Вака изгледа AirTag внатре благодарение на рендгенските зраци

Внатре во AirTag

Apple AirTags се едни од најголеми атракции меѓу корисниците од нејзиното претставување пред две недели на главниот во Apple Park. Овој додаток ви овозможува да лоцирате во реално време и благодарение на мрежното пребарување на различни елементи на кои се придржуваме. Скапоцен камен во круната е, се разбира, технологијата околу мрежата создадена од уредите на Apple покрај претпоставениот долг век на траење на нејзината батерија според информациите за јаболкото. iFixit одлучи раскинете ги AirTags откривање на внатрешните елементи покрај видете во внатрешноста на додатоците благодарение на рендгенските зраци.

AirTag е многу погуст и покомпактен од неговите конкуренти

iFixit и Криејтив електрон се одговорни за разбивање на новите AirTags и земање различни рендгенски зраци за да се провери внатрешноста на новиот додаток на Apple. Целта? Споредете го со останатите локатори на натпреварот, како што се оние на Tile. Првите рефлексии тргнаа во иста насока: компактен, комплексен додаток со помалку простор внатре од останатите додатоци на конкуренцијата.

Според iFixit, пристапот до внатрешноста на додатокот е многу посложен. Тие исто така се јасно прикажани централниот магнет и вградениот звучник да испуштаат звуци надвор. Ова се гледа не само преку физичко расклопување, туку и преку различните Х-зраци што можеме да ги видиме на сликата што ја води статијата.

Поврзана статија:
Веќе се појавува видео со првото расклопување на AirTag

Исто така, се осигура дека може да се направи дупка од надворешната страна на AirTag за да може да се залепи на ремен без оштетување на која било внатрешна структура на додатокот. Очигледно, тоа е нешто што iFixit не го препорачува, но сметаат дека било нешто фундаментално да се обиде. Конечно, важно е да се напомене зголемување на густината на чипс, покрај генералниот тренд што го гледаме кај уредите на Apple: слоевити кола со силикон, акцелерометар, чипови за напојување и спирална антена за емитување сигнали.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.