Анализа на Energy Sistem Tower 7, моќ и стил по добра цена

Energy Sistem продолжува да се обложува на своите уреди од типот кула, така што корисниците можат да уживаат во својата омилена музика, истовремено задржувајќи ја својата филозофија понуди секакви врски, класичен дрвен дизајн, доволно енергија и добра цена. Со сите овие состојки, таа само што ја претстави својата нова кула за звук „Energy Tower 7 True Wireless“.

Со моќност од 100W, влезови од секаков вид, FM радио, Bluetooth 5.0 и можноста да се користи уште една кула за да се создаде опкружувачки звучен систем, овој нов звучник е одлична опција за оние кои сакаат да уживаат во својата музика без други компликации, како што се виртуелни асистенти. Го испробавме и ви ги кажуваме нашите впечатоци.

Класичен дизајн кој сè уште е валиден

Дали има нешто покласично од звучниците со кутија направена од дрво? Тоа е она што сигурно го сметаше „Енерџи Систем“, а оваа „Енерџи кула 7“ го одржува стилот на неговите претходници. Колона со висина поголема од еден метар и тежина поголема од 7 кг што можете да ја поставите во кој било агол од куќата. Неговата конструкција е многу цврста, со споеви на кутијата многу добро завршени и таа темна боја што изгледа добро насекаде без да привлекува големо внимание.

 

Следејќи ги упатствата на овој класичен стил, дистрибуирани се звучниците на оваа звучна кула, со контроли лоцирани на горниот дел кои остануваат незабележани. Во овој модел немаме контроли на допир туку физички копчиња од старите, без осветлување или други непотребни украси, нешто што јас лично го претпочитам во ваков уред. Класична репродукција, осветленост, Bluetooth врска и контроли на напојувањето, како и дел специјално посветен на поддршка на нашиот паметен телефон или таблет од кој го репродуцираме звукот. Секако не можете да го пропуштите далечинскиот управувач со потребните контроли за репродукција.

На задната страна наоѓаме секакви врски. Во време кога се чини дека врските се забранети, „Енерџи Систем“ сака да можете да го користите изворот на звук што го сакате, и затоа имате од 3,5 милиметарски влез на toек на USB порт за репродукција на музика од USB меморија, слот за microSD картичка, па дури и влез и излез на RCA. Покрај тоа, нема да мора да се грижите за батеријата на вашиот iPhone или iPad, бидејќи има USB порт за полнење. Конечно ја пронајдовме врската за кабелот за антена, бидејќи да, оваа кула има FM радио.

Конечно и да ја завршиме оваа посветеност на системите за цел живот, оваа кула има аналогни контроли за високи и басови, дозволувајќи му на корисникот да одлучи како сака да ја слуша неговата музика. Всушност, од суштинско значење е да ги прилагодите овие контроли затоа што, барем оваа единица, целосно го смени звукот откако ќе ги поставев по мој вкус. Таму можеме да најдеме и прекинувач за целосно вклучување и исклучување на единицата и поврзување на кабелот за приклучокот. Како светлечки елементи, ќе најдеме само мал дисплеј на горниот дел што означува тип на врска што го користиме и бело светло веднаш во основата што дава посебен допир.

100W моќност што работи како што треба

Energy Tower 7 има 100W вкупна моќност поделена на два звучници со целосен опсег од 20W, сабвуфер лоциран на дното на кулата со 50W моќност и високотонец со свилена купола сместен на врвот со 10W. Со овие спецификации и самата кула што го прави звукот што го постигнуваме како кутија за резонанца повеќе од доволно е да се наполни голема просторија, па дури и на отворено. Квалитетот на звукот е добар со оглед на неговата моќност и цената на звучникот, со моќен бас и без изобличување кога јачината на звукот се зголемува повеќе од потребното.

Поврзувањето Bluetooth 5.0 нуди и добра, стабилна врска без никаков вид на сечење, дури и ако се движите со вашиот iPhone низ просторијата и околината. Спецификациите на производот зборуваат за 40 метри опсег со оваа врска, но во куќа со wallsидови и други пречки, нема да можете да се оддалечите далеку од неа бидејќи врската ќе биде прекината. На моите тестови немав проблеми да бидам во собите што се граничија со дневната соба, но како што се оддалечував, врската почна да страда, нешто логично.

И, ако сакате поголема моќ секогаш можете да добиете друга звучна кула и да ги поврзете безжично да се создаде унифициран систем со опкружувачки звук. Оваа врска се прави лесно помеѓу двата звучници, како што е наведено од производителот, иако со единствена единица не успеавме да ја потврдиме.

Мислење на уредникот

Со повеќе од еден метар висока и 100W моќност, оваа енергетска кула 7 True Wireless ни нуди добар начин да уживате во нашата музика со сите видови врски и по многу разумна цена. Неговиот класичен дрвен дизајн и многу добра завршна обработка го комплетираат звучникот кој, иако звучи добро за неговата цена, има изглед над него. Рачните контроли и огромната разновидност на достапни врски ќе бидат сон за оние што го мразат моменталниот тренд на производителите да ги поедностават звучниците максимално во зависност од мобилната апликација или автоматските калибрации. Неговата цена е 139 € на Амазон (линк)

Енергетска кула 7 Вистински безжичен
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
139
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Квалитет на звук
  Уредник: 70%
 • Завршува
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Добар дизајн и добри завршетоци
 • Далечински управувач
 • Билети од секаков вид
 • Рачни контроли за високи и басови
 • Способност да се користи друга безжично поврзана кула

Contras

 • Не е компатибилен со AirPlay

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.