Logitech POP копчиња и глушец, забавни и функционални

Logitech ја објави својата најнова тастатура и глушец забавни, шарени и со емотикони како главни протагонисти, но немојте да се залажуваме дека имаме работа со производи на Logitech, а тоа е синоним за квалитет. Ги тестиравме и ви ги кажуваме нашите впечатоци.

Logitech POP се новите тастатури и глувчиња од познатиот производител кои овој пат ни нудат забавни, безгрижни производи кои се многу поразлични од вообичаените во брендот, но без да се заборават квалитетот и функционалноста на производите. Со овие нови додатоци за нашите Mac и iPad, Logitech не само што сака вашата тастатура работи добро, но и привлекува внимание, и да ги постигнете двете цели.

POP копчиња и глушец

Првото нешто што се издвојува кај оваа тастатура и глушец е неговиот колоритен дизајн. Со своите тркалезни копчиња, тастатурата Logitech POP Keys сака да ве потсети на старите машини за пишување, што многумина од вас кои ја читаат оваа статија ќе го виделе само на фотографии. Глувчето POP има и поретро дизајн со тие заоблени форми, кои многу потсетуваат на моделите Pebble на Logitech, едноставни, но многу ефикасни глувци.

Имаме неколку опции за боја при изборот на нашата комбинација на глувче и тастатура, од кои сите се многу шарени и забавни. Daydream, Heartbreaker и Blast се трите дизајни од кои можеме да избереме, а во овој случај се одлучив за дизајнот Blast, најагресивниот од трите. Во сите нив, најидентификациониот елемент на оваа тастатура се издвојува: колоната со копчиња посветени специјално на емотикони, може да се конфигурира преку апликацијата и со заменливи копчиња.

Ако го оставиме зад себе впечатливиот дизајн на тастатурата, се наоѓаме пред цврстината и квалитетот на тастатурите на Logitech, но во оваа прилика треба да се напомене дека се работи за безжична механичка тастатура за нашиот Mac или PC. Тоа е тешка тастатура, нејзините 779 грама не ја прават најдобрата пренослива тастатура, повеќе е наменета да се користи на вашето работно биро со сите ваши уреди. Поврзувањето со нашиот компјутер може да се направи преку Bluetooth или со користење на адаптерот Logitech Bolt (вклучена во тастатурата), а благодарение на 2-те батерии (вклучени AAA) на тастатурата ќе имаме до 3 години автономија, фантастично. Има три мемории, така што можеме да поврземе до три уреди и да се префрламе меѓу нив со притискање на едноставно копче. Компатибилен е со Mac, Windows, iPadOS, iOS и Android.

Глувчето POP исто така го ужива истиот квалитет на градба, иако е многу полесен. Тој е речиси идентичен со Logitech Pebble, иако има повеќе карактеристики. Logitech го одржува магнетното горно куќиште кое лесно можеме да го отстраниме за да ја смениме батеријата, и јас лично ја сакам таа опција. Има и Bluetooth конекција и три мемории што можеме да го префрлиме преку посебно копче на основата.

Пишување со POP копчиња

Подолго време користам механичка тастатура дома и сега ја разбрав таа „религија“ што постои кај овој тип на тастатури, дури и разбирам нешто и разликата помеѓу цреша црвена, кафена и сина. За многумина ова може да звучи како кинеско, но гарантирам дека штом ќе пробате механичка тастатура, никогаш повеќе нема да користите мембранска тастатура освен ако не сте принудени. Logitech се одлучи за неколку Механизми слични на Cherry MX Brown, можеби најбалансирани и најтивки механизми, со цел да се има тастатура за повеќето корисници.

Чувството при користење на тастатурата е фантастично за некој веќе навикнат да ја користи механичката тастатура, нема да биде така доколку не сте навикнати. И покрај тоа што е „тивок“ механизам, тој прави повеќе бучава отколку со мембранските тастатури, а патувањето на копчињата е поголемо. ИЧудно е чувството на кое треба да се навикнеш и да му дадеш малку време. На ова мора да ја додадеме тркалезната форма на копчињата, што значи дека додека прстите не ја стекнат потребната меморија, во некои прилики ќе притиснете погрешно копче.

По неколку недели користење на тастатурата и со предноста што веќе сте корисник на механичка тастатура, овие POP копчиња на Logitech се одлична алтернатива за оние кои бараат тастатура од овој тип без дополнителни компликации. Искуството при пишување е навистина добро, и само едно нешто ме спречува да го сметам за главна тастатура: не е осветлена. Штета што Logitech не сакаше да ја додаде оваа функција на оваа тастатура. Тоа е нешто за што многумина од вас можеби не се грижат, но за други тоа е нешто фундаментално.

Позицијата за пишување е удобна и покрај тоа што нема ногарки за да може да ја прилагоди висината. Самиот дизајн на тастатурата ја става со наклон кој за мој вкус е адекватен. Поминав неколку часа пишувајќи на оваа тастатура, и чувството на замор е помало отколку кај конвенционалните мембрански тастатури, и многу помалку отколку со тастатурата на мојот MacBook Pro.

Не ги заборавив копчињата посветени на емотиконите, клучен елемент на тастатурата од моментот кога ја отворивме кутијата, но уште една функција за некои, како мене. Користам емотикони како и сите други: социјални мрежи, пораки, на Discord каде ја имаме нашата заедница на корисници итн. Не би ми паднало на памет да додадам наменски клучеви за емотикони, иако има 3 што ги користам 99% од времето. Ми се чини љубопитна функционалност, дури и забавна и ми се допаѓа естетиката на тастатурата со емотиконите на десната страна. Logitech исто така ви овозможува да ги конфигурирате од апликацијата за Windows и macOS, а тастатурата има неколку копчиња за замена со други емотикони.

Лично мислам дека не е најважната функција на тастатурата, далеку од неа, но ја има и ако дури и јас, која не сум целна публика на оваа тастатура, ја користам, сигурен сум дека ќе има луѓе. кому ќе му се допадне оваа функционалност Имате четири индивидуални копчиња за емотикони и едно на дното за да го отворите прозорецот за емотикони и рачно изберете го оној што го сакате. Сè може да се конфигурира, дури можете да му дадете други функции освен емотикони ако сакате.

А глувчето? Pop Mouse е основен глушец, со добра функционалност, со добра прецизност, многу лесен, со добри кликања на копчињата, многу тивок (нема да го забележите кликнувањето кога ќе притиснете) и со тркало за лизгање кое искрено добро работи. Копчето веднаш под тркалото за лизгање е она што можете да го посветите на емотиконите, или за да изберете поединечно или директно да го отворите прозорецот за емотикони и рачно да го изберете оној што го сакате. Или да му дадете друга функција користејќи ја компјутерската апликација.

Logitech Options, фантастична апликација

На одличните квалитети на тастатурите и глувците на Logitech, мора да го додадеме нивниот софтвер за конфигурација. Опции на Logitech, достапни и за Windows и за macOS (линк) ви овозможува да ги конфигурирате вашите тастатури и глувци, и приспособете многу од нивните копчиња за да ги извршувате функциите што најмногу ги користите во вашиот ден. Тастатурата Logi POP доаѓа со цел горен ред специјални функционални копчиња за репродукција на медиуми, слика од екранот, контрола на јачината на звукот итн. Но, ако сакате, можете да додадете други функции на него, и тоа со неколку кликања. Можете да го направите истото со глувчето.

Апликацијата исто така ви овозможува да го ажурирате фирмверот на уредите, да го менувате движењето на покажувачот на глувчето и многу практична функционалност за оние кои користат неколку компјутери во исто време: Logitech Flow ви овозможува лесно да се движите од еден компјутер на друг, дури и ако се од различни платформи (Windows и macOS), со поместување на курсорот на глувчето до работ на екранот, слично на Универзалната контрола што Apple штотуку ја објави во macOS и iPadOS. Можете исто така да префрлате датотеки од еден на друг со влечење од еден екран на друг.

Мислење на уредникот

Logitech POP копчињата и глувчето се два забавни и смели уреди, но немојте да се мешате бидејќи под таа лежерна естетика има два работни додатоци кои ќе ви понудат одлично корисничко искуство. Со класичниот квалитет на Logitech и неговото искуство во механичките тастатури за игри, производителот ни нуди тастатура и глушец кои ќе го оживеат вашето биро, но и ќе ви помогнат во вашата секојдневна работа. Неговата цена е 105 € за тастатурата и 41,50 € за глувчето, иако можете да ги најдете по пониски цени на Амазон:

 • Logitech POP клучеви + глувче за 127 € (линк)
 • Logitech POP копчиња (само за тастатура) 86 € (линк)
 • Logitech POP Mouse (само глушец) 40 € (линк)
Logitech POP копчиња + глувче
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
41,50 a 105
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Изградба на квалитет
 • Шарени дизајни
 • Копчиња што може да се конфигурираат
 • Одлична автономија
 • удобно за пишување
 • Повеќе уреди

Contras

 • Не е осветлено

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.