение на ова намалување на потребите тие успеаја да создадат дрон профил со намалена големина, но со доволно моќ да преземат големи предизвици, а во него тие вклучија само погонски системи, системи за заштита и батерија, така што не е оној во нашиот паметен телефон што мора да го понесе товарот за движење на 4-те пропели.

безбедност

фондрон

Безбедноста е можеби најважниот аспект на овој производ Бидејќи прочитавте дека треба да вметнете паметен телефон во него, а момците од XCraft веќе размислуваа за тоа, тие го дизајнираа внатрешниот оддел со неопренови, така што нашиот паметен телефон да не страда од вибрации предизвикани од лет или ненадејни движења, ова ќе остане добро прицврстено во неговата прилагодлива внатрешност, каде што можеме да го ставиме и со капак (и ако имаме и еден од овие потопни, и ќе биде позаштитен), зад овој внатрешен оддел имаме школка направена од пластика материјал дизајниран да биде отпорен на удари, во случај да падне нашиот дрон, ова куќиште ќе добие удар и ќе го заштити нашиот паметен телефон, така што нема да добие никаква штета, бидејќи нашиот паметен телефон е најважната работа.

И, конечно и изненадувачки, овој дрон работи така што работи апликација на нашиот паметен телефон (од која можете дури и да поставите максимална надморска височина и безбедни зони на лет) и да бидете далечински контролиран со друг или со нашиот Apple Watch, и како и сите апликации, можно е да претрпи несреќа или грешка, и поради оваа причина, тимот на XCraft овозможи секундарен систем што би му овозможил на овој дрон во случај на неуспех на апликацијата да слета безбедно користејќи ги своите пропели, па затоа треба да не плашете се дека нашиот дрон ќе лета, и запомнете, сите сензори што ги има нашиот паметен телефон на овој дрон, ќе ги имаат, а во моментов сите паметни телефони имаат GPS.

историја

од XCraft тие имаат многу јасни работи, тие воопшто не се нови во светот на беспилотните летала, тие веќе го имаат на пазарот нивниот најнапреден дрон наречен XPlusOne, дрон способен да полета вертикално (како и другите) и да лета хоризонтално за да стигне до него брзина до 100Km / hНе е незабележително за уред со можност за вклучување GoPro и автономни летови за следење (без потреба да се контролира).

Тие минатата година започнаа кампања во IndieGoGo за која веќе ве информиравме, но во тоа време беше рано да се знае до кој степен ќе биде успешно бидејќи кампањата не заврши, сепак денес кампањата е веќе повеќе од затворена со повеќе од 300% од целната сума кои беа обележани како подигнати, помеѓу тоа и важната соработка со 5 американски инвеститори кои влегоа во телевизиско шоу, XCraft има перница повеќе од полнета со пари за да го добие она што го предлагаат и многу повеќе.

И тоа е затоа што доставата на овие беспилотни летала до нивните инвеститори во IndieGoGo е близу, тие понудија можност за учество во пост-кампањата на секој што сака, и исто така да имаат корист од попуст дека уживаа само оние кои ризикуваа кога кампањата сè уште не беше основана, а има попусти до 42% можност да го набавите овој додаток за скоро половина од цената (видете го делот за цени и достапност)

Специјални функции

фондрон

Само размисли за ова,Колку сензори ќе има мојот паметен телефон?IPhone 6s на пример има дури и барометар, ова ви овозможува да ја знаете висината на која летате, ова додадено на GPS на нашиот телефон, Wi-Fi, Bluetooth и дури 3G или LTE конекција на паметниот телефон и сензорите што сами по себе го носат овој додаток, имаме цел дрон способен да воспоставува рути, да лета автономно, да фотографира, видеа, да поминува време, забавено движење (со iPhone 6s до 240fps), следејќи не, воспоставувајќи максимална надморска височина направете летачко селфи, сè што можете да замислите и многу повеќе.

Ако сте загрижени дали вашиот уред е компатибилен, треба да го знаете тоа работи со iPhone 4S наваму и Samsung Galaxy S2 и слични или повисоки паметни телефони со Android (практично кој било), така што компатибилноста е уште една од неговите предности.

И приказната не завршува тука, планираат да издадат API така што секој развивач може да креира апликации за фондронОва значи дека знаејќи како да програмирате за iOS или Android, можете да развиете своја сопствена апликација и да го извлечете максимумот од PhoneDrone.

Цена и достапност

фондрон

Што се однесува до оригиналната цена, најевтината е 400 €, сепак, како што споменав претходно, има попусти до 42%, ова остава можноста за добивање на А. фондрон за 230 €, и почекајте, тоа не е сè, PhoneDrone плус Bluboo XFire (смартфон со Android за 50 €) изнесува вкупно 280 €, тоа значи дека имаме можност да ги искористиме комплетен професионален дрон за помалку од 300 евра, DJI Phantom изнесува 600 €, а Parrot Bebop Drone и други слични на тоа се околу иста фигура или повеќе, единствениот ривал на овој дрон е дрон на овие Кинези, од кои не можете да очекувате ниту половина од функциите оној што го има PhoneDrone.

Значи, доколку PhoneDrone ве убеди, не пропуштајте ја можноста да набавите една кога ќе ги достават до оние кои финансирале преку IndieGoGo, можеби овој производ ви ги отвора вратите за нови видови на содржини на социјалните мрежи, нови начини на користење на нашите уреди и нови пилоти кои одат на небото. Можете да ги купите вашите пристап до оваа врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис V dijo

  'Обвивка' или обвивка?

  1.    Хуан Колила dijo

   Нели, проверувачот на OS X не е совршен, хаха благодарам за допирот

 2.   Хочи75 dijo

  И колку тежи? Внимавајте на шпанското законодавство за беспилотните летала. Глоба помеѓу 3000 и 60000 евра не ја компензира ...

  1.    Хуан Колила dijo

   Па, тоа е многу добро прашање и со добра причина, тежината е 350 грама и нејзините димензии се 267 x 231 x 56 mm, разговарав со еден полицаец во градот каде што живеам за ова прашање и тој ми рече нешто интересно , Јас Тој рече дека официјално не им е многу јасно во врска со беспилотните летала и овој вид на уреди, нивниот начин на дејствување е едноставен, ако видат дека летот претставува опасност за некого или добиете жалба за инвазија на приватен имот или слично на еден од овие уреди, во таа ситуација можете да се видите во неволја бидејќи тие би го реквизитирале и ќе испитаат каков вид на санкција вклучува тоа во зависност од уредот што бил и стореното кривично дело, доколку уредот не е за комерцијална употреба ( не добивате пари за да ги искористите, што би барало лиценца), не лета над луѓето и не напаѓа приватни простори (летаат над градини или куќи), односно, многу внимателно летате без опасност, можеби би се приближил curубопитен е да видите како лета, но во принцип не треба да има проблем.

   Рекојќи го тоа, тогаш е исто како и секогаш, да се има знаење и да се биде претпазлив, нема проблем со летање со едно од нив, а помалку ако тоа се прави на планина или на ваш имот (куќа, градина, поле што и да е), во тие ситуации не е дека не мора да се плашиш од ништо.