ЕУ ќе предложи единствен универзален полнач за сите паметни телефони во септември

кабли

Се чини дека Европската комисија ќе стане жесток по прашањето за полначите за паметни телефони. Неговата идеја е во септември да предложи закон за сите мобилни телефони да користат ист универзален струен полнач, за да избегнат електронски отпад.

А приори идејата изгледа добра. За сите, освен Apple, се разбира. „Речиси“ сите производители на паметни телефони веќе го напуштија микро USB конекторот и се префрлија на USB-C, така што законот воопшто не ги засега. И тоа „скоро“ е затоа што Apple с still уште е решен да го задржи својот ексклузивен Lightning конектор на iPhone -и. Така, замешајте ја песната.

Yahoo! Финансии само што објавив пријавите каде ги објаснува плановите на ЕУ за септември. Предложете закон за обединување на универзален модел на полнач за сите паметни телефони на пазарот, а со тоа и намалување на електронскиот отпад.

Брод наскоро изгледа како добра идеја. Сите имаме полначи во фиоките дома и во канцеларија што не ги користиме и завршуваме со фрлање, бидејќи на крајот обично користиме еден полнач за полнење неколку уреди. Епл, свесен за овој проблем, повеќе не доставува полнач во кутиите на своите Ајфони, за да го избегне овој „губење“ на полначи што не ги користиме.

Оваа идеја на ЕУ, доколку законот конечно се донесе, нема да влијае на 99% од производителите на паметни телефони. Сите веќе мигрираа од стариот микро USB конектор на новиот USB-C. Но, преостанатиот 1% е Apple. Тоа е единствениот производител што с is уште е решен да го користи свој ексклузивен конектор.

Иако оние на Купертино веќе ја дадоа својата рака да се вртат во iPad Pro и iPad Air, со USB-C конектори, сите iPhone телефони продолжуваат да го одржуваат ексклузивниот Apple конектор, познатиот конектор молња.

Така, ќе видиме како ќе влијае овој нов предлог -закон на ЕУ, доколку помине. Можеби, гледајќи ги како доаѓаат, Apple го очекува и следното iPhone 13 веќе вклучете го USB-C конекторот. Ќе видиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.