Сосема и неговата паметна скала, безбеден облог

Вага

Продолжувајќи со анализата на изминатите недели за производи поврзани со Интернет на нештата (IoT - Интернет на нештата), како што паметни светилки или термостатОваа недела ја разгледуваме паметната скала на Withings, производ што го користев повеќе од една и пол година за да можеме да дадеме добра сметка за неговите позитивни и негативни точки без услови да го искористиме за кратко време.

Тежината и многу повеќе

Додека Withings нуди a основна скала што само ни овозможува да ја следиме тежината, во овој напис ќе се фокусираме на скалата Smart Body Analyzer (WS-50), која ни ја кажува тежината но исто така вклучува и други интересни функции како мерач на отчукувања на срцето, анализа на телесни масти, индекс на телесна маса, мерач на квалитет на воздух (CO2), па дури и временска прогноза за денот кога ќе влезете во нашиот град.

Скалата е одлично конструирана, со завршница што инаку ја прави правдата на висока цена што не е во ред со тоа. Ова е врвен производ и најмалку што можеме да сториме е да го забележиме секој пат кога ќе го видиме и допреме, дури и со нозете. Екранот исто така е целосно усогласен, бидејќи малата потрошувачка се бараше со жртвување на резолуцијата, но има задно осветлување за да се користи во услови на слаба осветленост.

Синкронизадо

Како и секој производ базиран на IoT, клучот е меѓусебната врска со разни платформи. Во случај на Withings, имаме одличен веб-интерфејс, но заинтересирани сме за Апликација за iPhoneе, што се подобруваше - барем за две години што го користев - на извонреден начин, до денес достигнува навистина високо ниво на дизајн и сигурност.

Скалата го синхронизира нашето мерење со a WiFi мрежа, или ако го немаме на располагање, преку Bluetooth преку iPhone, оваа опција е многу помалку пријатна. Постериорно, можеме да пристапиме до сите податоци од нашиот iPhone, имајќи можност да ја конфигурираме скалата или да додадеме нови корисници.

Во врска со ова последно прашање, треба да се забележи дека се спроведува во А. навистина елегантно. Ако, на пример, сме двајца корисници на скалата дома, обајцата можат да бидат конфигурирани во иста сметка Withings или во различни сметки, и ако тежината на двете лица е слична, од нас ќе биде побарано да се потпреме лево или десно кон кажете кој е сопственик на мерењето. Паметно, едноставно и добро осмислено решение.

Скалата, како што претходно разговаравме, не е ефтина. Цената е околу 145 евра нормално, но како што коментиравме во претходните анализи, така е цената на одење до последната и да се биде на Интернет на нештата. Вреди за секое евро што чини, друга работа е што сметате дека е погодно или не да потрошите 150 евра на вага, но тоа е друго прашање што треба да го одредите.

Нашата проценка

уредник-преглед

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хуанбартоломиу Карењо Карењо dijo

    онаа на xiaomi многу поевтина и компатибилна со iOS ...