Европската унија ќе предложи заеднички полнач за сите паметни телефони, игнорирајќи ги поплаките на Apple

Еден од најважните проблеми денес е истече батеријатаSeeе видите луѓе вклучени во било кој приклучок на улица, па дури и на платформите на подземната железница, продавници што не треба ни да се користат ... И не можеме да живееме без мобилни уреди. И во врска со ова, ние сме соочени со дилемата на испраќачите. Не секој користи iPhone, но што ако сите имавме ист полнач? нашиот живот би бил поудобен. Ова отсекогаш било во планови на Европската унија, универзален полнач, и се чини дека тие одат напред и покрај критиките од Apple. Продолжете да читате дека ви ги кажуваме сите детали.

Причината за ова за Европската унија е намалување на е-отпадАко сите користиме ист полнач нема да ни требаат нови, има смисла ... Но, знаете дека Apple не е многу смешен во врска со ова, а неговата стратегија за намалување на електронскиот отпад е да ги елиминира полначите што беа „дадени“ со неговите производи, нешто што патем направи и други производители. Европската унија продолжува со своите планови и се чини дека во септември ќе го предложи ова законодавство за стандардизација за универзалните полначи.

На некој начин веќе имаме универзален полнач, и дали тоа е с and повеќе уреди што овозможуваат безжично полнење, и Стандардот Чи стана универзаленНа Но, да, Европската унија е во право, би било идеално за сите производители да користат ист тип на полнач, тоа е еколошка мерка и ако устата на Apple е полна зборува за екологија, треба да усвои форма на полнење преку USB-C тоа навистина би било универзално. И, исто така, имајте на ум дека iPad Pro веќе ја вклучува USB-C портата, така што транзицијата нема да биде тешкаНа А вие, што мислите за целата оваа контроверзија околу универзалните полначи? Дали Apple треба да ги користи истите порти како конкуренцијата?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.