Епик не е задоволен од реченицата и ја претставува својата привлечност

Куп слободен Фортнит

Епик воопшто не е задоволен од пресудата донесена во една од нејзините повеќекратни тужби против Епл за „случајот Фортните“ и само го потврди она што сите го очекувавме: поднесе жалба на казната.

Далеку од тоа колкумина се обидоа да ја фокусираат реченицата за случајот „ЕПИК наспроти Епл“, зборувајќи за удар врз компанијата Купертино, реалноста е дека тоа е едноставно мало дотерување ако земеме предвид с everything што ЕПИК бараше. Епл ги освои сите, освен еден дел од тужбата (9 од 10). Според судијката и нејзината казна, Apple не е монопол, не го принудува да го врати Fortnite во својата App Store, дури не го принудува Apple да ја врати сметката за програмери EPIC, не го принудува да ја намали провизијата што ја наплатува во својата App Store., и Apple нема да мора да поддржува други продавници за апликации на својот систем. С Apple што ќе треба да направи Apple е да им дозволи на програмерите да се поврзат со други платежни системи надвор од App Store. Оваа мерка не е по вкус на Apple, но тоа е минималната очекувана штета и според многу развивачи, голем чекор за нив.

ЕПИК не е задоволен од оваа одлука на судијата, како што покажува Тим Свини на својот Твитер профил. Всушност, компанијата веќе ја објави својата жалба за казната. Јасно е дека ЕПИК не е доволно што многу програмери ќе имаат корист од пресудата, нешто што покажа дека таа се грижи многу малку, и дека единственото нешто што го сака во целата оваа војна е да добие најголема корист за себе, како што е логично во секоја компанија. Тука нема Робин Худс кој сака да краде од богатите за да им ги даде на сиромашните, само богати кои сакаат да се збогатат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.