Екраните се направени компатибилни со trackpad и надворешни глувци

Доаѓањето на iPadOS 13.4 и Magic Keyboard ги револуционизираа програмерите. Десетици дневни ажурирања доаѓаат во App Store и додаваат на вашите апликации со огромните функционалности што ги подразбира ова. Apple вели дека е создадено потполно ново искуство специјално за iPad со трансформација на покажувачот и самата trackpad во елементи на интерфејсот. Една од овие најнови апликации е Екрани, да го контролирате вашиот компјутер од вашиот iPad, што додаде можност за користење на самата апликација во целиот нејзин раскош со надворешна трака или глушец користејќи ја, да, најновата верзија на iPadOS.

Треската за надворешни траки и глувци доаѓа до екраните

Бидејќи луѓето користат додаток како покажувач, iPadOS автоматски го прилагодува покажувачот во контекст, обезбедувајќи богати визуелни повратни информации и точно вистинско ниво на прецизност потребно за подобрување на продуктивноста и поедноставување на вообичаените задачи.

Пред неколку дена Apple го лансираше iPadOS 13.4 и со тоа се нарекува и лансирање на нова тастатура за iPad Pro Магична тастатура, со позадинско осветлување на тастатурата и тастатурата. Ова ни овозможува да ги отвориме можностите на самиот таблет, правејќи го се повеќе и повеќе сличен на Mac. Употребата што можеме да ја дадеме со интегрирање на покажувач, глушец или надворешна тастатура во iPadOS 13.4 е доста слична, иако не е иста , во однос на функционалноста macOS.

Сега на ред се програмерите кои мораат интегрираат можност за користење на надворешни глувци и trackpads на iPadOS 13.4 ажурирање на вашите апликации. Една од првите апликации што го стори тоа е „Екран“. Оваа апликација ви овозможува да работите далечински на различни компјутери, каде и да сме и со целосна слобода. Интеграција на глувци и патеки како надворешни покажувачи е од суштинско значење за оваа апликација, бидејќи корисничкото искуство е зголемено затоа што крајната цел е да го користиме iPad како да работиме со вистински компјутер.

Белешките за објавување на екрани 4.9.13 ги дозволуваат следниве дејства со една од овие надворешни додатоци:

 • Лев клик
 • Двоен клик на десното копче
 • Десен клик
 • Повлечете
 • Дојдете

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.