ЕУ ќе ги испита Сири, Алекса и „Асистент на Гугл“

Конкурентните органи на Европската унија иницираа истрага за различните виртуелни асистенти. Сири, Алекса и „Асистент на Гугл“ се под лупа во Европа за тоа дали компаниите ги кршат антимонополските правила.

Според Ројтерс, Европската унија би започнала истрага што директно влијае на големите технолошки компании, вклучувајќи ги „Епл“, „Амазон“ и „Гугл“, за кои веќе би контактирале повеќе од 400 компании со цел да можат да проценат дали овие гиганти ќе бидат извршување активности кои ги кршат антимонополските прописи. Маргарет Вестагер, европски комесар за конкуренција, го обезбеди тоа тие сакаат да испратат порака до компании како „Епл“ и „Амазон“ да бидат свесни дека регулаторните тела ги следат. Според комесарот, целта е интероперабилност да се направи пазар достапен за сите. Целта на истрагата ќе биде да се осигура дека компаниите не ја користат контролата што ја имаат врз податоците за корисниците за да ги искористат своите ривали или да добијат удел на пазарот.

Се повеќе и повеќе истражувања се применуваат на големите технолошки компании, што стои зад некои промени што ги гледаме во политиките на овие компании. Apple ги отвори своите услуги кон трети страни, нешто незамисливо пред неколку години. Најновиот пример за ова е дека HomePod веќе може да се користи со Spotify како стандардна музичка услуга од лансирањето на iOS 14. Apple исто така се здружи со други компании, како што се Samsung и Amazon, за да создаде отворен стандард за автоматизација на домот . Quiteе биде доста интересно да се знае резултатот од оваа истрага од страна на Европската унија, и пред сè, промените што можат да ги достигнат корисниците во однос на интероперабилноста на различните системи, од кои сите ќе имаат корист.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.