Еден од двата AirPod не работи? Полека, има решение

Airpods со случај

Дали некогаш ви се случило да ги облечете AirPods и еден од нив да нема звук? Првото нешто што го сторивме (и јас се вклучувам) е да го отстраниме, да го погледнеме дали има восок на решетката, да го допреме (како тоа да помогне), да го вратиме во увото и да сфатиме сè уште не работи.

Првото нешто што мислите е дека се потроши батеријата. Ако секогаш ги користите и двете истовремено, невозможно е само еден да остане без полнеж. Следното нешто што ми паѓа на ум е дека аудио апликацијата што сте ја ставиле не успее. Ја менувате песната, и ништо. Ја затворате апликацијата, пробате друга и таа продолжува да паѓа. Студ тече низ грбот .. но не грижи се, обично има решение.

Не дека е многу честа, но се случува. Дури и со новите Airpods Pro. Јас секогаш ги користам кога одам во теретана и на крајот дома. Можеби за една година ми се има случено три или четири пати. Но, не биди нервозен ако ти се случил тебе. Постојат неколку начини да го поправите.

Можни причини

Нема јасно објаснување зошто се појавува, ниту пак треба да има некоја мана во дизајнот на Airpods, бидејќи тоа се случува и во новиот Airpods Pro. Можно е проблемот е предизвикан од технологијата Bluetooth. Безжична врска, без оглед колку е стабилна, има свои ризици. Обично се случува кога менувате уреди, ако на пример последен пат сте ги користеле на вашиот iPhone и следниот пат на вашиот Mac.

Брзи решенија

Првото решение: Соблечете ги двата AirPod-уреди за да го паузирате аудиото, а потоа повторно ставете ги. Понекогаш оваа глупост го решава проблемот.

Вториот: Ако видите дека продолжува без да ве чујат, смирете се. Ги соблекувате, ги ставате во нивниот случај 30 секунди и обидете се повторно. Кучката доаѓа кога ќе излезеш за бегство и веќе ја немаш неговата кутија, но еј.

Ако ги испробате овие две работи и тоа продолжува да паѓа, не грижете се, сепак има решение.

AirPods батерија

Дефинитивно решение

Последниот тест. Ако не успее кога е поврзан со Mac, Apple TV или уред со Bluetooth што не е од Apple, спарете ги назад на нивниот почетен iOS уред (iPhone или iPad). Ова ќе го направи последниот поврзан безжичен gadget да заборави на Airpods, сè се враќа на неговите првични поставки.

За да го направите ова, проверете дали се наплаќаат и двата AirPod, и дека зеленото светло се вклучува кога се чуваат во нивната кутија. Ако сте користеле само една од двете претходно, очигледно, тоа би можело да биде суво на батеријата и да правиме цимет.

Затворете го капакот, поставете го iPhone до него и отворете го повторно. На екранот ќе го видите нивото на батеријата на куќиштето и просекот на двата AirPod заедно. Ако извадите еден и ја повторите операцијата, прикажаното ниво е она што лежи на основата. Така, можете да знаете какво оптоварување има секој од нив.

така ако претходните решенија не ви успеаја и навистина, двата AirPod имаат полнење, веќе единствено што останува да се обиде е да се рестартира ново спарување како првиот ден кога ги носеше.

На вашиот iPhone, одете на поставки, Bluetooth. Пронајдете ги вашите AirPods на поврзани уреди, и допрете го симболот за информации десно од „AirPods“. Допрете и потврдете внатре заборавете го уредот.

Откако ова е направено, вратете ги AirPods во нивниот случај и затворете го капакот. Оставете ги вака 30 секунди. Отворете го повторно, и без да ги извадите AirPods, притиснете го копчето за назад на полето неколку секунди, додека предводникот на случајот не започне да трепка зелено-бело. Само следете ги упатствата на iPhone и само ги реконфигурираше AirPods како нови.

Ако после сето ова продолжи да пропаѓа, тогаш немате повеќе тестови да направите. Тие се расипани. Извини Време е да отидете во најблиската продавница на Apple.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.