Добијте судска постапка против Apple за скршениот екран на вашиот Apple Watch

часовник со јаболка во риги

Тоа е случај на Давид против Голијат, но во современиот свет. Еден човек успеа да победи тужба против Apple во Велика Британија, откако екранот на вашиот Apple Watch беше оштетен кратко време по купувањето. Во својата тужба, Британецот Герет Крос, жител на Абериствит, раскажува како десет дена откако го купи својот Apple Watch минатата година, тој можеше да разликува дека неговиот екран беше скршен. Часовникот не беше исфрлен и неговата површина не беше случајно тропната.

Кога Крос отишол во најблиската продавница на „Епл“ за да му ја заменат стаклото, тој бил изненаден кога го открил тоа гаранцијата не го покрива овој вид штета, па реши да го тужи Apple според британските закони за заштита на потрошувачите. Крос сметаше дека има шанса да ја добие оваа судска битка против легијата на адвокатите на „Епл“ и тоа го направи, иако признава дека последните месеци од судењето биле „донекаде стресни, мораше да даде неколку изјави за тоа“.

Судскиот процес траеше шест месеци, но конечно судијата пресуди во корист на Герет Крос, кој се декларира како обожавател на Apple. На калифорниската компанија и е наредено да плати 429 фунти за покривање на цената на часовникот и исто така ќе мора да ги сноси сите правни трошоци на Крос.

Судијата увери дека „Епл го раскинал договорот со својот клиент со тоа што му го заменил заменувањето на часовникот, кога се продаваат како отпорни на гребење".


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Александар dijo

  Свето трпение на боговите ...

 2.   Алваро dijo

  Мојот беше молња базиран на добри во првите 15 дена
  Не падна, нема удар или нешто чудно
  Отидов во вениус барот и одев по патот по кој дојдов
  Бидејќи беше новиот часовник, јас дури и не знаев колку чинеше да го заменам кристалот од сафир
  Откако 500 пати не се јавил на седењето (тој секогаш тврди дека кристалот од сафир е изгребан и дека тоа се должи на злоупотреба)
  На крајот, можев да разговарам со претпоставен и дека тој лично ќе го следи мојот случај
  И дека тие би го испратиле часовникот да се анализира за да се види дали може да се работи за дефект во производството
  Откако не добив никаква вест, ја зедов, отидов на плажа до базенот, го потопив во текот на ноќта, додека на крајот умре, отидов во барот Вениус кога видов дека не оживее, тие испратија тоа да се поправи и по 3 дена ми испратија друг.

  Овој нов, ниту една нула беспрекорно 6 месеци.
  Мислам дека другиот имаше некаков дефект, зошто се гребеше од тоа што го гледаше секој ден се појавуваа повеќе ленти
  Фотографиите што ги испраќам до „Епл“, кои сè уште ги имам, го докажуваат тоа

 3.   Ентони dijo

  Мене ми се чини дека овој часовник ми се чини најголемата измама на „Епл“, погледни дека имам производи од јаболка, но ова ми се чини целосно срање, ќе видиш како 2-ка ќе дадат илјада пресврти на ова во придобивки.

 4.   М.М. dijo

  Не знам дали е изгребано или не, но мојот што го ослободува во јануари е како задникот. Веќе само по себе, тоа прави прилично малку и ако тргне наопаку, јас дури и нема да ти кажам. 100% измет од јаболка, да не зборуваме за спортски каиш во флуороеластомер, кој е ГОЛЕМ МОЈ ... КАКО КУ AА. Јас едвај го користев и тоа веќе покажува знаци на абење, мојата добрина за часовник што ме чинеше 469 € ми се чини како вооружен грабеж. Јас ти давам многу добар совет. НИКОГАШ НЕ КУПУВАЈ ОВОЈ ГОЛЕМ МОЈ ... Една недела откако го имавте, веќе не знаете дали е подобро да го оставите на полската маса да се полни или дали е веќе на eBay за да излезете од неа. Затоа што да господа, 18 часа ништо, ако ви се јават неколку пати и ако малку виотете, збогум батерија. Имате повеќе време за полнење отколку да го користите. На сето ова додаваме дека кога сака, ги отвора апликациите и кога ви е најпотребно не ги отвора, само исклучете го и ајде да одиме. Ова е моето искуство со благословениот часовник за јаболка, како што можете да видите многу задоволително. Значи, секој што мисли што сака, што сакам е да отидам во првата продавница со јаболка што ќе ја фатам и да ја фрлам на главата на некој ГЕНИУС до носот. Дури и мојот iPhone 3g не беше толку одвратно лош. И, погледнете дека во тоа време тоа беше исто така нешто сосема ново и тешко дека имаше апликации, но тоа е дека во деновите што сме и со патувањето што овие луѓе го имаат во производството на паметни телефони, не е прифатливо тие да направиле такво ѓубре.